​התעללות בקשישים- לפחות 5,725 מקרים בשנת 2014

​התעללות בקשישים: לפחות 5,725 מקרים בשנת 2014
18 בינואר 2016, ח' בשבט תשע"ו, בשעה 14:30

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת דנה היום בהצעה לסדר של חברי הכנסת שמולי, פולקמן, אלהרר וטיבי בנושא הגנה על קשישים סיעודיים מפני אלימות מצד מטפלים.

מדו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת בנושא שהוכן לבקשת ח"כ נחמן שי והוצג בדיון על ידי החוקר מתן שחק, עולה כי בשנת 2014 דווחו למשרד הרווחה 5,725 אירועי התעללות והזנחה בזקנים (נתונים חלקיים בלבד, מ-55 רשויות מקומיות מתוך 255). לרשות האוכלוסין וההגירה דווחו בשנה זו 299 אירועי התעללות בזקנים מצד מטפלים סיעודיים זרים בכל הארץ (כ-1% מכלל הזקנים שהעסיקו עובד זר).
קצין מדור חקירות באגף חקירות ומודיעין במשטרה, רפ"ק יוסי קנר, מסר כי בשנים 2014 ו-2015 נפתחו כ-1,230 תיקים בכל אחת מהשנים על תקיפה נגד קשישים, ללא הבחנה מיהו הפוגע. מתוכם, ב-282 מקרים (23%) הוגשו כתבי אישום.

ח"כ שמולי התרעם: "חוסר המידע הזה גורר חוסר אכיפה. לא ברור מה ידוע ומה נעשה בפועל. כמה כבר יעלה למשטרה לבצע הבחנה של זהות הפוגע בדו"חות הסטטיסטיים שלה? גם משרד הרווחה לא מעביר את מלוא המידע ואנחנו נאלצים להסתפק בנתונים של פחות מ-22% מהרשויות. הנתונים מזעזעים והענישה מגוחכת".

ח"כ מאיר כהן: "לצערי, כשר רווחה נתקלתי במקרים של משפחות שהתנגדו להוצאת העובד הסיעודי המכה מבית הקשיש חרף התעללות, כי קשה מאוד למצוא מטפל חלופי". עוד התריע ח"כ כהן מפני הפרטת הפיקוח המתבצע במשרד הרווחה על מוסדות לקשישים: "עד מתי יימשך מסע ההפרטה חסר הרסן הזה?", תהה.

ממונה בכירה באגף הסיעוד במוסד לביטוח לאומי, רוחמה מרזם: "אפילו אם העובד המתעלל מסיים את עבודתו ועובר לחברת סיעוד אחרת, לי אין כלים להתריע בפני החברה החדשה מפניו. יש לאסור בחוק על המתעלל מלהמשיך ולתת שירותי סיעוד".

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ טלי פלוסקוב, סיכמה את הדיון ואמרה: "על גופי הפיקוח לגבש נהלי דיווח על התעללות ולבחון יצירת מערכת ממוחשבת לתיעוד האירועים. על המשטרה לדעת ולזהות במערכת הסטטיסטית מיהו הפוגע בקשיש. אפעל לחקיקה הולמת שתקל על דיווח על מתעללים בין הגופים השונים".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.