משרד המשפטים: חברת הביטוח דחתה תביעות הילדים שהושלכו מגג בניין, נרצחת מצעד הגאווה ונרצחי הבר נוער

משרד המשפטים: חברת הביטוח דחתה תביעות הילדים שהושלכו מגג בניין, נרצחת מצעד הגאווה ונרצחי הבר נוער
7 במרץ 2016, כ"ז באדר תשע"ו, בשעה 14:00
נציגת האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, עו"ד תמר קלנברג-לוי, אמרה היום בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת כי תביעות הביטוח בשם הילדים 

שאביהם השליך אותם אל מותם מגג בניין, הנרצחת בת ה-16 ממצעד הגאווה שירה בנקי ז"ל, ונרצחי הבר-נוער בתל אביב, נדחו בתחילה על ידי חברת הביטוח. "לאחר פניות שלנו לחברת "כלל", המבטחת את מרבית התלמידים בישראל, אחרי טלפון כועס ואיום לפנות לתקשורת, יש הסכמה לתשלום מסוים. במקרה של מצעד הגאווה, טענו שזה לא אירוע תאונתי, שהיתה שם יד מכוונת, ושהיא היתה צריכה לצפות את זה, הילדה בת ה-16. לאחר שעשינו רעש, קיבלנו תשובה שהם מוכנים לשלם את מלוא הפוליסה", ציינה.
הוועדה קיימה היום דיון בעקבות הפרסום לפיו חברת ביטוח סירבה לשלם למשפחת ילד שנרצח, בטענה כי "רצח אינו דבר בלתי צפוי". את הדיון יזמו חברי הכנסת איציק שמולי, מירב בן ארי, סופה לנדבר, אוסמה סעדי, קארין אלהרר ונורית קורן.

יצחק מואטי, שבנו אורגיל בן ה-17 נרצח על ידי נערים לפני ארבע שנים, סיפר בקול חנוק: "אני עדיין בעיצומו של הליך משפטי, שאני מנהל מכספי הפרטי, נגד חברת הביטוח. נרצח ילד נורמטיבי ממשפחה נורמטיבית שעמד להתגייס לסיירת צנחנים, וכל הזמן אומרים לי שהוא היה עבריין ולכן לא מגיע לנו הכסף. חברת הביטוח כל הזמן תוקעת טריז בגלגלים".

ח"כ שמולי: " הבעיה מתחילה ברגע שהאזרח זכאי לקבל את מה שמגיע לו בפוליסה, ואז מתחיל מסע הייסורים שלו. יש מדיניות ברורה של הכשלת מבוטחים; בכל שנה מוגשות 6,472 פניות ורק 61 נמצאות מוצדקות. מישהו פה עושה קומבינה על האזרחים, והכל בחסות הממשלה והכנסת. חברות הביטוח מייקרות פוליסות לתלמידים מהפריפריה, כמו לוד וקריית שמונה, כי הם עבריינים מועדים מבחינתן".

ח"כ סופה לנדבר: "יש פה פשע בחסות מדינת ישראל. מבוטחים צריכים לדעת שבביטוח אין ביטוח, והגיע זמן לדרוש סדר".
ח"כ אלהרר: "חברות הביטוח מתנהלות ב"שיטת מצליח". אם ככה, למה צריך ביטוח? מישהו מאפשר לחברות הביטוח להמשיך להתנהל כמו שהן מתנהלות. התפקיד של אגף הביטוח במשרד האוצר לא בא לידי ביטוי בשטח, הם אלה שצריכים לעזור לאזרחים לממש את הזכות שלהם".

מנהל צוות ביטוחי בריאות באגף הביטוח משרד האוצר, יואב יונש: "הביקורת המופנית כלפינו היא בחלקה עניינית, אך אנחנו שליחי ציבור, שמה שמעניין אותם היא טובת המבוטחים. אנחנו מנסים להיאבק ב"שיטת מצליח", אני לא אומר שאנחנו תמיד מצליחים. שלב בירור הזכאות הוא תמיד שלב כואב, אך זהו שלב הכרחי".

סמנכ"ל התאחדות חברות הביטוח, רפי דורפמן: "חברות הביטוח נדרשות לרגישות יתר וחמלה בין בני אדם". ח"כ שמולי בתגובה: "אתה מגלגל עיניים".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, סיכם את הדיון ואמר: "אני מזועזע מתגובות חברת הביטוח. נדע לבצע חקיקה כדי שמצבים כאלה לא יחזרו על עצמם. נפעל על מנת להבטיח שכל אחד מילדינו עד גיל 18 יהיה מכוסה בביטוח הולם, ולא הוא או קרוביו ייאלצו לתבוע את חברות הביטוח, אלא המדינה תהיה זאת שתתבע אותן".כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.