שר האוצר ויו"ר הוועדה על הכרה ביוצאי מרוקו, אלג'יר ועירק כזכאים להטבות לניצולי שואה: "תוקן עוול היסטורי"

28 בדצמבר 2015, ט"ז בטבת תשע"ו, בשעה 16:00

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום דיון מיוחד בהשתתפות שר האוצר משה כחלון וסגנו יצחק כהן, בעקבות הודעת שר האוצר כי יינקטו צעדי סיוע לאוכלוסיות נוספות, אשר יוכרו כזכאיות להטבות לניצולי שואה:

יוצאי מרוקו ואלג'יריה, יוצאי עירק ועובדי כפיה.
על פי תכניתו של כחלון, יוצאי מרוקו ואלג'יריה שסבלו הגבלות בתחומי חיים שונים במסגרת שלטון וישי, וכן יוצאי עירק שחוו את אירועי הפרהוד, יהיו זכאים למענק שנתי בסך 3,600 ש"ח ולפטור מלא מתשלום דמי השתתפות עצמית ברכישת תרופות מרשם הכלולות בסל שירותי הבריאות. בנוסף, עובדי כפייה שלא היו זכאים עד כה לסיוע לפי חוק נכי רדיפות הנאצים, יהיו זכאים לסיוע בשווי זהה לחוק נכי הרדיפות.
יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, אמר בדיון: "עוול היסטורי נמחק. עד הימים האחרונים, כששר האוצר החליט על התיקון המבורך הזה, קהילות שלמות נשכחו ולא נכללו בפרקי ההיסטוריה ובתודעה של עם ישראל. כמי שגדל במרוקו, אני יכול להעיד שתמיד חשנו שהסבל של הורינו מודר". ח"כ אלאלוף התקומם על דברי ההיסטוריון הראשי ברשות לזכויות ניצולי שואה, מאיר בניה, שאמר בדיון: "נפגעי החקיקה האנטי יהודית של וישי וקורבנות פרעות הפרהוד בבגדד לא נפגעו בידי הגרמנים או בהוראתם, לכן לא ניתן לראות בהם נפגעי הנאצים". לדברים אלה השיב ח"כ אלאלוף: "אלה שטויות והגיע הזמן לתקן את ההיסטוריונים. הוריי הוחזרו לגטו בפאס תחת השפעתו ודרישתו של היטלר".
שר האוצר, משה כחלון: "הכסף הוא לא העיקר כאן, אלא ההכרה. אנחנו במירוץ נגד הזמן, כי מדובר באנשים לא צעירים, ואנחנו רוצים שיקבלו את הפיצוי מיד. אני מתנצל בפני המשפחות של אלה שהלכו לעולמם ולא זכו".
סגן שר האוצר, יצחק כהן, הדגיש כי אין שום צורך להיעזר בגורמים חיצוניים (דוגמת עורכי דין) על מנת למלא את טופסי הבקשה. מנהלת הרשות לזכויות ניצולי השואה, עפרה רוס, הודיעה כי הרשות תפנה באופן יזום לעולי מרוקו, אלג'יר ועירק ותשלח להם טפסים פשוטים וקצרים למילוי. מועד הגשת הבקשה הוארך עד לתאריך 31 במרץ 2016, ומי שיגיש עד מועד זה יקבל גם הטבות לשנת 2015 רטרואקטיבית. רוס הדגישה כי מרכז המידע של הרשות יסייע במילוי הטפסים וישלח מתנדבים עד לבית הפונה לשם כך (טלפון: 03-5682651). מי שבכל זאת מעוניין בסיוע משפטי יכול לקבל אותו חינם ממשרד המשפטים (טלפון: 1-700-70-60-44).
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.