דיון סוער בקנאביס רפואי; מחקר הכנסת: שיעור המורשים להשתמש בקנאביס רפואי עלה תוך 6 שנים פי 12

13 ביולי 2015, כ"ו בתמוז תשע"ה, בשעה 14:00
​דיון סוער התקיים היום בוועדת הבריאות של הכנסת בנושא הסדרת השימוש הרפואי בקנאביס בישראל.  כאן

במהלך הדיון נשמעו עדויות כואבות של חולים; דנה בראון, חולת ניוון שרירים סיפרה בבכי: "הטיפול בקנאביס גרם לי לרקוד בחתונתי. משרד הבריאות הפחית לי את המינון בלי להתייעץ איתי או עם רופא שלי. שיחקו לי בבריאות ומצבי התדרדר. משרד הבריאות מחליט שהוא יודע יותר טוב מהנוירולוגית שלי מה נכון לי. נחשפתי למאות חולים שנמצאים במצב זהה לשלי. אנשים עומדים בפני כריתת איברים, כי אין להם מספיק קנאביס כדי שיוכלו לאכול".
בן אבישחם, חולה בקרוהן: "רק בזכות הקנאביס טעמתי את טעם החופש, נרשמתי לאוניברסיטה והתחלתי לעסוק בספורט. השרה לשעבר גרמן וד"ר מיקי דור ממשרד הבריאות סייעו לי מאוד, אבל חיכיתי חצי שנה עד שהסכימו להעלות לי את המינון אחרי שמצבי התדרדר. אין לי כוח לעמוד על הרגליים". בסיום דבריו ניגש אליו פעיל בנושא הסדרת הקנאביס, שלומי סנדק, ותחב לידיו סיגריה מגולגלת. "זה מה שמרד הבריאות צריך לעשות", אמר סנדק. חברי הכנסת בראשם יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף גינו נחרצות את התנהגותו של סנדק וכינו אותה "פרובוקציה מחוצפת". אלאלוף הבהיר כי לאור רגישות הדיון והדברים הכואבים הוא נמנע מלסלק את סנדק מהדיון.
המנכ"ל היוצא של משרד הבריאות פרופ' ארנון אפק: "משרד הבריאות מוכן לקיים קורסי הכשרה לרופאי משפחה לצורך המלצות לשימוש בקנאביס רפואי. ההתוויות התרחבו ויוסיפו להתרחב. ייתכן שיש מקום לשיפור ונפעל לתת מענה למקרים הכואבים. אולי לעשות יותר ועדות ערר. יש לנו תכנית סדורה, אבל יש עתירה שעומדת בבית המשפט העליון. שיעור הפונים לשימוש בקנאביס רפואי שמקבלים תשובה חיובית עומד בסיום תהליך הבירורים על 90%". ח"כ ינון מגל: בתקופה של גרמן כשרה סבלו בגללה ואנחנו רוצים לתקן את זה". ח"כ מאיר כהן: "כשגרמן נכנסה לתפקיד היו הרבה פחות אנשים שקיבלו קנאביס, ועבודתה תרמו לכך שיותר אנשים יקבלו. היו זהירים בלשונכם". ח"כ מגל: "מתנצל אם פגעתי, אבל אנשים מטפסים על קירות ולא מצליחים להתמודד עם המערכת. משרד הבריאות לא מבצע את תפקידו. מה זה פה, סדום?"
ח"כ תמר זנדברג: "משרד הבריאות נמצא על פרשת דרכים; האם הוא ממשיך לעצום עיניים ולתת להסדרת הקנאביס הרפואי לקרות מעצמה, תוך כדי ביורוקרטיה וחסימת ידע , או שיוצא לדרך רצויה של הסדרת הקנאביס כתרופה ככל התרופות. שיקול הדעת שבמתן הקנאביס אינו רפואי אלא מינהלתי וזה יוצר אינספור בעיות. הגיע הזמן לפתור את זה ולהביא מזור לחולים רבים".
יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן: "לא הוכחה במחקרים יעילותו של הקנאביס ויש בה סיכונים. לרופאי המשפחה יש אמצעים יעילים הרבה יותר". ח"כ אילן גילאון: "מדוע לכל הרופאים מותר לתת תרופות אופיאטיות אבל לא קנאביס?". ח"כ גרמן: "זה בלתי אפשרי, כי אין כיום התוויה. בניגוד לכל המתלהמים כאן, אני דורשת את כבוד הרופאים".
יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף סיכם את הדיון: "בחודש אוקטובר נקיים ישיבת המשך בנושא ועד אז נעמיק ונלמד עוד בתחום. הסוגיה המרכזית היא מדוע רופא משפחה לא יכול לרשום קנאביס למטופליו ומדוע החומר לא נמצא בבתי מרקחת".
ממסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהוכן לדיון (מצ"ב), עולה כי:
בישראל יש 36 רופאים המוסמכים לאשר המלצות לשימוש בקנאביס רפואי: 4 בהנהלת משרד הבריאות, 18 ביחידה לקנאביס רפואי באגף הרוקחות במשרד הבריאות, ו-14 "מנהלים אונקולוגיים" במרכזים רפואיים שונים ברחבי הארץ.
בסוף מאי 2015 היו בישראל 22,254 בעלי רישיונות בתוקף לשימוש בקנאביס רפואי, לעומת 21,393 בעלי רישיון ב-31 בינואר 2015 וכ-1,800 בשנת 2009. משנת 2009 ועד היום עלה מספר בעלי הרישיון להשתמש בקנאביס רפואי פי 12.
7,350 מבעלי הרישיון להשתמש בקנאביס רפואי כיום הם חולים במחלות אונקולוגיות. שאר המורשים: כ- 49% בשל כאב כרוני נוירופטי שלא על רקע סרטן, כ- 5% בשל טיפול כימותרפי פעיל בשל סרטן, כ- 4% על רקע מחלות גסטרואנטרולוגיות, כ- 3% פסיכיאטריה.
בין המחצית הראשונה של שנת 2014 למחצית הראשונה של שנת 2015 חלה עלייה של כ-21% במספר בקשות מטופלים לאישור שימוש בקנאביס רפואי (12,763 בקשות לעומת 10,499). כ-60% מהבקשות החדשות וכ-98% מהבקשות לחידוש רישיון אושרו.
בחלק ניכר מ-15 מדינות מערביות שבחן המחקר, לא מתירים שימוש בקנאביס רפואי, אלא בתכשירים רפואיים בלבד המכילים חומרים פעילים של הצמח. עם זאת, הולנד, 24 ממדינות ארה"ב וצ'כיה, מתירות שימוש בקנאביס במצבים רפואיים שונים.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.