מתקדמת הקמת נציבות זכויות הילד

מתקדמת הקמת נציבות זכויות הילד
3 בדצמבר 2014, י"א בכסלו תשע"ה, בשעה 13:50

הצעת חוק להקמת נציבות זכויות הילד אושרה לקריאה ראשונה – ותעלה להצבעה במליאת הכנסת ביום שני הקרוב. אורלי לוי-אבקסיס: הנציבות תתאם בין משרדי הממשלה לטובת הילד ותיזום פעילות הסברה כאן

הוועדה לזכויות הילד סיימה היום (רביעי) את הכנתה של הצעת החוק נציבות זכויות הילד ואישרה את החוק לקראת הצבעה בקריאה ראשונה, שצפויה להתקיים ביום שני הקרוב במליאת הכנסת.

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) אמרה כי "אמנם הצלחנו להעביר את הצעת החוק שהגשתי להקמת נציבות זכויות הילד בקריאה טרומית כבר לפני למעלה משנה, אולם מאחר ומשרד המשפטים ביקש להוביל את הקמת נציבות זכויות הילד באמצעות הצעת חוק ממשלתית הסכמנו להמתין. לאור פיזור הכנסת אני לא יכולה להמתין יותר ולא רוצה לקחת סיכונים שכל מה שעשינו עד כה ירד לטמיון, ולכן חשוב להעביר את הצעת החוק בקריאה ראשונה כבר בשבוע הבא., כי יש הרבה יותר מידי מה לעשות כדי לקדם את זכויות הילדים בישראל גם אם אין עדיין הסכמות על כל סעיף וסעיף בהצעת החוק".

נציגי משרדי הממשלה השונים שנכחו בישיבה הביעו תמיכה עקרונית בהצעת החוק להקמת הנציבות לרבות נציגת משרד הרווחה והחינוך. נציגת משרד המשפטים ציינה כי לאור ההסכמה המוקדמת לא לקדם את הצעת החוק ללא סיכום עם משרד המשפטים היא מתנגדת, אולם גם משרד המשפטים תומך עקרונית בהקמת הנציבות.

נציגי הקליניקה לזכויות ילדים באוניברסיטה העברית אף הם הביעו תמיכה וציינו כי ישמחו לסייע בכל הנדרש כדי לקדם את הקמת הנציבות, נציג יוניס"ף ברך על אישור הצעת החוק לקריאה ראושנה ואמר כי נשמח לעזור ולקדם "אנו שמחים לראות שסוף סוף הולכים להגשים את סעיף 4 באמנה הבינלאומית לזכויות הילד שישראל חתומה עליה כבר למעלה משני עשורים".

כאמור, בתום הדיון אושרה הצעת חוק נציבות זכויות הילד עבר את ההכנה לקריאה ראשונה ותעלה להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ביום שני הקרוב.

כזכור, דו"ח וועדת רוטלוי שפעלה ליישום האמנה הבינלאומית לזכויות הילד בישראל קבע, כי יש להקים מנגנון מרכזי אחד שיהיה מופקד על זכויות הילדים בישראל, מעין 'גוף-על' שיעסוק בתיאום, בקרה, הסברה, גיבוש מדיניות ועוד, כשבמוקד עשייתו יהיו הילדים.

למרות חתימתה של מדינת ישראל על האמנה הבינלאומית בדבר זכויות הילד, עד היום לא הוקמה הנציבות, וקיים חוסר תיאום בין זרועות השלטון השונות הפועלות בעניינם של ילדים ופעולות הנדרשות לצורך יישום זכויות ילדים נופלות בין הכיסאות. כמו כן, אין הכוונה, מעקב או מידע לגבי חלוקת המשאבים המוקצים לילדים.

הנציבות תפעל כיחידה בתוך משרד המשפטים. לשם השגת מטרותיה תפעל הנציבות, בייעוץ למשרדי הממשלה בעניין קידום זכויות ילדים והגנה עליהן, תיזום תיקוני חקיקה, תקיים פעילות להעמקת המודעות הציבורית בתחום, תגיש חוות דעת, תאסוף ידע בתחומי פעולתה והפצתו בקרב משרדי הממשלה, ותגיש דין וחשבון שנתי שיכלול פירוט על פעולותיה ויספק תמונת מצב בעניין יישום האמנה לזכויות הילד ומצב הילדים בישראל.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

2 תגובות ל-“מתקדמת הקמת נציבות זכויות הילד

  1. כל הכבוד יוזמה חשובה – זהו עניין חשוב מאוד שיש לקדם!

    אהבתי

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.