"עיוורים מופלים לרעה בישראל – לעומת מוגבלויות אחרות"

7 ביוני 2015, כ' בסיון תשע"ה, בשעה 13:00​
כך מאשימה יו"ר הוועדה לביקורת המדינה קארין אלהרר. המדינה מממנת לעיוור מלווה בכ-900 ₪ לחודש בלבד, מול אנשים עם מוגבלויות אחרות – הזוכים ל-2,500 ש"ח
הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, בשבוע העבודה הראשון שלה לאחר הבחירות ובראשות ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) תדון במצבם של העיוורים בארץ. הישיבה תעקוב אחרי תיקון הליקויים עליהם הצביע דו"ח מבקר המדינה בעניין, לפני כ-15 שנה. הדיון יתקיים במסגרת "יום העיוור" בכנסת.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלהרר אומרת כי היא מניסיונה בתיקון הקיפוח בשירות לאנשים עם מוגבלות, הרי שהליקויים מתוקנים לאט ומאוחר מדי. "יש לשפר את תהליך הענקת דמי-הליווי לעיוורים, ומוטלת על החברה חובה מוסרית לטפל באוכלוסייה החלשה". אלהרר תמליץ למבקר המדינה, לכלול את השירות לעיוור בתוכנית העבודה השנתית ולערוך דו"ח-מעקב בנושא.

בדיון הקודם שערכה הועדה בעניין, נחשף כי בניגוד לאנשים עם מוגבלות המקבלים מהמדינה כ-2,500 ₪ למלווה לחודש, הרי שעיוור – הזקוק לכך לא-פחות – ניתנים 900 ₪ בלבד.

חבר הנהלת המרכז לעיוור ויו"ר עמותת על"ה, זהר נאור, חשף אז כי הסכום שעיוור מקבל כדי לאפשר לו לנוע מנקודה לנקודה, מפלה לרעה את אוכלוסיית העיוורים. דמי ליווי מלאים לעיוור מסתכמים בכ- 950 ₪ לחודש, לעומת 2500 ₪ שמקבלים נכי גפיים. בהשוואה לאנשים עם מוגלות אחרת מופלים, לדבריו, העיוורים בכ- 1500 ₪ לחודש. עוד גילה נאור בדיון הקודם כי מי שהתעוור בגיל הפנסיה לא מקבל דמי ליווי, וגם לקויי ראייה היוצא לפנסיה, מופחתים לו כרבע מדמי הליווי. נאור מחה כי טרם נחקק חוק בעניין דמי הניידות לעיוורים.

שירלי ענבי, מהמרכז לעיוור, חיזקה את דבריו של נאור וטענה כי "יש את התחושה שדמי הליווי נועדו כמעין מכשיר לעודד את האנשים לעבוד. אך כשאני לא עבדתי נזקקתי להרבה יותר מוניות. בנוסף, מקומות עבודה רבים נפסלו עבורי כיוון שלא היו נגישים לי לתחבורה ציבורית, בעיקר בגלל שיש לי כלבת נחייה". גם יו"ר עמותת ששת, אבנגלס קירקיריוס, מחה בדיון על חלוקה בדמי-הליווי בין צעירים, קשישים ועובדים, והוסיף כי "כל ההטבות שניתנות לאוכלוסיית לקויי הראייה הם תוצאה של מאבק מתמשך".

יו"ר המרכז לכלבי נחייה ציין כי "חידוש דמי הליווי הוא תהליך משפיל, ואנו מתבקשים להביא מידי שנה אישור ממקום העבודה, ותלושי שכר. יועיל נא משרד הרווחה להוסיף פסקה שתחייב את הנתמך להודיע במידה ויתרחש שינוי".

ישיבת הוועדה תתקיים ביום שלישי הקרוב, כ"ב בסיוון (9 ביוני) בשעה 09:00 בבוקר, בחדר הועדה, ותשודר בפורטל הועדה באתר הכנסת.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.