אושר לקריאה שנייה ושלישית: זכאות לגמלת סיעוד תתחיל תוך שבוע מהגשת התביעה

​8 במרץ 2016, כ"ח באדר תשע"ו, בשעה 12:00

עוד אושרו תקנות המפחיתות את מינימום מספר ביקורי שירותי הרווחה למקבלי גמלת סיעוד כספית
ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעת 

החוק הממשלתית, אשר מוזגה עם הצעת חוק פרטית של חברי הכנסת מאיר כהן, עליזה לביא, יעקב פרי, חיים ילין, יואל רזבוזוב, אלעזר שטרן, קארין אלהרר, איתן כבל וקסניה סבטלובה, לפיה זכאות לקבלת גמלת סיעוד תתחיל בתום שבעה ימים מיום הגשת התביעה לגמלה. כיום נקבעת תחילת הזכאות בתוך 30 ימים מה-1 בחודש שבו הוגשה התביעה, וכך נוצר פער שרירותי במועד תחילת הזכאות בין מי שהגיש תביעה בראשית החודש וממתין חודש שלם לתחילת הזכאות, לבין מי שהגיש בסוף החודש וממתין ימים ספורים בלבד. יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף קבע כי תחילת החוק תהיה חודש לאחר פרסומו, ולא שלושה חודשים כפי שביקשו נציגי המוסד לביטוח לאומי. עם זאת ציין כי "לביטוח הלאומי מגיע ציון לשבח על היוזמה הברוכה הזאת".
לשאלת ח"כ ישראל אייכלר, השיבה עו"ד מיכל מזוז מהלשכה המשפטית במוסד לביטוח לאומי, כי גם אם הליך הטיפול בבקשה ייארך חודשים, הפונה יקבל החזר רטרואקטיבי לפי יום הגשת התביעה.
בדיון נוסף אישרה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות תקנות הקובעות כי מספר ביקורי הרווחה בקרב מקבלי גמלת סיעוד כספית (ולא בקרב אלה שבחרו לקבל את הגמלה באמצעות שירותי סיעוד), יפחת למינימום שני ביקורים בשנה במקום שלושה כיום. "מחקר שביצענו באמצעות מכון ברוקדייל מראה כי שני ביקורים לאוכלוסייה זאת מספיקים בהחלט", אמרה עו"ד מיכל מזוז מהמוסד לביטוח לאומי.
מנכ"ל איגוד העמותות לזקן בישראל, יעקב סנדלר, ציין כי קשיש שמקבל שירותי סיעוד במקום כסף זוכה ל-6 ביקורים של עובדת רווחה בשנה מטעם חברת הסיעוד. בתגובה אמרה מנהלת אגף הסיעוד במוסד לביטוח לאומי, אורנה זמיר: "ידוע כי גמלה כספית ניתנת לזקן שהוא עצמאי יותר והוא מבקש אותה תוך ידיעת כל התנאים הנלווים לה. לא תמיד אנחנו מאשרים גמלה מסוג כזה".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.