מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי: 79 מיליארד ש"ח גמלאות בשנה, אך יש להגדיל אותן

1 במרץ 2016, כ"א באדר תשע"ו, בשעה 15:00
ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום דיון מיוחד בהשתתפות מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ' שלמה מור-יוסף, במהלכו התייחס המנכ"ל למספר סוגיות הקשורות לביטוח הלאומי: האיתנות הפיננסית של המוסד, מהפיכת השירות והנגשת השירות לדוברי השפה הערבית.
מור-יוסף אמר בדיון: "אנחנו מקיימים 20 מיליון אינטראקציות עם הציבור בשנה. אם אנחנו 95% בסדר, זה אומר שמיליון אנשים לא מרוצים מאיתנו. תשלומי הגמלאות עומדים על 79 מיליארד שקלים ב-34 מיליון תשלומים בשנה, זאת לעומת תקציב הביטחון שעומד על 60 מיליארד שקלים בשנה. 47% מהגמלאות משולמים לאוכלוסיה המבוגרת, וזה יילך ויעלה בשל עליה בתוחלת החיים. בסניפי הביטוח הלאומי מתקיימים 4 מיליון ביקורים בשנה ו- 6 מיליון שיחות טלפון".

ח"כ עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת) אמר בתגובה: "אלה נתונים מדאיגים. כנראה שיש מה לתקן". ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) ציין כי 20% מאזרחי המדינה משלמים 60% מתקבולי הביטוח הלאומי שנגבים מהאזרחים.
מור-יוסף אמר עוד: "צריך לדון בגובה הקצבאות. המדינה לא מתערבת מספיק. משנת 2010 עד שנת 2014, קו העוני עלה ב-27.5% והקצבאות רק ב-7.3%". לשאלת ח"כ רוזנטל, השיב מור-יוסף כי העלאת קצבאות זקנה ב-100 ש"ח לחודש לכל קשיש, תעלה למדינה מיליארד שקל בשנה. לשאלת ח"כ סופה לנדבר (ישראל ביתנו), ציין כי שר הרווחה פועל לקדם קצבת זקנה מועדפת לאנשים שעלו ארצה ולא הספיקו לצבור זכויות בביטוח הלאומי; "אנחנו בודקים אפשרות לתת להם לעבוד יותר שנים ולחסוך יותר כסף, מבלי שתיפגע קצבתם", אמר.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הודיע בדיון כי יקים ועדת משנה בהשתתפות חברי כנסת ואנשי אקדמיה, אשר תבחן לעומק את גובה ושיטת קצבאות הביטוח הלאומי ותגיש המלצות בנושא.

סמנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, אילנה שרייבמן: "הפער בין השירות שאנחנו נתונים לתדמית שלנו הוא טרגדיה יוונית. שיפרנו את השירות לאין ערוך, אנחנו מגיעים לשטח ופועלים באופן יזום לאתר זכאים לקצבאות. אנחנו פועלים לקבלה אוטומטית של הזכאויות ללא ביורוקרטיה, מקימים מרכזי ייעוץ והכוונה ויש אפילו שיחות ייעוץ עם רופאים מהוועדות הרפואיות בשיחת וידאו". חברי הכנסת ציינו כי מורגש שיפור בשירות, אך נציגת ארגוני הנכים, שמחה בניטה אמרה: "יש פער בין שמוצג כאן לבין מה שקורה בשטח, במיוחד במגזר הערבי. שם זו קטסטרופה". ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת), ציין כי בסניף במזרח ירושלים ממתינים שעות בתור, בגשם ובחום, בשל סידורי אבטחה. "אנשים מגיעים לתפוס תור בשעה ארבע בבוקר", ציין.

מנהל סניף נצרת של המוסד לביטוח לאומי, חוסאם אבו-בכר: "אנחנו מנגישים את השירות לאוכלוסיה הערבית. הסניף בו יש את השיעור הגבוה ביותר של מקבלי הבטחת הכנסה הוא הסניף בנצרת. זו השלכה של המצב הסוציו-אקונומי של האוכלוסיה".
פרופ' מור יוסף סיכם: "אנחנו לא טוענים שהכל בסדר, לפנינו עוד דרך ארוכה. יש מה לשפר גם בחקיקה, לטובת הגדלת הקצבאות והחרגות פונים".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.