סגן השר ליצמן: לא יהיו פיטורי מטפלים במסגרת הרפורמה בבריאות הנפש; יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף: טיפול נפשי אינו בושה

21 ביולי 2015, ה' באב תשע"ה, בשעה 15:50
ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום דיון ברפורמה בבריאות הנפש, אשר יצאה לדרך בתחילת החודש.
במהלך הדיון אמר סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן: "הרפורמה נכנסה לעבודתה ואנחנו במעקב שוטף ומתקנים און-ליין.
אנחנו מתכוונים לפתוח מרפאות נוספות ולהרחיב השירותים. אין חניקה תקציבית של השירותים הקיימים. נקפיד מאוד על שמירת סודיות, שלא תהיה הדלפה. הכסף שהקצבנו לרפורמה לא נבלע בתוך שירותים אחרים, אלא אך ורק לבריאות הנפש. אשתדל להקצות שירותי בריאות נפש גם בחדרי המיון הקדמיים שנפתחו. אני מתחייב: לא יהיו פיטורים". בתגובה אמרה ח"כ מיכל בירן: "זה לא מספיק, צריך לעגן את ההתחייבות הזאת בהסכם, אחרת הבא אחריך בתפקיד לא יהיה מחויב".
מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר-סימן טוב: "הרפורמה הזאת היא אחת מהמורכבות שכולות להיות במערכת כלשהי. אנחנו מודעים לרגישות ועוקבים ברמה יומיומית. כל אדם שזקוק לטיפול על רקע מצוקה נפשית יקבל אותו, ללא הגבלה על מספר הטיפולים. לא נסגור מרפאות ממשלתיות, רק נרחיב. אנחנו עובדים על נוהל חיסיון רפואי שייצא בתקופה הקרובה". בנוסף ציין כי מכון ברוקדייל יקיים מחקרי מעקב אחר הרפורמה. בתגובה לעדויות על המתנות בנות למעלה משנה לטיפול בהפרעות אכילה, אמר בר-סימן טוב: "זה לא סביר, נטפל בכך". עוד אמר: "קופות החולים מונחות לתת ללקוח טיפול ללא עלות, אם נגלה שנוהגות אחרת, נטפל בכך. אני האחרון שאתן שזאת תהיה הדלת שדרכה ייכנס שר"פ. שם משפחתי השני הוא אין שר"פ".
ח"כ נורית קורן מחתה על שהיסטוריית בריאות הנפש של מטופל תהיה גלויה לרופאי קופות החולים שאינם רופאי משפחה. מור, נפגעת תקיפה מינית: "לא הסכמתי שפרטיי יועברו לקופות החולים, אך הם הועברו וכל פקידה ראתה אותם". יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, צפרא דוויק: "המון מטופלים ביקשו לסיים טיפול כי פחדו מעניין הסודיות". יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף: "אין בטיפול נפשי כל בושה". דוויק בתגובה: "לחרדים שאובחנו כנפגעי נפש אין שידוך".
אביאל אורן, מתמחה בפסיכולוגיה קלינית בשירות הציבורי: "הרפורמה פוגעת מאוד במטופלים שלנו. ההיערכות היתה צריכה לעשות לפני שנים, ולא אחרי שהרפורמה כבר התחילה. היה פה מחדל שערורייתי".
יו"ר פורום פסיכולוגיים ועובדים סוציאליים בבריאות הנפש, חנה שטרום-כהן: "יש כאוס מוחלט ובלגן לא נורמלי. ממציאים לאנשים אבחנות, כי אחרת לא יהיו זכאים לטיפול. זה לא מקצועי ולא אתי. אנשים לא מקבלים טיפול ויש מחסור עצום ברופאים בתחנות". ח"כ אלאלוף בתגובה: "אינני רוצה לראות אדם סובל בצד, עד שהמערכות יסיימו להתארגן בצורה מקסימלית. עם זאת, לא נוותר ונקיים פיקוח הדוק על הרפורמה".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.