יום העוני: הגדלת הקצבאות והורדת המע"מ תפחית את תחולת העוני עד 14% ואת חומרתו עד 30%

יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף: "חלק מהתופעות הקשות בשבועות האחרונים הוא תולדה של העוני באוכלוסייה הערבית" 20 באוקטובר 2015, ז' בחשון תשע"ו, בשעה 12:00​
יום העוני בכנסת: יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בדיון מיוחד שהתקיים היום בוועדה: "אני הייתי ילד עני והצלחתי לצאת ממעגל העוני. שיעור העוני בישראל מזעזע". אלאלוף קרא ליישום מלא של מסקנות הוועדה למלחמה בעוני, בראשה עמד. "חלק מהתופעות הקשות להן אנו עדים בשבועות האחרונים הוא תולדה של עוני באוכלוסייה הערבית. מחצית מהאוכלוסייה הערבית סובלת מעוני ולא נעשה מספיק במגזר זה", אמר. יו"ר הוועדה ציין עוד את הסתייגותו מהתכנית להגדלת תקופת אכשרה לקבלת דמי אבטלה: "רוצים לצמצם דמי אבטלה? תפתחו מקומות עבודה ותאפשרו הכשרות מקצועיות".
ממחקר שנערך במוסד לביטוח לאומי לבקשת ח"כ אלאלוף והוצג לראשונה היום בדיון הוועדה, עולה כי המלצות הוועדה למלחמה בעוני, המיועדות ליישום בתקציב 2015-2016, צפויות לתרום משמעותית לירידה בממדי העוני:
הגדלת השלמת הכנסה בזקנה, אשר אושרה בשבוע שעבר על ידי ועדות הכספים ועבודה ורווחה, צפויה לגרום לירידה של 13% בתחולת העוני של מקבלי הכנסה ולירידה של 17% בחומרת העוני (היקפו ועומקו) בקרב אוכלוסייה זאת (מרכז המחקר והמידע של הכנסת מציין כי תחולת העוני של כלל המשפחות באוכלוסייה תרד בכ-2% ושל כלל משפחות הקשישים בכ-7%).
הגדלת קצבאות הילדים ותוספת מענק החיסכון צפויות לגרום לירידה חדה בעוני של כ-9% בשנת 2017, ובחומרת העוני של כ-26% בשנת 2017 וכ-19% בשנת 2018 (בשנים 2015 ו-2016 תחול ירידה קטנה יחסית, זאת בשל יישום הדרגתי ורטרואקטיבי של הגדלת הקצבאות).
הפחתת המע"מ באחוז אחד יקטין את תחולת העוני בין 1.4% ל-1.7% וחומרתו בכ-2%.
במצטבר, צעדים אלה צפויים לגרום להפחתת תחולת העוני של משפחות ב-6 עד 14 אחוזים. עומק העוני (הפער בין קו העוני לכנסה הפנויה של משפחות עניות) ישתפר ב-2 עד 8 אחוזים. חומרת העוני תשתפר ב-6 עד 30 אחוזים (בין השנים 2015 ל-2018. השיפור המשמעותי יחול ב-2017).
במהלך הדיון, סיפרה מאיה בן-לולו את סיפורה האישי: "אנחנו זוג מקבלי קצבת נכות בסך 3,800 ₪ בחודש. קשה לי לתאר את המציאות היומיומית. זה מספיק לנו רק כדי לשלם חשבונות. אנחנו נשענים על גמילות חסדים ועמותות שקורסות, ונמצאים במערבולת הלוואות שאי אפשר לצאת ממנה".
מנכ"ל משרד הרווחה, אליעזר יבלון, ציין כי המשרד מתכוון להקצות 100 מיליון שקלים בשנה לצורך הוצאת משפחות ממעגל העוני, בתכנית שתטפל ב-3,020 משפחות עם ילדים ב-95 רשויות מקומיות.
ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו): "לא ייתכן שקשישים נדרשים לשלם מס על תרופות ולא מסוגלים להתקיים מקצבת הזקנה שלהם".
ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת): "המלחמה בעוני היא המלחמה היחידה בה אני תומך. יש להנגיש מידע בשפה הערבית. הרשויות הערביות והחרדיות לא זוכות ליחס ראוי בחלוקת תקציבים ותקנים של עובדים סוציאליים".
מדו"ח מיוחד של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהוגש לדיון עולה כי תחולת העוני בקרב משפחות במגזר הערבי עמדה בשנת 2013 על 52.4%, לעומת 23.8% במגזר היהודי. על פי הנתונים, אפקטיביות קצבאות הביטוח הלאומי בחילוץ מעוני נמוכה משמעותית בקרב המגזר הערבי לעומת היהודי.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.