בקרוב: חוק הנכים שיעגן לראשונה בחקיקה את כל זכויות נכי צה"ל

בקרוב: חוק הנכים שיעגן לראשונה בחקיקה את כל זכויות נכי צה"ל
1 בדצמבר 2015, י"ט בכסלו תשע"ו, בשעה 16:00
משרד הביטחון לוועדה לביקורת המדינה:
עוד במושב הכנסת הנוכחי נביא לקריאה ראשונה את 'חוק הנכים', שיעגן לראשונה בחקיקה את כל זכויות נכי צה"ל
יו"ר הוועדה קארין אלהרר: "יש לבדוק לעומק את הטענות ליחס מזלזל ומבזה לחלק מנכי צה"ל בוועדות הרפואיות
דיון נוסף היום (שלישי) בוועדה לביקורת המדינה עם נכי צה"ל – ושוב עם טענות קשות, עדויות צובטות-לב ותחושת ייאוש וכעס. יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) הדגישה כי "יש לבדוק לעומק את הטענות ליחס המזלזל והמבזה לחלק מנכי צה"ל בוועדות הרפואיות. אגף השיקום משקיע מאמצים רבים, פועל מרצון טוב ואינני חושבת שיש זדון במעשיו. יחד עם זאת, ישנם ליקויים רבים שגם באגף מודעים להם – ובסופו של דבר מי שהמדינה שלחה – צריך להרגיש שיש לו עם מי לדבר. לא קל לנכה לחזור לחברה ולהשתקם, ואין די בכוונות טובות. מטרת הדיון היא להשתפר ולהתייעל".
תא"ל (מיל.) יוסי ביינהורן, נציג מבקר המדינה, הדגיש את משך הזמן הארוך בהכרה בפצועים כנכים-זכאים, ואת הצורך בעיגון כלל זכויות הנכים בחקיקה.
סמנכ"ל משרד הביטחון וראש אגף השיקום, משה צין השיב לטענות כי "האגף הולך ומתמקצע בשיקום משולב בתחומים הרפואי, תעסוקתי, סוציאלי ורווחתי. מיד עם הפציעה, עובדי האגף בבתי החולים כבר נערכים להליך הטיפול והשיקום. במבצע "צוק איתן" ובגל הטרור הנוכחי הכיר אגף השיקום במאות נכי צה"ל באופן מיידי ב'מסלול ירוק' וישיר, תוך ליווי צמוד של הפצועים ובני משפחותיהם כבר ממיטת חוליים בבית החולים. כמעט כל הנכים שנפצעו בפעילות מבצעית הוכרו בתוך 6 שעות, ולכל נכה נפתחה תכנית שיקום בתוך עשרה ימים. ". צין הדגיש כי לאחרונה נכתב קוד אתי לרופאי הוועדות ביחס לנכים, ואחדים מהם לא ישובצו בוועדות בגלל התנהגותם.
בהתייחסו לנושא החקיקה אמר ראש אגף השיקום: "זו חובתנו החוקית מול הכנסת ומבקר המדינה לקיים את החוק כלשונו. יחד עם זאת ובמקביל, אנחנו מקיימים שיח עם ארגון נכי צה"ל, ומקווים להגיש את החוק בהסכמה בתקופה הקרובה. אם לא נגיע להסכמה, נאלץ להפסיק לבצע פעולות שאינן מעוגנות בחקיקה, שעליהן העיר מבקר המדינה שאינן חוקיות. בהן גביית כספים מהנכים עבור ארגון נכי צה"ל שלא נוכל לבצע עד שהנושא יאושר בחקיקה.
אחז בן ארי, היועץ המשפטי למערכת הביטחון הוסיף כי "אנו מגלים גמישות רבה בשמיעת הסתייגויות נציגי הנכים בגיבוש החוק, ומקווים שעוד במושב הזה יובא החוק לקריאה ראשונה", ואילו ח"כ עופר שלח (יש עתיד) הזהיר כי "יש כוונה להוציא את תקציב השיקום מתקציב הביטחון, והחשש הוא כי השיקום ייפגע".
אירית חיון, אמו של נכה צה"ל שסירב להגיע לדיון מתוך כעס על התנהלות האגף, קבלה על חוסר מענה בטלפון במשרד, השפלות, זלזול, אטימות, בוז ומחסומים בירוקרטיים שמציבים עובדי האגף. לדבריה, כמחצית מפצועי "צוק איתן" נאלצים להיעזר בעורכי דין כדי לקבל את זכויותיהם מאגף השיקום, ואחרים – הוריהם נאלצו להפסיק ולעבוד כדי לנסות ולקבל מהאגף את הטיפול הרפואי להם זקוקים בניהם.
חיים בר, יו"ר ארגון נכי צה"ל, התריע כי משרד הביטחון הפסיק בעשור האחרון הטבות לנכים כדמי-קיום, כלי רכב וטיפולי פיזיותרפיה ודיאליזה באופן חד-צדדי, ורק פסיקת בג"ץ אילצה אותם להשיבם בהיקף כמאה מיליון ₪. הוא הבטיח כי "לא נסכים שיהיו הפרדות והפליות בין הנכים".
עו"ד עידן קליימן, יו"ר מחוז ת"א והמרכז בארגון נכי צה"ל, האשים כי אגף השיקום ניסה למנוע ממנו לבקר פצועי צה"ל בבתי החולים – ולהסביר להם את זכויותיהם. "הפצועים לא צריכים לרדוף אחריכם – אלא אתם צריכים לרדוף אחריהם ולתת להם את המגיע להם", ואילו עו"ד שי פרבר מארגון נכי צה"ל, הזהיר כי הטבות רבות לנכים נשחקו ביוקר המחיה בשנים האחרונות, וקרא להצמידם, לעדכנם ולפצות את הנכים על שחיקה זו.
חווה אבטליון, נשואה לנכה צה"ל קשה ממלחמת יום הכיפורים, סיפרה על התמודדות יומיומית ועל ביזוי והתעללות בוועדות הרפואיות, ששם ביקשו מנכה מרותק לכיסא גלגלים לנסות לקום וללכת. 
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.