מתקנים איוולת מוסרית: ועדת הכספים אישרה הצעת חוק שתפטור ממס, ריבית שמקבלים עיוורים או נכים על כספי פיצויים שקיבלו בגין תאונה​

מתקנים איוולת מוסרית: ועדת הכספים אישרה הצעת חוק שתפטור ממס, ריבית שמקבלים עיוורים או נכים על כספי פיצויים שקיבלו בגין תאונה​
7 בדצמבר 2015, כ"ה בכסלו תשע"ו, בשעה 12:00
יוזמי החוק, יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני וחברו לסיעה, ח"כ אורי מקלב

גפני: "חוק שהוא ציווי מוסרי"
מקלב: "החוק דואג לעתידם הפיננסי של העיוורים והנכים"

האם ריבית הנצברת מחיסכון של כספי פיצויים בגין תאונה שקיבלו עיוורים או נכים היא רווח הון? ועדת הכספים הכריעה בעניין באמירה חד-משמעית: כספים אלו אינם רווח הון ועל-כן אין למסות אותם! בהתאם לכך, אישרה היום (ב') ועדת הכספים הצעת חוק, לפיה כספי ריבית שנוצרת מכספי פיצויים שקיבלו עיוורים או נכים בעקבות תאונה ושהופקדו עבורם בתכנית חיסכון בפיקדון או בקופת גמל, יהיו פטורים ממס על רווחי הון עד תקרה שנתית בגובה 300 אלף ₪. בכך הגדילה הוועדה את גובה התקרה שהיתה עד היום ושעמדה על 262,320 ₪. הצורך בהגדלת התקרה נבע מהעלאת שיעור המס על רווחי הון ל- 25% בעקבות מסקנות ועדת טרכטנברג לשינוי חברתי-כלכלי, מבלי שהועלתה תקרת הפטור לעיוורים ונכים בהתאם. הדבר יצר איוולת, שבה כספי הריבית שצברו נחשבו רווח הון, מה שגרר תשלום מס גבוה במיוחד שלא בצדק. את הצעת החוק יזמו שני חברי סיעת יהדות התורה: יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני ויו"ר ועדת המדע, ח"כ אורי מקלב. ההצעה אושרה לקריאה ראשונה.

יו"ר ועדת הכספים גפני, הסביר כי "מדובר במדברים בהם ילדים נפגעו בתאונה והוריהם לוקחים את כספי הפיצויים ומזה הילד חי. מזה מממנים את הטיפולים שלו. בעקבות ועדת טרכטנברג לשינוי חברתי-כלכלי, העלו את המס על רווחי הון, אך לא העלו במקביל את הפטור על הריבית הנוצרת מכספי הפיצויים שהופקדו בתכנית חיסכון. זאת למרות שיש עליה פטור אלא שיש לשנות את גובה תקרת הפטור. זה מה שמבקשת הצעת החוק לעשות. מדובר על דבר הומאני ממדרגה ראשונה. זה לא כסף שהעיוורים או הנכים הרוויחו מעבודה, אלא זה כסף שהם קיבלו מפיצויים. עם הכסף הזה הם אמורים להסתדר לאורך כל ימי חייהם".

ח"כ אורי מקלב: "הצעת החוק באה כתוצאה מפניות ציבור, היא נובעת מצורך חיוני ואמיתי של מי שנזקקים באמת להטבה שרק תאפשר להם להמשיך להתקיים בכבוד. הדאגה של הורים לילדים נכים זה לא רק ליומיום אלא גם לעתיד שלהם והכספים שהם חוסכים לרבות הריבית שנוצרת מהחיסכון זה מה שיבטיח את עתידם של הילדים. יתרה מכך, הרבה הורים כבר לא שולחים למוסדות אלא מגדלים בבית. טיפול הרבה יותר טוב לאין ערוך מכל מוסד. ההורים תורמים הכל וגם את עצמם והכסף הזה חיוני במיוחד עבורם".

הוועדה אישרה את הצעת החוק לאחר דין ודברים בנושא עם אנשי רשות המיסים ולאחר שבדיון הקודם ב- 16.8.15, הורה יו"ר ועדת הכספים גפני לנציגי הרשות ללכת לקראת הציבור הנזקק לתיקון הזה.

נציג מחלקת חקיקה ברשות המיסים, ברוך משולם: "אנחנו לא מתנגדים להצעת החוק. מההצעה נובע שבממוצע כל נכה, במסגרת הטבות המס מקבל 21 אלף ₪ הטבה. סך העלות התקציבית של ההטבה נאמדת בפחות מ- 1 מיליון ₪ בשנה. הסכום הזה צפוי להשתנות עם שינוי בריבית שתיקבע ע"י בנק ישראל".

מי שבירכה את יוזמי החוק גפני ומקלב וכן את יתר חברי ועדת הכספים, היא פנינה סופר, אם לנערה נכה בת 15, כתוצאה מתאונה. סופר גוללה את הסיפור של בתה, נכה 100%, בדיון הקודם כאמור וציינה שאין מדובר בבקשת חמלה אלא בעשיית צדק. סופר הודתה לחברי הכנסת על קידום הצעת החוק עד לאישורה.

חבר הכנסת גפני סיכם בכך שבכוונתו להעלות את הצעת החוק לקריאה ראשונה במליאת הכנסת בהקדם האפשרי מתוך כוונה להשלים את החקיקה בנושא כמה שיותר מהר לטובת הציבור ואמר כי "לשם שינוי, אני מודה לרשות המיסים על ההבנה וההכרה בצורך לתקן איוולת מוסרית שנוצרה בעקבות העלאת המס על רווחי הון. כאן לא מדובר ברווחי הון אלא בכספים לצורך הקיום הפיזי של אותם עיוורים ונכים". גפני אף שציין, ש"בדיון הקודם, אפילו מי שעמד בראש הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי והיום, חבר כנסת בוועדת הכספים, מנואל טרכטנברג, הודה כי מדובר בטעות וכי זו בוודאי לא היתה הכוונה בהעלאת המס על רווחי הון".כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.