"על משרד הבריאות להעניש קופות חולים שלא יתרגמו מידע לשפות זרות"

15 במרץ 2016, ה' באדר ב תשע"ו, בשעה 15:00
כך יו"ר וועדת העלייה והקליטה אברהם נגוסה. ״הנגשת המידע עבור העולים היא קריטית לבחירת קופת החולים שלהם. המידע לא ניתן באתרי האינטרנט של קופות החולים ומשרד הבריאות לא מפקח״. הסוכנות: הנזקקים לטיפול רפואי ואינם מקבלים מידע מספק בארצות מוצאם – אינם עוליםאדיר מילר לא לבד: עולים חדשים מתבקשים להירשם כבר בנמל התעופה לאחת מקופות החולים, ולכן עליהם להחליט על הקופה המועדפת עליהם עוד בחו"ל. בגלל ההבדלים בין מערכות הבריאות, הם עלולים שלא להכיר מושגים יומיומיים בישראל כסל בריאות, ביטוח משלים או ביטוח סיעודי. אברהם נגוסה (הליכוד) יו"ר ועדת העלייה והקליטה שדנה היום (שלישי) בעניין, אמר כי ״הנגשת המידע עבור העולים היא קריטית לבחירת קופת החולים שלהם. לא ניתן מידע מלא באתרי האינטרנט של קופות החולים, ומשרד הבריאות לא מפקח דיו״. על המשרד להעניש קופות חולים שלא יתרגמו מידע".
בדיון התברר כי אתר ״כל הבריאות״ של משרד הבריאות, שמטרתו להציג את ההבדלים בין הקופות, אינו מתורגם לשפות זרות ומועד התרגום אף אינו ידוע.
ד״ר נורית יכימוביץ-כהן ממרכז המחקר והמידע של הכנסת, מסרה כי לרוב העולים לישראל יש מידע מוקדם על קופות החולים מבני משפחה וידידים החיים בישראל ומקריאה באתרי האינטרנט של הקופות, המתורגמים לשפות שונות. בנוסף, שליחי הסוכנות מוסרים מידע בסיסי למתעניינים בעליה, ולעיתים, בעקבות שאלות פרטניות של המתעניינים בעליה, נערך בירור אישי על ידי שליחי הסוכנות בדבר זכאות לתרופות או לטיפולים. כ-90% מהעולים מגיעים לשדה התעופה כאשר הם יודעים לאיזו מן הקופות הם מתכוונים להירשם. רובם המוחלט (כ-48%) הצטרפו למכבי, כ-37% לכללית, 17% למאוחדת ורק כ-5% ללאומית.
לדברי שרה כהן, נציגת משרד הקליטה, המשרד מפרסם חוברות בשפות שונות על מערכת הבריאות בישראל, ואילו רונן פוקסמן, נציג ׳נפש בנפש׳, ציין כי ״עולים אינם מכירים את המונחים הנראים לנו מובנים מאליהם, כטופס 17. אמנם רוב העולים בוחרים קופה על סמך מידע מקרובים, אך הוא חלקי ואינו מספיק". הוא קרא לכל קופה לענות לעולים על שאלות טרום-עליה בדואר אלקטרוני ובטלפון.
לדברי הד״ר אמה אברבוך, נציגת משרד הבריאות, באתר המשרד ניתן למצוא מידע רב בארבע שפות, המשרד מפעיל מוקד תרגום רפואי בארבע שפות בזמן קבלת טיפול, ואף מוקד הפניות של המשרד פועל במספר שפות וניתן להיעזר בו טרם העליה. לדבריה, לאחרונה הופצה ערכת מידע לצוותים רפואיים, המדריכה אותם בטיפול הראוי בעולים חדשים. לדבריה, ״השנה יבצע המשרד בקרה בקופות חולים בתחום הנגשה תרבותית בדגש על טיפול בעולים חדשים, לצורך בחינת העמידה של המרפאות במדדי הטיפול בעולים״.
אסתר בלום, נציגת מועצת ארגוני העולים, הזהירה כי ״השוואת סל הבריאות בין הקופות השונות אינה קיימת. על משרד הבריאות לפרסם מידע זה, שיוכל לסייע רבות לעולים באופן אובייקטיבי וענייני״. בלום הוסיפה כי ״עולים מתקשים למצוא פסיכיאטרים הדוברים את שפת האם שלהם ופסיכולוגים-עולים מתקשים לעבור התמחות קלינית בשל קשיים שמערים משרד הבריאות״.
רון אשר שולויס, נציג קופת חולים מאוחדת, הסביר כי ״גיוס דוברי שפות הוא תהליך ממושך, אך יתקיים בקרוב. באתר ׳מאוחדת׳ מידע חיוני מתורגם למספר שפות, ואף שירות הלקוחות שלנו עונה לפניות בשפות זרות״. שוליוס הוסיף כי ״שירותי הקופות דומים ולכן החשיבות של אתר המשווה בין הקופות קטנה״. פטרישיה צימרמן, נציגת "כללית", אמרה כי ״אתר הקופה מתורגם למספר שפות. קופת החולים מנגישה את המידע אודות בריאות הנפש גם בערבית, ומאפשרת לבחור רופא לפי שפה״.
רבקה כהן, נציגת 'מכבי' הוסיפה כי ״אתר הקופה מתורגם כרגע לשתי שפות. ׳מכבי׳ מזמינה עולים לערבי-בריאות ולהסברים מפורטים אודות מערכת הבריאות ושירותי הקופה״. גם ד״ר ליליאן בלום הוסיפה כי ״הקופה מנגישה מידע גם עבור העולים מברזיל, המתרבים בשנים האחרונות. מערכת הבריאות בברזיל היא פרטית, בשונה מהמערכת בישראל וקושי העולים משם גובר כיוון שאינם שולטים בשפות אחרות. בימים אלו מוקם צוות דוברי פורטוגזית שיוכל לתרגם חומרים ולתת מענה לעולים".
נציגי קופות החולים סיפרו, כי הם אף שולחים נציגים לירידים בחו"ל על מנת לתת לעולים מידע טרום-עליה ומחלקים כרטיסי ביקור אישיים לעולים, על מנת שיוכלו להיעזר בהם בתהליך העליה.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.