אושר: מטופל לא ישלם ישירות לרופא עבור שירות במוסד רפואי

22 באוקטובר 2015, ט' בחשון תשע"ו, 
יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף: "מערכת הבריאות הציבורית לא קורסת; הפסיקו להבהיל את הציבור"

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום פה אחד את הסעיף במסגרת חוק ההסדרים, לפיו כל תשלום לרופא (או לכל בעל מקצועי רפואי אחר) על שירות שביצע בתחומי מוסד רפואי, ישולם ישירות למוסד הרפואי בלבד. זאת במקום הנהוג כיום, לפיו במוסדות פרטיים רבים ניתן תשלום נפרד לבית החולים ותשלום ישיר לרופא. על פי הצעת החוק, השינוי יאפשר פיקוח על ההתקשרות בין הרופא למקבל השירות ועשוי למנוע ניצול מקבל השירות. התייעצות רפואית ושירות פרטי שניתן במסגרת ביטוח (כולל שב"ן ורופא שנמצא בהסדר עם קופת חולים) מוחרגים מחוק זה, אלא אם יקבע שר הבריאות אחרת. החוק ייכנס לתוקף ב-1 ביולי 2016.
יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בדיון: "במערכת הרפואית הפרטית יש ליקויים שצריך לתקן וזה אחד מהם. יש להכניס סדר וכללים אתיים בהתנהלות הרופא הפרטי מול הלקוח".
ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "אנחנו לא נגד רופאים, אבל כיום מטופל שנמצא בחרדה כתוצאה ממצב בריאותי מוכן לשלם כל מחיר שהרופא מבקש ממנו, וזה דורש הסדרה". ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "גוף מתווך ימתן את התעריף".
סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, יאיר פינס: "שר האוצר הנחה אותנו לפעול לניתוק הקשר הכלכלי בין רופא לחולה. המחיר יהיה שקוף ולא יהיה שיג ושיח עם הרופא על כסף".
יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן: "סימנו פה רופאים. לא דורשים דבר כזה מעורכי דין או רואי חשבון. מניחים מראש שהרופא מנצל את המטופל. החוק לא מגביל את גובה הסכום אותו יקבע הרופא , אלא רק מוסיף פרוצדורה שתגרום לשליטה מוחלטת של מוסד רפואי פרטי על הרופא וידרוש תשלום עבור השירותים האדמיניסטרטיביים. במקום לחזק את הרפואה הציבורית, אתם מחזקים בית חולים פרטי. זה בלתי נסבל".
ד"ר עמיר סולד, חבר איגוד הכירורגיים: "אם אדם סומך עלי מספיק כדי שאכנס לבטן שלו בזמן שהוא ישן, הואר אמור להאמין לי שאהיה גם הגון איתו בכסף".
יו"ר איגוד הכירורגיה הפלסטית והאסתטית, פרופ' אייל גור, ביקש להחריג מהחוק ניתוחים שאינם למטרות בריאות ואין להם מקבילים ברפואה הציבורית. עוד אמר: "המערכת הפרטית היא קטר למערכת הציבורית". ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) בתגובה: "זו אמירה אומללה".
יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף התקומם לנוכח דברי חלק מהרופאים שהשתתפו בדיון לפיהם המערכת הציבורית קורסת: "זה שקר. המערכת הציבורית לא קורסת. צריך לשפר אותה, אבל תפסיקו להטיל אימה על הציבור. זה חוסר אחריות מצידכם".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.