"ההסתדרות והאוצר כשלו בהגנה על העובדים מפני סעיפים דרקוניים בביטוח הסיעודי"

29 בדצמבר 2015, י"ז בטבת תשע"ו, בשעה 16:50

"ההסתדרות והאוצר כשלו בהגנה על העובדים מפני סעיפים דרקוניים בביטוח הסיעודי"
כך יו"ר הועדה לביקורת המדינה קארין אלהרר. מבקר המדינה: אבדוק את הפרשה. המפקחת על הביטוח באוצר, דורית סלינגר, נעדרה מהדיון – למרות שהוזמנהשערוריית הביטוחים הסיעודיים הגיעה היום (שלישי) לוועדה לביקורת המדינה בכנסת. יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) הדגישה כי "מיליון וחצי איש ניסו להבטיח את עתידם לימי הזקנה, ולמרות ששילמו, וימשיכו לשלם את הפרמיות – הם לא יזכו לכך. ההסתדרות והאוצר כשלו בהגנה על העובדים מפני סעיפים דרקוניים בהסכם הביטוח המבטלו, אם המבוטח לא יעשה בו שימוש, וכל חודש צפויים 5,000 קשישים נוספים לאבד את גמלת הסיעוד שלהם".

לדברי ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) "כבר שלוש שנים אלפי קשישים מצפים למזור בנושא. החלטת שר האוצר היא מיצג-שווא. חברות הביטוח, בהונאה והטעייה גדולה, הפילו בפח 1.2 מיליון קשישים, והאשמה היא המדינה – שאיפשרה להן במשך כ-30 שנה למכור פוליסות שכאלו, כשאין אפשרות למכור פוליסה ללא פיקוח של המפקח על הביטוח באוצר. על המדינה היה להתערב ולהבטיח את ביטחונם של המבוטחים התמימים ועל מבקר המדינה לבדוק – איך הממונים על הביטוח הקודמים לא זיהו את הבעיה, או שזיהו – והתעלמו".

שרונה פלדמן, ראש תחום ביטוח בריאות באוצר, השיבה כי ביטוח שאינו מעניק תמיכה לקשישים סיעודיים – אינו ביטוח סיעודי. "בתחילה הביטוחים הסיעודיים נחתמו לתקופה מוגבלת, אך אגף שוק ההון זיהה כי הביקוש לביטוח הסיעודי גדל – בעוד שלא ניתן להבטיח די עובדים צעירים שיממנו ויסבסדו את תשלום גמלת הסיעוד. לכן ניתנה הוראה לקופות החולים להעניק ביטוח סיעודי אחיד שלא יהיה נסמך על חברת-ביטוח, אלא במודל ארוך-טווח. לקח זמן עד שזיהינו את הבעיה וטיפלנו בה: בתחילה (2004) בקופות החולים, ולאחר-מכן (החל משנת 2007) בחברות הביטוח. לאור חשיבות הנושא התחלנו בהתייעצות ארגונית, וביקשנו למנוע מצב בו יחתמו הסכמים ל10-15 שנה, בטרם ניתן מענה לאוכלוסייה המבוגרת. הביטוחים הקבוצתיים במקומות-עבודה ממשיכים, כיוון שמטרתנו להגן על המבוטחים, ואנו פועלים במרץ כדי להגן על כולם".

מבקר המדינה יוסף שפירא הודיע בסוף הדיון, כי יבדוק בקרוב את ההתנהלות בעניין של המפקח על הביטוח באגף שוק ההון באוצר.
לצפייה בדיון
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.