בשורה לאוכלוסיות חלשות ולנשים חד הוריות: ועדת הכספים אישרה 'מס הכנסה שלילי'

7 במרץ 2016, כ"ז באדר תשע"ו, בשעה 15:15

ועדת הכספים אישרה סופית: 'מס הכנסה שלילי'
טווח ההכנסה המזכה ב'מענק עבודה' יוגדל משמעותיתיו"ר הוועדה ח"כ גפני: "נפעל להרחיב את החוק לציבור הנכים ללא ילדים ולנשים מעל גיל 50"; לדרישתו, הועלה מספר השנים בו עובד יכול להגיש תביעה בעקבות מידע חסר, מ-3 ל-6 שנים; כל שינוי במועדי תשלום המענק יפורסם בעיתונות ולא רק באינטרנט, עבור ציבורים שאינם צורכים שירותי אינטרנט

ועדת הכספים אישרה היום (ב') פה אחד לקריאות שניה ושלישית את הצעת החוק לשינוי חוק מס הכנסה שלילי באופן שייטיב עוד יותר עם השכבות החלשות, המשתכרות שכר נמוך. השינוי הראשון בשינוי שם החוק מ'מס הכנסה שלילי' ל- 'מענק עבודה', מבטא שינוי גישה והצהרה שאכן מדובר בכלי לעידוד היציאה לעבודה ולצמצום פערים חברתיים. כמו-כן, יוגדל טווח ההכנסה המזכה במענק מהכנסה של 2,070 ₪ ועד 6,157 ₪ ולמי שיש 3 ילדים ומעלה עד הכנסה חודשית של 6,766 ₪. הטבה משמעותית נוספת היא, שבניגוד למצב עד היום, שבו על כל שקל נוסף מעל ההכנסה המזכה במענק הפחיתו 34 אגורות, מעתה יופחתו ממנו 17 אגורות, קרי הפחתה מצומצמת ב- 50%. לגבי אימהות חד-הוריות הבשורה היא אף יותר גדולה וטווח ההכנסה גדל עד 11,000 ₪, שעדיין יזכה במענק עבודה. עוד בהצעת החוק, השוואה מלאה בין שכירים לעצמאיים, כך שכפי ששכיר מקבל מענק במספר פעימות לאורך השנה, כך ייעשה גם לגבי עצמאי במקום חישובי קיזוז עם הכנסותיו, היינו ייתור המנגנון המורכב שהיה נהוג עד היום.

בדיון היום עסקה הוועדה בארבעה נושאים עיקריים: גיל הנשים הזכאיות, ציבור הנכים ללא ילדים; אופן הפנייה לזכאים ומועדי התחולה.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "לא ייתכן שנשים וגברים יוגדרו אותו דבר. צריך להוריד את גיל הנשים לחמישים אחרת זו תהיה רשלנות בחקיקה".
נטליה מירנצ'וב, מנהלת תחום מפקחת ארצית ברשות המיסים: "בגיל מסוים מתחיל קושי להשתלב בעבודה. אין פער ניכר בין גברים לנשים בהשתלבות בעבודה".
חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו): "פערי השכר המגדריים גבוהים והסיבה המרכזית היא תקופת הבאת הילדים. נשים הפסידו שנים של עבודה; למעט תקופה זו אין הבדל גברים נשים. האתגר המרכזי במאבק הפמיניסטי היום הוא הורות ומשפחה".
היו"ר גפני הגיב לדבריה: "בכל המדדים אומרים שלאישה קשה יותר. למה לא פה? ישראל על כל מרכיביה מתייחסת לנשים לא רק בגלל הלידות, שמהוות לדעתי מרכיב קטן. אישה ללא קשר לילדים היא מנכ"לית וביחס למקביל שלה הגבר, היא מקבלת 70%"

בהתייחסו לציבור הנכים אמר גפני: "מה לגבי נכים שאינם יכולים להוליד ילדים? אני מבקש עד סוף הדיון תשובה לגבי גיל 50 לנשים ולגבי נכים. אם לא- אניח הצעת חוק פרטית. כל מה שנותנים בחוק הזה הוא עבור מי שיוצא כבר לעבוד".
ביחס לאופן העברת המידע לאזרחים אמר גפני: "לרשות המיסים יש מידע רב על האזרחים והרבה פקידים. אתם צריכים בסה"כ לכתוב בתלוש של משלם המס את המידע שיבדוק ולא דרך הדואר שלא תמיד עובד טוב. למה אי אפשר להשתמש במידע שאגרתם שנים לדבר חיובי פעם אחת? זה יחסוך כסף וכוח אדם. מדובר באוכלוסייה חלשה שלא מודעת"
אורי שיינין, רפרנט תעסוקה באגף התקציבים באוצר אמר כי ייבחן יידוע של כלל השכירים.

רן מלמד, סמנכ"ל עמותת 'ידיד': "החוק נותן מענק עבודה להורים לילדים. מה לגבי מעוטי יכולת שאין להם ילדים? יש פה בעיה חמורה. אנשים שלא יכולים למצוא עבודה חוץ משמירה ומשתכרים 5000 ₪ וצריכים לשכור דירה ללא מקורות עזרה. זה כסף המחיה שלהם ואין להם הכנסה אחרת. חוק שירותי השמירה אוסר על העסקה מעבר לשעות מסוימות. תורידו את התקרה ל-45"

עו״ד רועי כהן , נשיא ״להב״ העלה את סוגיית התחולה על העצמאים: ״אני מברך על ביטול האפליה האסורה שהייתה בחוק. לא הייתה כל הצדקה להבחנה בין שכיר לעצמאי לצורך קבלת המענק. אם באים לעשות תיקון לציבור מופלה אין סיבה שנמשיך ליצור אפליה בתחולה". אורי שיינין מאגף התקציבים הבהיר כי "מקצרים את התחולה ומשלמים הכל ב-15.7.17. תזרימית, ב-2016 יש בעיה לשלם. אם תפעולית זה אפשרי, אין לנו בעיה שזה יוקדם לינואר 17".

היו"ר גפני סיכם: "עצמאים יקבלו בעד השנים 2012 – 2015 את המענק רטרואקטיבית ב- 1.1.17 פעם אחת, הקדמה של חצי שנה למול בקשת האוצר המקורית בחוק. לגבי השלמת מסמכים זה לא תלוי בשיקול דעת אלא כתוב בחוק. התקנות להעברת מידע מהביטוח הלאומי לרשות המיסים יובאו לאישור ועדת הכספים. ביחס להפחתת גיל נשים מ- 55 ל-50, הודעה בתלוש השכר וציבור הנכים ללא ילדים- אם האוצר לא יסכים אחתים את חברי הוועדה על הצעות החוק". לח"כ מיקי לוי (יש עתיד), אמר: "אנשים נמצאים באופוזיציה ומרגישים שאין להם דרך להשפיע וחרב עולמם. אפשר לעשות דברים חשובים וזה אחד המקרים. ההחלטה התקבלה כי דנו בנושא וגם הצעקות שלך עזרו".
ח"כ לוי: "החוק מתקן עוולה לאוכלוסיות חלשות".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.