הביטוח הלאומי בוועדה לפניות הציבור: אנו מודעים לבעיות בנושא החובות, ועושים מאמצים לשיפור הנושא

הביטוח הלאומי בוועדה לפניות הציבור: אנו מודעים לבעיות בנושא החובות, ועושים מאמצים לשיפור הנושא
10 בדצמבר 2014, י"ח בכסלו תשע"ה, בשעה 13:00

​הוועדה לפניות הציבור בראשות ח"כ עדי קול התכנסה לדיון בעקבות פניות רבות שהגיעו אליה והצביעו על ליקויים חמורים בהתנהלות הביטוח הלאומי. הטענה המרכזית של הפונים הייתה על כך שהביטוח הלאומי לא מיידע את המבוטחים על פירוט התשלומים, מה שיוצר מצב שלא ניתן להתגונן מפני צווי עיקול ולהצביע על טעויות של הביטוח הלאומי.

אהוד עוזיאל מהאגודה לזכויות האזרח: הבעיה המרכזית היא שאלת הדיווח והשקיפות. אם אנשים היו מקבלים דיווח אוטומטי כמו מגופים אחרים ניתן היה למנוע בעיות רבות. במהלך ההכנה לדיון הזה כל פעם מישהו אמר לי "גם לי זה קרה". זוגתי יצאה לחופשת לידה וקיבלה רק חצי מדמי הלידה. רק לאחר שהגשנו תביעה קיבלנו את פירוט התשלומים ואכן הסתבר שביטוח לאומי טועה. פתאום צץ חוב של 3000 ₪ ואין פירוט שאפשר לבדוק את זה.אין לאף אחד ידע של מה הוא שילם ומה לא, אין את המכתב השנתי הזה שמראה לך איפה אתה עומד. מכתב כזה היה יכול לחסוך הרבה תביעות קטנות.

זה חמור יותר כאשר יש אנשים שצריכים לקבל קצבאות ולפתע אחרי תקופה מסוימת פתאום מורידים לו מהקצבה בגלל איזה חוב או בגלל טעות של הביטוח וזה נופל כרעם ביום בהיר ללא ידע מוקדם.

עו"ד עזר מבורך: ב2006 תקף אותי סרטן, השתקמתי וקיבלתי בערך 4500 שקלים, וזהו אני ממשיך לעבוד ולתפקד. אני לא חושב שאני צריך לשבת בבית ולקבל קצבה. פתאום אני מקבל מכתב שיש לי חוב של 117 אלף ₪ ואין מושג על מה. קיבלתי את זה ב2013. אני לא יודע מאיפה זה נופל עלי. אני מנסה להתקשר ולקבל תשובות ולא מצליח. מסתבר שיש שני גופים בתוך הביטוח, ומחלקת קצבאות לא קיבלה את הדיווח שהעברתי לביטוח, אבל מה הם רוצים ממני? אין לי מושג איך אני יכול לשלם את זה.

יפה יהודאי מהאגודה לזכויות האזרח: אין שום כלי התגוננות מפני התופעה מכיוון שאין נתונים. כל דבר שאנחנו מבצעים תשלום בין אם פרטי ובין ציבורי, בין אם תשלום חד פעמי ובין אם מתמשך, יש לנו אישור וקבלה ויש לנו דיווח תקופתי שמאפשר לנו להתגונן מפני דרישות חוב שנופלות עלינו כרעם ביום בהיר.מה שאנחנו מבקשים זה דיווח תקופתי שיהווה תעודת ביטוח נגד התופעה הזו.

אוריאל כזום, מהמוסד לביטוח לאומי: נושא החובות הוא באמת אחד הבעייתיים אצלנו ואני מזדהה עם מה שאמרתם. אנחנו מבינים שזה גורם נזק ואנחנו עושים המון מאמצים כדי לשפר את נושא החובות כלפי המבוטחים. לגבי חובת דיווח שנתי יש לנו בעיה טכנית לעשות את זה. יש המון מערכות ואנחנו לא מסוגלים לעשות את זה. אין לנו היום פתרון מערכתי כולל לנושא.

לגבי ההודעות, נכון שלא כל ההודעות ברורות. עשינו רביזיה גדולה בחוב נכות ב2015 אנחנו הולכים לשפר את הודעות זקנה ושארים. מ2015 אנחנו הולכים להוציא הודעות שנתיות לכל מי שיש לו חוב כך שמקרים כמו ששמענו לא יקרו יותר.

לגבי המקרה של עו"ד מבורך, באותה תקופה שהוא דיווח לא היה קשר בין הגופים וזה לא תקין. היום זה כבר לא קורה.

קובי אלטר, יועץ בכיר למנכ"ל ביטוח לאומי: החסם המרכזי של ביטוח לאומי אלה משאבי המחשוב והמידע והשונות במערכות הקיימות. יש לנו עשרות מערכות חישוב שכל אחת נולדה מחוק אחר. התחלנו תהליך אסטרטגי לאחד את כל המערכות למערכת אחת. הסיפור השני הוא המידע שלא אצלנו שיגיע אלינו וזה יהיה בהצעת החוק שהגישה יו"ר הוועדה.

בשום שלב לא אמרנו שאנחנו מושלמים, יש כוונות לתקן את התקלות. אנחנו לא מתחמקים מאחריות. אנחנו עושים הכל כדי לשפר את המערכות.

יו"ר הוועדה ח"כ קול סיכמה: במהלך הדיון הסתבר שיושבים פה בחדר כמה אנשים באופן רנדומלי וכולם נתקלו בבעיות עם הביטוח הלאומי. העוזרת הפרלמנטרית שלי שהיא חיילת משוחררת, האחראי על הפרוטוקול שהוא סטודנט, חולה סרטן ואישה שמגיעה לה קצבת לידה. לכל אחד אתם עונים שמדובר בבעיה ספציפית, אתם לא מרגישים שיש כאן בעיה מהותית?

אני דורשת שתגישו לוועדה תוך 30 יום מה ניתן לעשות על מנת לשלוח למבוטחים הסבר כיצד נוצר החוב וליידע מבוטח באופן בולט ונהיר כיצד ניתן לערער עליו. כמו כן אני מבקשת לו"ז לפרויקט תבל ומתי הוא יוצא לפועל. בנוסף אני מבקשת תשובה לגבי הנכונות שלכם לשלוח יידוע שנתי כשיהיה לכם את פרטי המידע של המעסיקים, לאחר שתעבור הצעת החוק שיזמתי בנושא, ושתבחנו שוב את האפשרות לשימוש בסיסמא אלקטרונית שתחסוך טרחה.
כל הזכויות שמורות למוסד לביטוח לאומי

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.