אסא כשר: ניתן לקדם לגליזציה של קנביס תחת הסדרת המגבלות הנדרשות 22 בדצמבר 2015

22 בדצמבר 2015, י' בטבת תשע"ו, בשעה 15:00
כנסת,אסא כשר,קנביס,תמר זנדברג: רכבת הלגליזציה יצאה לדרך, כל ניסיון לעצור רק יזרז את התהליך
הוועדה למאבק בסמים אירחה היום (שלישי) את פרופ' אסא כשר, מומחה לאתיקה ופילוסופיה לדיון שעסק בהיבטים הנורמטיביים לשימוש בקנביס במדינות דמוקרטיות. לטענת פרופ' כשר "מדינה דמוקרטית עומדת בין השאר על יסודות של כבוד האדם, חייו ובריאותו. כלומר אדם שסובל זכאי לקבל טיפול רפואי, בין אם כדי לרפא אותו ובין אם במטרה להקל עליו. לכן מתוך הרעיון שאנו סומכים על האתיקה המקצועית של הרופאים הרי שאם רופא מגיע למסקנה שהאמצעי הנכון לטיפול הוא קנביס הרי שאין מניעה לאשר את הטיפול, גם אם המטופל לא קיבל קודם לכן את מגוון האמצעים החלופיים שקיימים.

במקרה של קנביס לצרכים חברתיים אמר פרופ' כשר כי "הגם שבמדינה דמוקרטית קיים אומנם חופש, גם לחופש זה ישם מגבלות הכרחיות, בדומה למגבלות הקיימות על שימוש באלכוהול. ניתן לקדם לגליזציה ובלבד שהדבר יתבסס על תהליך שכולל רגולציה רלוונטית שתסדיר את השימוש והמגבלות. אני לא אוהב את הרעיון שאומנם יש חוק במדינת ישראל שאוסר שימוש בקנביס אך בפועל אין הפללה. כאשר בוחנים את תחום הלגליזציה, נדרש מאתנו לבחון האם ההפללה הקיימת מקדמת תכלית ראויה ומדתית. העובדה שמכונית היא דבר מסוכן עדיין לא אומר שאסור להשתמש לחלוטין ברכב".

נציג משרד הבריאות ד"ר יובל לנדשפט טען כי "בניגוד לכיוון הכללי שהגדיר שר הבריאות, לפיו במקרים שבהם ימצא צורך, רופא יהיה רשאי לתת קנביס שתינתן כתרופה בבתי המרקחת, משרד הבריאות סבור שלא נכון לקדם לגליזציה כללית של שימוש בקנביס לצורך חברתי".

בסיכום הדיון אמרה יו"ר הוועדה, ח"כ תמר זנדברג (מרצ) כי "בלי קשר לשאלה אם אנחנו אוהבים את או לא, אנחנו נמצאים היום בשלב המתנה לקראת שינוי הדרגתי בתחום הקנביס. מתפקידנו להכיר בשינוי הצפוי ולהיערך לו באופן מיטבי. אם התהליך ייעצר, הדבר עלול לגרום לשבר שיהווה תמריץ לשינוי מהיר ולא מתוכנן. הרכבת בהקשר זה כבר יצאה לדרך".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

מודעות פרסומת

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s