היום הבינלאומי לשוויון זכויות של אנשים עם מוגבלויות – יתקיים ביום רביעי 03.12 – פעילות היום הבינלאומי 2014

האו"ם הכריז על תאריך ה- 3.12 כיום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות או כפי שנקרא: היום הבינלאומי לזכויות אנשים נכים. מטרת יום זה היא להגביר את המודעות לתועלת שבהכללת נכים בכל היבטי החיים הפוליטיים, החברתיים, הכלכליים והתרבותיים.

על פי האנציקלופדיה החופשית, ויקיפדיה, מוגבלות (נכות) פירושה ליקוי או מגבלה היכולה להתבטא בגופו ולחילופין נפשו של האדם. נכות יכולה להתבטא כאי יכולת, תפקוד חלקי או חוסר תפקוד מוחלט של חלק בגוף האדם. נכות יכולה להיות גם פגיעה בנפשו של האדם. 
בשנת 1988 חוקק חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במטרה "להגן על כבודו וחירותו של אדם עם מוגבלות, ולעגן את זכותו להשתתפות שוויונית ופעילה בחברה בכל תחומי החיים, וכן לתת מענה הולם לצרכיו המיוחדים באופן שיאפשר לו לחיות את חייו בעצמאות מרבית, בפרטיות ובכבוד, תוך מיצוי מלוא יכולתו".

​כ-1,000 "שגרירי נגישות" יבקרו בעסקים קטנים ברחבי הארץ 
​לקראת היום הבינלאומי למען שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שיחול ב-3 בדצמבר 2014, נאחד כוחות, ונקיים פעילות משותפת ברחבי הארץ בשיתוף למעלה מאלף פעילים, אנשים עם מוגבלות וללא מוגבלות, מארגונים שונים, מתנועות נוער ומרשויות מקומיות.

פעילות היום הבינלאומי 2014

במסגרת הפעילות ייצאו הפעילים לשטח לבקר בעסקים קטנים באזור מגוריהם, לראות האם הם מונגשים ולהסביר לבעלי העסקים כיצד עליהם להיערך למתן שירות בצורה מותאמת ונגישה לאנשים עם מוגבלות.  הפעילים יחלקו חוברות הסברה בנושא שהוכנו על ידי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. החוברות הן בעברית, ערבית ורוסית.

חשוב לכולנו שגם בעלי העסקים הקטנים, שלהם השפעה משמעותית על המרחב הציבורי, וגם האנשים עם המוגבלות, יהיו מודעים לנדרש ע"פ התקנות ולאופן בו אפשר ליישם אותן.

לאנשים עם מוגבלות תפקיד מהותי בהטמעת התקנות הן מכיוון שתקנות נגישות לשירות דורשות במקרים רבים שאדם יבקש את ההתאמה המתאימה לו, והן מכיוון שלציבור הרחב תפקיד מרכזי בבקרה על יישום התקנות בהיותם לקוחות הפוגשים את בעלי העסקים בחיי היום יום.

אחיה קמארה, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות: "למרות החקיקה המתקדמת בישראל בתחום הנגישות, בשטח עדיין לא הופנמה בקרב נותני השרות, חשיבות הנגישות ככלי להשתלבותם של אנשים עם מוגבלות בכל תחומי החיים, מה שגורם להדרתם מהמרחב הציבורי מחד ולהפסדים ניכרים לבעלי העסקים שאינם נהנים ממאות אלפי לקוחות עם מוגבלות ובני משפחותיהם שהיו רוצים, אך אינם יכולים לצרוך את שירותיהם".

ביום זה נפעל ביחד לקידום הנגישות בכל מקום בארץ!

לפניות בנושאי נגישות ולהשתתפות ביום הבינלאומי, ניתן לפנות לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים:
טלפון: 02-5088-021
פקס': 02-5088-025
דוא"ל: HadrachaNez@justice.gov.il 
כל הזכויות שמורות לנציבות השיוויון לאנשים עם מוגבלות 

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.