​ועדת העבודה הרווחה והבריאות לא אישרה צו המרחיב ביטוח לעובדים זרים: "לא ייתכן שהמימון ייפול על הנכים והקשישים"

28 ביולי 2015, י"ב באב תשע"ה, בשעה 11:30
יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הודיע כי הוועדה לא תאשר צו שהוגש על ידי משרד הבריאות, המורה להרחיב את הביטוח הרפואי לעובד זר בענף הסיעוד,
כך שיכלול גם פיצוי חד פעמי בסך 80 אלף שקלים לעובד ששוהה בישראל מעל 10 שנים, אם יהיה בלתי כשיר לבצע את עבודתו מסיבות רפואיות. "לא ייתכן שהמדינה משתתפת רק בחלק מזערי מעלות הביטוח הרפואי, אשר קשיש, נכה או ילד פגוע נדרשים לשלם עבור העובד הזר. כבר עכשיו, לפני הבקשה החדשה, עלות הביטוח עומדת על 376 שקלים בחודש ומשרד הכלכלה משתתף רק ב-124 שקלים מתוכם", אמר אלאלוף בדיון.
חברי הכנסת אילן גילאון (מרצ), דני עטר (המחנה הציוני) , איציק שמולי (המחנה הציוני), ענת ברקו (ליכוד), קארין אלהרר (יש עתיד), שנכחו בדיון הצטרפו לדבריו של אלאלוף: "עם כל הכבוד לעובדים הזרים, אנחנו ממררים את החיים לאנשים הכי חלשים בחברה ומשיתים עליהם עוד ועוד תשלומים", אמר עטר. "מה פתאום האחריות נופלת עליהם ולא על המדינה?", התרעם גילאון. ח"כ אלהרר פנתה לנציגי משרדי המשפטים והבריאות ואמרה: "לא ניתן לכם לנהל קרב של אוכלוסייה מוחלשת מול אוכלוסייה מוחלשת אחרת. אתם מציבים אנשים במצב בלתי אפשרי, ותגרמו לנכים לאשפז את עצמם במוסדות".
עו"ד נתן סמוך ממשרד הבריאות: "התוספת לעלות הביטוח החודשית היא לא יותר מ-19 שקלים בחודש, והמעסיק יכול לנכות חלק מסכומה משכר העובד". נציגי ארגוני הנכים שנכחו בדיון, בהם נעמי מורביה, שמחה בניטה, ואבנר עורקבי התרעמו על הדברים: "אם מורידים לעובד שקל אחד מהמשכורת הוא קם ועוזב. משיתים עלינו עוד ועוד הוצאות, וזה מצטבר לסכומים אדירים. גם כך הקצבה החודשית לא מממנת את מלוא עלות העסקת העובד הזר". עו"ד שי סומך ממשרד המשפטים: "ההסדר מאוזן וסביר ולוקח בחשבון את צרכי כל הצדדים. אם ההסדר לא יאושר, יהווה הדבר הפרת הוראת בית משפט, שכן בגץ הוא שקבע כי יש לתת מענה לצרכי העובדים הזרים הוותיקים".
אולם דעתם של נציגי הממשלה בדיון לא התקבלה כאמור, ויו"ר הוועדה אלאלוף קבע כי על הממשלה לתקן את הצו, כך שלא יחיל את כל עלות התוספת לביטוח על המעסיקים.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.