ועדת הכספים: האחריות על הטיפול בנפגעי עבודה תועבר מהביטוח הלאומי לקופות החולים

20 בספטמבר 2015, ז' בתשרי תשע"ו, בשעה 11:45
מפחיתים ביורוקרטיה
נפגעת בעבודה? מעתה האחריות עליך בידי קופת החולים

ועדת הכספים נוטה לאשר רפורמה בבריאות, לפיה האחריות על הטיפול בנפגעי עבודה תועבר מהביטוח הלאומי לקופות החולים

האישור הסופי, רק לאחר שהאוצר ייענה לדרישת יו"ר ועדת הכספים גפני ויתחייב תקציבית למימון הרפורמה ע"י הגדלת תקציב הבריאות

מקלים על נפגעי תאונות עבודה – ועדת הכספים דנה הבוקר (א') ברפורמה בבריאות, שנועדה להקל על מי שנפגעו בתאונה במסגרת עבודתם, כך שיהיו פטורים מרוב הבירוקרטיה הכרוכה כיום בהגשת הכרה להיותם נפגעי עבודה. עפ"י הרפורמה שאושרה בחקיקה במסגרת חוק ההסדרים, האחריות על הטיפול בנפגעי עבודה תועבר מהביטוח הלאומי לקופות החולים ועקב כך, הנטל הכלכלי שפיצוי נפגעי עבודה ימומן מקופת המדינה ולא עוד מקופת הביטוח הלאומי. בין השאר, הדבר נועד להקטין את הגירעון האקטוארי של הביטוח הלאומי. עוד במסגרת הרפורמה, נפגע עבודה, שיקבל טיפול אך טרם הוכר ע"י קופת החולים כנפגע עבודה, יקבל החזר אוטומטי על התשלום שישלם בתוך 45 יום, לאחר שהקופה תקבל אישור מהביטוח הלאומי על היותו נפגע עבודה. בתום הדיון הודיע יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), כי הוא דוחה את אישור הרפורמה עד להתחייבות תקציבית של האוצר להעביר את הסכום הדרוש לטיפול בנושא למערכת הבריאות.

גפני אף שאינו מתנגד לרפורמה, החליט לדחות את אישור הרפורמה (תיקון לחוק הביטוח הלאומי במסגרת חוק ההסדרים (א"ק)) מכיוון שנוסח הצעת החוק, כפי שהונח על שולחן הוועדה ע"י משרד האוצר, לא כלל ציון של תקציב שיועבר לבריאות עם העברת האחריות לטיפול בנפגעי עבודה למערכת הבריאות, שב- 2014 עמד על 500 מיליון ₪. גפני לאנשי האוצר: "ב- 2014 התקציב שיועד לטיפול בנפגעי עבודה עמד על 500 מיליון ₪ ואני רוצה לוודא שאין כוונה להפחית אותו במהלך העברת האחריות מערכת הבריאות. אאשר את הרפורמה רק לאחר שבנוסח של התיקון לחוק יופיע הסכום של 500 מיליון ₪ שיועבר מראש למערכת הבריאות לצורך כך. אחרת, הנטל ייפול על המערכת ללא כיסוי תקציבי הולם".

רכזת תחום ביטוח לאומי ורווחה באגף התקציבים במשרד האוצר, רבקה לויפר: "להעברת האחריות על נפגעי עבודה מהביטוח הלאומי לקופות החולים יש שתי מטרות. האחת, הקטנת הגירעון האקטוארי ההולך וגדל של הביטוח הלאומי, כך שמעתה הסכום שנדרש לפיצוי נפגע עבודה ישולם מסל הבריאות, קרי מקופת המדינה, ולא מקופת הביטוח הלאומי. הגירעון האקטוארי בביטוח הלאומי נובע בין השאר, מכך שכיום עליו לשאת בעלויות של המון מרכיבים שלא שייכים לביטוח הלאומי. אנחנו רוצים שמי שייספוג עלויות של מקרים שונים, לרבות של נפגעי עבודה, תהיה המדינה ולא הביטוח הלאומי ועל-כן נעביר את הסכום הדרוש לכך לסל הבריאות. היתרון הרפורמה הזו, גם בהקטנת הביורוקרטיה הרבה שכרוכה בהליך הטיפול בנפגעי עבודה".

נציגי קופות החולים הביעו תמיכה ברפורמה ובלבד שהרפורמה לא תהיה 'גרעונית', כלומר, שהתקציב הנדרש לטיפול בנפגעי עבודה והפיצויים יועבר למערכת הבריאות עם כניסתה לתוקף. נציגי הקופות כמו גם נציגי הביטוח הלאומי, שיבחו את הרפורמה בכך שאכן יש בה כדי להפחית ביורוקרטיה רבה בטיפול בפרוצדורת ההכרה והטיפול בנפגעי עבודה.
בסיכום הדיון דרש יו"ר הוועדה גפני מנציגי האוצר, "לחזור לוועדה עם נוסח מתוקן הכולל את הסכום של 500 מיליון ₪ למימון הרפורמה, לא יאוחר מעוד חודש ימים, לפני אישור חוק ההסדרים והתקציב". אחרת אמר "לא אאשר את התיקון לחוק. לא אאפשר לבצע קיצוץ בתקציב הבריאות בדרך עקיפה".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.