הרפורמה בבריאות הנפש: יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף: "האוכלוסייה הערבית חייבת לקבל את אותו שירות כמו כלל אזרחי המדינה"

הרפורמה בבריאות הנפש: יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף: "האוכלוסייה הערבית חייבת לקבל את אותו שירות כמו כלל אזרחי המדינה"
7 בדצמבר 2015, כ"ה בכסלו תשע"ו, בשעה 14:50בצל שביתת עובדי המרפאות הציבוריות והתחנות לבריאות הנפש של משרד הבריאות, דנה היום ועדת הבריאות של הכנסת במחסור בפסיכולוגים ועובדים סוציאליים קליניים במגזר הערבי.
במהלך הדיון סיפרה ראדה נעים, פסיכולוגית קלינית מאעבלין: "אנחנו מטפלים ב-400 ילדים עם שלושה ורבע תקנים ופסיכיאטר ברבע משרה. ילדים נאלצים להמתין חצי שנה עד שמתקבלים אצל פסיכיאטר. יש צרכים אדירים ואין מי שיספק אותם".
יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף אמר: "איך הגענו למצב הקשה הזה, למרות שידענו שהרפורמה מתקרבת? איך אף אחד לא נקף אצבע? יש פה הזנחה קשה שלא פוגעת רק באוכלוסייה הערבית, אלא בחברה הישראלית כולה. הניכור בחברה הערבית נובע מחוסר הבנה לבעיות שלהם. שום גוף לא עשה חשבון נפש כדי להתמודד עם הבעיה הזאת. נקיים דיון כל 3 חודשים כדי לבדוק את ההתקדמות בנושא. האוכלוסייה הערבית חייבת לקבל את אותו שירות כמו כלל אזרחי המדינה".
ח"כ חנין זועבי: "רק 2.5% מהפסיכולוגים הם ערבים. 90% מהקהל הערבי שזקוק לטיפול בבריאות הנפש לא מקבל אותו. מציבים מכשולים בקבלת סטודנטים למקצועות הטיפוליים, אין סבסודים של המועצה להשכלה גבוהה וטוענים שאין מקומות להתמחות. בשטח אין כל רפורמה". ח"כ יוסף ג'בארין: "מדוע האקדמיה עיוורת לצבעים ולא רגישה לצרכים חברתיים?". ח"כ דב חנין: "תחנות בריאות הנפש באום אל-פאחם ושפרעם קורסות. בשטח יש קטסטרופה מוחלטת". ח"כ ג'מאל זחאלקה: "סטודנטים ערבים לא ניגשים ללמוד פסיכולוגיה כי נרתעים מתנאי הקבלה למאסטר. יש לעשות הכל על מנת שהערבים ינהרו ללימודי פסיכולוגיה".
הפסיכולוגית הראשית במשרד הבריאות, ימימה גולדברג: "נפתחו תכניות ייעודיות להכשרת פסיכולוגים במגזר הערבי, אך מספר הנרשמים מועט מאוד. יש תקציב לכך, ומי שרוצה להתמחות יקבל מלגה אישית. יש מספיק מוסדות להתמחות ואין בעיית מקום".
ח"כ זוהיר בהלול בתגובה: "ההמתנה ארוכה, ההכשרה לקויה ותנאי הסף גבוהים מדי. שמשרד הבריאות יירד ממגדל השן וימצא פתרונות".
ח"כ אלאלוף דרש ממשרד האוצר לדווח לוועדה תוך חודש כיצד יטופל המחסור במטפלים במסגרת תכנית רב שנתית למגזר הערבי שמתכננת הממשלה. בנוסף, הורה למשרד הבריאות להעביר לוועדה את החוסרים הדורשים טיפול: כמות תקנים של מטפלים, מלגות חסרות וכוח אדם דרוש.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.