ח"כ תמר זנדברג: קופת חולים כללית קבעה לעצמה מדיניות שלא להעניק טיפול בקנביס רפואי

25 בינואר 2016, ט"ו בשבט תשע"ו, בשעה 14:40

יו"ר הוועדה למאבק בסמים ח"כ תמר זנדברג (מרצ) נזפה היום (שני) בקופת חולים כללית על מדיניותה שלא להעניק טיפול בקנביס רפואי. "בניגוד להבהרות 

שקיבלנו לפני מספר שבועות על ידי נציגי הקופה, תברר היום כי הקופה קבעה לעצמה מדיניות ברורה שלא להעניק טיפול בקנביס רפואי. זו איננה טעות מקרית או אירוע חד פעמי. זו מדיניות ברורה וחד משמעית. מדובר בתופעה חמורה ופסולה עם תקדים מאוד מסוכן". עוד אמרה ח"כ זנדברג כי "בהחלטת הקופה שלא לשלוח נציג לדיון היום יש כדי לבזות את הוועדה והכנסת. וזאת בנוסף לעובדה שהקופה שיקרה כשטענה בדיון קודם שלא הוציאה הנחייה בעניין. אנחנו רואים התנהלות זו בחומרה ונוציא מכתב בעניין לקופה ולמשרד הבריאות. קופת חולים כללית מעלה בתפקידה לעזור לחולים שלה".

מנהלת המחלקה לבקרה על קופות החולים במשרד הבריאות, ד"ר איריס לייסדורף אמרה כי משרד הבריאות רואה בחומרה את החלטת קופת חולים כללית שלא להעניק טיפול בתחום הקנביס הרפואי. החלטה זו איינה משקפת את מדיניות משרד הבריאות. זו הסיבה שהוצאנו הוראה לחזור ולהעניק את הטיפול לאלתר. מעולם לא נתקלנו בתופעה דומה בעבר כשקופת חולים מסוימת מפרה באופן גורף הנחייה של משרד הבריאות".

סוגיה נוספת שעלתה בדיון הוא הקושי הרב במילוי הטפסים הדרושים לקבלת היתר לשימוש בקנביס רפואי. לדברי יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג "מדובר בטפסים מסובכים שנדרש למלא אותם על גבי מחשב אך בפועל יש לשלוח אותם למשרד הבריאות בפקס. זה הוא אבסורד".

ד"ר ליאורה שכטר מקופת חולים מכבי ציינה כי הקופה משאירה בידי רופאי הקופה את שיקול הדעת למי לתת אישור לקבלת קנביס רפואי. זו הסיבה שמספר האישורים שניתנו על ידי רופי הקופה הוא הגובה ביותר ביחס לקופות אחרות. בעיין הטפסים שנידרש למלא לצורך הגשת הבקשה אמרה ד"ר שכטר כי מאחר וכל הטפסים מגיעים למשרד הבריאות בפקס בלבד נוצר מצב שהתהליך מאוד ארוך ומסורבל והרבה מאוד בקשות נופלות בין הכיסאות. לפעמים צריך לשלוח את הבקשה פעמים ולעיתים גם שלוש וגם אז נשרש להשלים פרטים רבים בהמשך. זו התנהלות בלתי אפשרית, ויש חולים שכבר מעדיפים שלא להיכנס לכל הבירוקרטיה הזו".

בהמשך הדיון הורתה יו"ר הוועדה למשרד הבריאות לבדוק מדוע קיים מחסור כללי, בכל קופות החולים, במרפאות כאב בארץ. בעניין זה ציינה ד"ר לייסדוף כי משרד הבריאות מודע למחסור הכללי שקיים במספר מרפאות כאב בארץ, בכל קופות החולים, בלי קשר לתחום הקנביס.

סוגיה נוספת שעלתה בדיון אלו הם כל שלטים שמוצבים בפתח חלק ממרפאות הכאב המכריזים כי באותה מרפאה לא ניתן שירות בתחום הקנביס הרפואי. ח"כ זנדברג ציינה כי היא מתנגדת בתוקף לתופעה חמורה זו. "לא מדובר באנשים אלימים אלא באנשים שסובלים מכאב. זו מדיניות פסולה שמבזה את המטופלים".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.