שר הבריאות בוועדה לפניות הציבור: תרופות מצילות חיים שאינן בסל הבריאות יכנסו בשב"ן ומי שמתחת לקו העוני יקבל שירות בריאות נוסף"

28 באוקטובר 2015, ט"ו בחשון תשע"ו, בשעה 15:30
לראשונה בכנסת: דוח נציבת קבילות הציבור לחוק ביטוח בריאות הוגש לוועדה לפניות הציבור

שר הבריאות במעמד הגשת הדוח: תרופות מצילות חיים שאינן בסל הבריאות יכנסו בשב"ן ומי שמתחת לקו העוני יקבל שירות בריאות נוסף"
דוח קבילות הציבור לחוק ביטוח הבריאות הוגש היום (ד') ליו"ר הוועדה, ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) שאמר כי יבחן קידום חקיקה שתגביל את קופות החולים במסגרת הזמן למענה לפניות הציבור. השר ליצמן התייחס לבקשת היו"ר אייכלר בנוגע לביטול הביטוח הסיעודי בעת מעבר בין קופות חולים ואמר כי בכוונתו להביא תוך שנה את חוק הסיעוד הממלכתי כחלק מההסכם הקואליציוני. עוד אמר כי "הדוח הבא של קבילות הציבור יכלול פרק נפרד לבריאות הנפש": הנציבה, ד"ר אסתר בן חיים: "המוקדים הבולטים לתלונות היו שירותי חירום ובדיקות הדימות CT ו- PET CT"

יו"ר הוועדה ח"כ אייכלר, שיבח את השר ליצמן "הציבור מכיר את הרב ליצמן כשר הבריאות אבל אנחנו יודעים שרוב זמנך אתה השר לענייני פניות הציבור". ובירך על עבודת הנציבה: "מתוך 900 הפניות לוועדה בחודשים האחרונים, הכבדות ביותר הופנו אל הנציבה שהצליחה להגיע להבנה עם הקופות. מקווה שיבוא יום וכל נציבי פניות הציבור יצליחו להשפיע כך". עוד אמר כי יבחן "חקיקה להאחדת סמכויות לנציבי פניות הציבור ולקביעת זמן מוגבל למתן תשובות גם לקופות החולים". השר ליצמן העיר כי יצטרף לבחינת הנושא.

השר ליצמן: "מאז כניסתי לתפקיד טיפלתי כבר ב-13,000 פניות ציבור, שיא כל הזמנים". השר הציע לקבוע נוהל שדוחות פניות הציבור של כל משרדי הממשלה, יוגשו אחת לשנה בוועדה לפניות הציבור. "בטוחני כי זה יחייב את המשרדים לזרז את הטיפול בפניות הציבור". השר הודיע כי אינו מתערב ב"סל הבריאות" אבל תרופות מצילות חיים שלא ייכנסו לסל, ייכללו במסגרת הביטוחים המשלימים בקופות החולים. תרופות מצילות חיים ייכנסו בשב"ן ומי שמתחת לקו העוני יקבל שב"ן חינם בעניין זה". לבקשת היו"ר ח"כ אייכלר, הבטיח השר לפתור גם את בעיית הביטוח הסיעודי בעת מעבר החולה מקופה לקופה. הדבר ייעשה במסגרת הרפורמה בביטוח הסעודי. הוא אמר כי בכוונתו "להביא תוך שנה את חוק הסיעוד הממלכתי כחלק מההסכם הקואליציוני". עוד אמר כי "הדוח הבא של קבילות הציבור יכלול פרק נפרד לבריאות הנפש".

הד"ר אסתר בן חיים, נציבת קבילות הציבור לחוק ביטוח בריאות פנתה ליו"ר הוועדה אייכלר: "עשינו היסטוריה". בן חיים הסבירה כי "הנציבות עוסקת בבירור תלונות נגד קופות החולים או נותני שירותים מטעמן, כולל בתי החולים, בבקשות למידע, בהשגות על בקשות למעבר בין קופות, או ביטול הרישום למעבר שלא לפי המועד הקבוע בחוק ובבקשות למימון ולהחזרים כספיים. בשנים ב- 2013-14 טיפלנו במעל 20,000 פניות. כל התלונות שנמצאו מוצדקות נפתרו. ב-47% מהפניות אנחנו עוזרים לפונה גם אם תלונתו לא נמצאה מוצדקת.
הנתח הארי הוא לכללית עם 39%, שהיא גם הקופה הגדולה ביותר עם 52% מהציבור ולאחריה מכבי, מאוחדת ולאומית. עם זאת אחוז הקבילות המוצדקות הנמוך ביותר הוא נגד הכללית עם 27% ב-2013 ו- 25% ב-2014". הנציבה בן חיים הוסיפה כי כי " בשל בעיות התקציב הקופות מקשיחות מאוד עמדות ביחס לשירותי הסל, שירותי חירום ודימות CTלעומת "MRI. עוד אמרה כי "העובדה שאין פריסה מספיקה של הקופות במוקדי חירום מגבירה פניות למיון. הקופות הקשיחו מאוד את המענה ונסמכות מאוד על החוק".

נציבת פניות הציבור של קופ"ח כללית אתי שילינג: לקחנו על עצמנו את נושא זמן המענה. ללמעלה מ-80% מהתלונות אנחנו משיבים תוך 14 ימים".

שירלי זילבר, מנכ"לית האגודה לזכויות החולה אמרה כי "יש להרחיב את סמכויות הנציבה ולחזק את מודעות החולים לאופן הפנייה לנציבה"

היו"ר ח"כ אייכלר בירך על החידושים שהציג שר הבריאות וסיכם: "ניצור מסורת שכל נציבי הפניות יגישו דוחות שנתיים לוועדה. רוח הנציבה צריכה לקבוע. לא כל מרפאה תיתן או לא ברצונה- לכל החלטה צריכה להיות ועדת חריגים". הועדה תקיים דיון נוסף עם נציגי הקופות לשמוע תשובותיהם להערות נציבות הקבילות לפי חוק בריאות ממלכתי.
לינק לשידור הוועדה

כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.