אושר לקריאה שניה ושלישית: יוגבל שכר הטרחה שגובים מתווכים במימוש זכויות מול המוסד לביטוח לאומי

​21 ביולי 2015, ה' באב תשע"ה, בשעה 15:00​
בתום שבוע דיונים, אישרה היום ועדת העבודה, הרווחה והבריאות פה אחד לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של חברי הכנסת מיקי רוזנטל, חיים כץ, קארין אלהרר ואילן גילאון, לפיה יוגבל שיעור שכר הטרחה שגובים עורכי דין וגופים מתווכים עבור טיפול בתביעה לגמלה מול המוסד לביטוח לאומי.
ח"כ רוזנטל: "החזרנו את קצבאות הנכות לציבור. חברות המימוש ועורכי הדין גבו עד היום שכר טרחה מופרז שהותיר את הנכים בחובות כבדים. העושק חסר הרחמים הזה הופסק היום. הלחץ שהפעילו בעלי אינטרס על מנת לסכל את החוק היה חסר פרופורציות בכל קנה מידה. מאות אלפי שקלים הושקעו בפרסומים נבזיים, לובי אגרסיבי וקניית בכירי ממשל לשעבר על מנת להשפיע באמצעות הון על השלטון. בזכות החוק חברות מימוש הזכויות ועורכי הדין יוסיפו להתפרנס יפה בתחום ולאלפי נכים יחסכו עשרות מיליוני שקלים בשנה".
יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף: "זיהיתי צורך להגן על ציבור רחב של נפגעים ונכים שמצאו עצמם משלמים בלית ברירה סכומים ניכרים מתוך קצבאות ומענקים המגיעים להם כדין. לאורך הדיונים המפרכים לא שכחנו לרגע מי עומד בראש מעייננו: האזרח".
נציגי החברות למימוש זכויות רפואיות ונציגי לשכת עורכי הדין שנכחו בדיונים טענו לתחשיבים ונתונים לא מדויקים עליהם הסתמכו חברי הכנסת בניסוח הצעת החוק. עוד נשמעו חששות מפני סגירת חברות, פיטורי עובדים ואי כדאיות בייצוג לקוחות במקרים שונים. עם זאת, רו"ח יהודה מלול, אשר התבקש על ידי הכנסת לנתח את העלויות הנדרשות לטיפול בתביעה לגמלה בפני המוסד לביטוח לאומי, ציין כי שיעורי שכר הטרחה שקובעת הצעת החוק מבטיחים רווח סביר והוגן לחברות ולעורכי הדין. לדברי מלול, כיום משקיעות החברות למימוש זכויות רפואיות בייצוג לקוח 8,000 ש"ח בממוצע, ורווחיהן עומדים על 20% עד 30% ללקוח.
על פי הצעת החוק, דמי פתיחת תיק יעמדו על 800 שקל. בנוסף, בתביעה לקצבה שסכומה נמוך מ-1,200 שקל בחודש, יוגבל שכר הטרחה ל-11.25% מהקצבה שיקבל הלקוח בתוספת דמי פתיחת תיק. לחילופין יוכל הלקוח לבחור לשלם שכר טרחה בשיעור 12.25% מהקצבה. בתביעה לקצבה שסכומה גבוה מ-1,200 שקל בחודש, יוגבל שכר הטרחה ל- 10.25% מהקצבה בתוספת 1,600 ₪ או 12.25% מהקצבה, לבחירת הלקוח. במקרים של טיפול בנפגעי עבודה, יהיו רשאים לגבות עד 14%, תלוי בגובה הגמלה.
עורכי דין אשר יטפלו בתביעה הכוללת ייצוג בוועדה רפואית או בוועדת עררים (ערר על המלצות הוועדה הרפואית), יוגבלו בתביעה לקצבה סכומה נמוך מ-1,200 שקל בחודש לשכר טרחה של 12.75% מהקצבה שיקבל הלקוח בתוספת 1,600 ₪, או 15% מהקצבה, לבחירת הלקוח. בתביעה לקצבה שסכומה גבוה יותר, יוגבל שכר הטרחה ל- 13.75% מהקצבה בתוספת 800 ₪ או 15% מהקצבה, לבחירת הלקוח. במקרים של טיפול בנפגעי עבודה, יהיו רשאים לגבות עד 17%, תלוי בגובה הגמלה.
טיפול של עורך דין הכולל גם ייצוג בוועדה רפואית או עררים וגם ייצוג בבית דין לעבודה בתביעה לקצבה של עד 1,200 ש"ח יוגבל לשכר טרחה של 25.5% מקצבת הלקוח (או 23% ועוד 1,600 ₪), ובתביעה לסכומים גבוהים יותר יוגבל ל- 24% אחוזים ועוד 800 ש"ח או 25.5%, לפי בחירת הלקוח. טיפול של עורך דין הכולל ייצוג בבית דין לעבודה בלבד יוגבל לשיעור של בין 11% בתוספת 1,600 ₪ עד 13.5%, תלוי בגובה הקצבה שיקבל הלקוח.
טיפול בתביעה שלא דורש זימון של תובע בשל חומרת מצבו הרפואי יוגבל ל-800 ₪. טיפול בערעור שיגיש המוסד לביטוח לאומי על החלטת ועדה רפואית יוגבל ל-1,600 ₪. בנוסף, הצדדים רשאים לסכם ביניהם כי במידה ויתקבל מהביטוח הלאומי סכום חד פעמי רטרואקטיבי עבור תקופה שקדמה לתביעה תוגבל הגבייה עבורו לשיעור של עד 60% מכלל הכספים שחייב הלקוח לשלם, והיתרה תוגבל לגבייה של עד 25% מהקצבה החודשית. במקרה ואין תשלומים רטרואקטיביים, יוכל הלקוח לבחור את פרישת התשלומים בהתאם לרצונו, וזאת רק לאחר קבלת הזכאות.
בכל מקרה, הן החברות למימוש זכויות רפואיות והן עורכי הדין לא יהיו רשאים לגבות שכר טרחה לתקופה שאורכת מעל 60 חודשים. הגבייה תופסק במקרים בהם נפטר הלקוח, אלא אם מדובר בנפגע תאונת עבודה שבן / בת הזוג שלו זכאים לחלק מקצבתו והתחייבו מראש לשאת בהמשך התשלומים.
תחילת החוק: ארבעה חודשים ממועד פרסומו.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

2 תגובות ל-“אושר לקריאה שניה ושלישית: יוגבל שכר הטרחה שגובים מתווכים במימוש זכויות מול המוסד לביטוח לאומי

  1. חירות, שיויון אחווה .חירות גופנית אין לנכה .שיויון על פי חוק לא שווה עדיף להיות נכה הולנדי או נכה צהל …מה שנשאר לבעל מגבלה ממחלה תאונה ולידה הינו אחווה ואת האחווה המועטה שאני יכול לתת לא מגינה עליו מפני מלתעות חברות המימוש .טוב עשו אילן מיקי חיים וקארין שהניסו את הכרישים

    אהבתי

  2. כמה שאתה צודק. נשאר לנו מלחמות על תרופות שלא מספקים לנו, על אבזור שלא מחליפים לנו ,רחובות שמאלצים אותנו ללכת על הכביש כדי שנידרס והשורה ארוכה. הרבה כסף למי שייצג אותנו
    כדי שנוכל לחיות במעט כבוד.

    אהבתי

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.