אושר לקריאה שניה ושלישית: יוגבל שכר הטרחה שגובים מתווכים במימוש זכויות מול המוסד לביטוח לאומי

אושר לקריאה שניה ושלישית: יוגבל שכר הטרחה שגובים מתווכים במימוש זכויות מול המוסד לביטוח לאומי
3 בדצמבר 2014, י"א בכסלו תשע"ה, בשעה 21:00 
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל כאן

​בתום מרתון דיונים שהחל בשעה שמונה בבוקר והסתיים בשמונה וחצי בערב, אישרה הערב ועדת העבודה, הרווחה והבריאות פה אחד לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של חברי הכנסת מיקי רוזנטל, חיים כץ, קארין אלהרר ואילן גילאון, לפיה יוגבל שיעור שכר הטרחה שגובים עורכי דין וגופים מתווכים עבור טיפול בתביעה לגמלה מול המוסד לביטוח לאומי.

הוועדה החליטה כי דמי פתיחת תיק יעמדו על 1500 שקלים. בנוסף, בתביעה לקצבה שסכומה נמוך מ-1200 שקלים בחודש, יוגבל שכר הטרחה של החברות ל-13% מהקצבה שיקבל הלקוח וגבייתו לא תוכל להימשך מעבר ל-60 חודשים. בתביעות גדולות יותר, יוגבל שכר הטרחה של החברות ל-10.75% ול-60 חודשים. עורכי דין יהיו רשאים לגבות עד 15% מתביעות לקצבה של פחות מ-1200 שקלים בחודש אשר כרוכות ייצוג בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי. עבור תביעות גדולות יותר יוכלו לדרוש עד 13%, בייצוג בבית דין 23%, ועבור ייצוג בבית דין לתביעות קטנות 24%. עבור מענקים המתקבלים רטרואקטיבית יגבו 35% מהסכום החד פעמי, ועוד 25% על קצבאות שיתקבלו לאחר מכן. במקרים בהם נפטר הזכאי תופסק הגבייה, אלא אם מדובר בנפגע תאונת עבודה שבן או בת הזוג זכאים לחלק מקצבתו.

להסכם עם לקוח יצרפו המתווכים דף מידע מטעם המוסד לביטוח לאומי המתמצת את הצעת החוק.

תחילת החוק: חודשיים מיום פרסומו.

רו"ח יהודה מלול, אשר התבקש על ידי הכנסת לנתח את העלויות הנדרשות לטיפול בתביעה לגמלה בפני המוסד לביטוח לאומי, ציין בדיון כי כיום משקיעות החברות למימוש זכויות רפואיות בייצוג לקוח 8,000 ש"ח בממוצע, ורווחיהן עומדים על 20% עד 30% ללקוח.

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ: "זוהי סיומת נאותה לתום קדנציה קצרה אך פוריה במיוחד בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. פעלנו נגד העוול שנגרם לזכאים לקצבאות מהביטוח הלאומי והותרנו רווח הוגן בידי החברות ועורכי הדין".

ח"כ מיקי רוזנטל: "הרפורמה תסייע לעשרות אלפי זכאים לקבל את מירב כספם. היום שמנו קץ לתופעה מכוערת של מתווכים שגזלו לעיתים רבע מקצבתו של נכה. בנוסף, פרשנו רשת ביטחון גם למי שאין בידם אמצעים לשלם למאכערים".

מנכ"ל המרכז למימוש זכויות רפואיות, לבנת פורן: "אני נסערת; המפסידים הגדולים מהצעת החוק הן האוכלוסיות החלשות שמתקשות להתפרנס. לאף גוף מקצועי רציני לא ישתלם ללוות אותם בנבכי הביורוקרטיה של הביטוח לאומי. העשירים ישלמו יותר ויקבלו פחות, העניים פשוט לא יקבלו. אגף התקציבים וביטוח לאומי הם המנצחים הגדולים והם ייהנו מכך שאי מיצוי הזכויות על ידי אזרחים והרבה יותר כסף יישאר בקופות".

יו"ר דירקטוריון זכותי, יניב גוזלן: "לא נוכל לחיות עם פחות מ-20% רווח, ואתם מציעים לנו הרבה פחות".

עו"ד גלעד מרקמן מלשכת עורכי הדין: הצעת החוק אינה מידתית ואינה חוקתית, ויש בה טעויות חישוב".

במהלך הדיון, אמר יו"ר הוועדה ח"כ כץ למנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, שלמה מור יוסף: "הצעת החוק הזאת היא למעשה תעודת עניות לתפקוד שלכם. אתה מנצח על תזמורת שאין בה כלים". מור יוסף השיב: "אנחנו לא מושלמים, ועלינו לצמצם את הפער. עם זאת, אנחנו משלמים מדי שנה 18 מיליארד שקלים על נכויות מכל הסוגים, ומטפלים ב-130 אלף פונים לוועדות רפואיות. אנחנו בתהליך הוצאת ועדות הערר מהמוסד לביטוח לאומי ומספקים מזה שנתיים שירות מיצוי זכויות ללא תשלום. אין לי שום אינסנטיב לא לשלם לאזרח".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.