נדחה בטרומית: השוואת קצבת נכות לשכר המינימום 2 בדצמבר 2015

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון – השוואת קצבת נכות לשכר המינימום), התשע"ה-2015 של חבר הכנסת אילן גילאון וקבוצת חברי הכנסת.

מוצע לקבוע כי שיעור הקצבה המלאה ליחיד לעניין גמלאות הנכות יהיה בסכום השווה לשכר המינימום לחודש.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "קצבת היחיד לאדם עם מוגבלות הזכאי לקצבת נכות מלאה, שנקבע כי הוא חסר כושר השתכרות, עומדת על 25% מהסכום הבסיסי, 2,160 שקלים חדשים, בתוספת של עד 343 שקלים חדשים, בהתאם לאחוז הנכות הרפואית, קרי הקצבה המקסימאלית לנכה עומדת על סך של 2564 שקלים חדשים. הקצבה אינה צמודה לשכר המינימום, כך שהיא נשחקת כל העת.

הקצבה הזעומה הזאת דנה אדם עם מוגבלות לחיים בעוני. הקצבה אמורה להספיק לקיום מינימלי, אך ברור לכל שהיא אינה מספיקה לכהוא זה מצרכיו. על האדם עם המוגבלויות לרכוש תרופות, למממן נסיעות בתחבורה ציבורית או במוניות, לכלכל את ביתו, להעסיק עובד סיעודי, ובשאיפה גם לקחת חלק פעיל בעיקר פעולות החיים, כולל תרבות ופנאי,. ההוצאות של האדם עם המוגבלויות אינן פוחתות מהוצאות של אדם שאינו נחשב נכה לפי חוק הביטוח הלאומי. לפיכך, אין כל הגיון שהקצבה שיקבל האדם עם המוגבלות הזכאי לקצבת נכות מלאה בגין נכותו ואובדן כושר עבודתו תפחת ממה שראוי שנחשב לשכר מינימלי במשק.

ח"כ גלאון: לכל איש ואישה בבית הזה יש סיכוי להפוך לאדם מוגבל, כל האנשים הם או מוגבלים או נשאי מוגבלות או שיש להם מוגבלים במשפחה. לא מדובר כאן בחמלה, מדובר בזכויות ביטוח של כל אזרח במדינה, שיודע שבסופו של דבר הוא ייפול לבד. יש לכולנו הזדמנות לעשות פעם אחת צדק. העלות של החוק הזה היא 6 מיליארד שקלים בשנה הראשונה אבל רק לפני חודש הורדתם את המע"מ בעלות של 4 מיליארד ואף אחד לא נהנה מיזה.

שר הרווחה חיים כץ: ההצעה הזו היא לא 6 מיליארד, היא מעבר ל10 מיליארד. הצעה בסדר גודל כזה, צריכה לבחון את כל ההיבטים הכלכליים וההשלכות הרחבות. קל להניח הצעה כזו, בטח מהאופוזיציה.
44 תמכו בהצעה ו45 התנגדו.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

מודעות פרסומת

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s