משרד התחבורה בישר בוועדה לפנ"צ: אזרחי חוץ בעלי רישיון שהייה בארץ יקבלו רישיון נהיגה רגיל

15 במרץ 2016, ה' באדר ב תשע"ו, בשעה 18:00
משרד התחבורה בישר בוועדה לפנ"צ: אזרחי חוץ בעלי רישיון שהייה בארץ יקבלו רישיון נהיגה רגיל

הוועדה לפניות הציבור בראשות ח"כ הרב ישראל אייכלר דרשה לפני כחודש להפסיק את ההשפלה והטרטורים, שעברו הפונים, אזרחי חוץ הנמצאים בארץ כחוק, בבואם להוציא רישיון נהיגה. מדובר בנוהל של קבלת רישיון נהיגה מנייר חסר תמונה, המוגבל לששה חדשים.

היום קיימה הוועדה דיון מעקב בשיתוף עם משרד התחבורה ומשרד הפנים ובו הודיעו נציגי הממשלה, כי תוך חודשיים יונפקו כרטיסי רישיון נהיגה רגילים עם תמונה, לאזרחי חוץ ככל נהג אחר, לכל תקופת השהיה המאושרת בדרכון. לשם כך יצוין ברישיון, כי הוא יוצג יחד עם דרכון בר תוקף.

הפונים אזרחי חו"ל ששוהים בארץ לצורך לימודים או עבודה, טענו כי רישיון נהיגה מנייר אינו מוכר כרישיון נהיגה בחו"ל. גם נהגים שלמדו נהיגה בישראל ועברו כאן מבחן נהיגה עיוני ומעשי, לא זכו לרישיון רגיל. בנוסף לכך, חויבו הנהגים הללו, להגיע פיזית כל חצי שנה למשרד הרישוי, לצורך חידוש הרישיון מנייר, לשלם אגרה נוספת ולעבור שוב בדיקות ראיה. נהגים עם רישיונות מנייר נתקלו בשוטרים שהתייחסו בחשדנות לרישיון מוזר בלי תמונת הנהג.
בנוסף, משרד התחבורה לא הודיע לנהגים, בטרם חלפו ששה חדשים, ש"תוקף רישיונם פג", כפי שמקבל כל בעל רישיון אחר. רבים מהם נוסעים עם רישיון נהיגה שלא בתוקף, כי הם לא עוקבים אחר תוקף רישיונם, כל חצי שנה. במקרה של תאונה, הביטוח גם לא יכסה את הנזק, בגלל שהרישיון פג תקפו. גם חברות ההשכרה, לא התייחסו ברצינות לרישיון כזה.

היום הודיע סגן מנהל אגף הרישוי במשרד התחבורה, כי הוחלט לשנות את מדיניות רישיונות הנייר ולהנפיק לכל נהג בעל אשרת שהיה חוקי, רישיון נהיגה רגיל עם תמונה כמו כל נהג אחר, תוך ציון הצורך בדרכון צמוד לרישיון ואמר "קבלנו ממשרד הפנים את סטטוס השהייה, של כל הנהגים, כדי שנוכל לקבל את הנתונים ולהצליב מידע מול הנתונים שלנו ולוודא שיש לנהג רישיון שהיה בתוקף. כך נוכל להנפיק לו רישיון, כל עוד האשרה תקפה. מי שיש לו אשרה לשלש שנים, יקבל רשיון לשלש שנים ומי לשנה יקבל לשנה. כל אחד לפי אשרת השהיה שבדרכון המצורף לרישיון."

מנהלת אגף אשרות זרים במשרד הפנים אמרה כי "בקובץ שהועבר למשרד התחבורה מרשות האוכלוסין, אפשר לראות בדיוק מי יש לו אשרה לשלש שנים או לשנה או לכל תקופה אחרת, לפי הקריטריונים של רשות האוכלוסין. משרד התחבורה קיבל כבר את כל הקבצים הנדרשים ויוכל לפעול על פיהם ולהנפיק רישיון נהיגה לפי תאריך האשרה."

יו"ר הוועדה ח"כ הרב ישראל אייכלר בירך את אנשי משרדי התחבורה והפנים, שעמלו על ההקלה לאלפי הנהגים: "זאת בשורה לאלפי אנשים, שסבלו מטרטורי רישיון הנייר הזמני. אנחנו מצפים שההחלטה תבוצע באופן מידי, בהתחשב בעדכון מערכת המחשוב במשרד התחבורה. זאת לא יאוחר מחודשיים מהיום. זה מספיק זמן לעבור במחשב על הנתונים ולהנפיק לבעלי הדרכונים, רישיון נהיגה עם תמונה שיהיה בתוקף בהתאם לאשרת השהייה, באופן מכובד ויעיל".
עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.