אושר סופית: לא ניתן יהיה לגבות שכר טרחה בגין הגשת הערר, בתביעת חוק נכי רדיפת הנאצים

7 במרץ 2016, כ"ז באדר תשע"ו, בשעה 20:00
מליאת הכנסת הצעת חוק נכי רדיפות הנאצים (תיקון מס' 21), התשע"ו- 2016 (קריאה שניה וקריאה שלישית) של חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי.חוק נכי רדיפת הנאצים קובע את גובה שכר הטרחה המרבי שעורך דין, או מטפל אחר בתביעה רשאי לגבות מניצול השואה, בעד טיפול בתביעה שאושרה עקב החלטה מינהלית בדבר זכאות לתגמולים לפי אותו החוק. מוצע להבהיר כי במקרה בו הוגש ערר לוועדת העררים או ערעור לבית המשפט, לא ניתן יהיה לגבות שכר טרחה בגין הגשת הערר או הערעור, למעט אם בהסכם שכר הטרחה היה רכיב של שכר בגין עבודה שאינו מותנה בתוצאות. בנוסף, מוצע לתקן את חוק התביעות של קורבנות השואה (הסדר הטיפול), ולקבוע כי שכר הטרחה המרבי שניתן יהיה לגבות בעד טיפול בתביעה לפי החוק הגרמני לתשלום קצבאות לעובדי גטאות, יעמוד על 7.5% מהתשלום החד פעמי שמשולם למפרע בגין התביעה. בנוסף, מוצע להאריך בשנה נוספת את התקופה המאפשרת לניצול שואה לפנות למי שטיפל בתביעתו, בבקשה להחזרת עודף השכר; להבהיר כי לסכומים שמהם מחושב עודף שכר הטרחה יש להוסיף מס ערך מוסף וכי חל איסור על גביית כל תשלום נוסף מניצול השואה עבור טיפול בבקשתו להחזר עודפי השכר. לבסוף מוצע לקבוע כי התיקון המוצע יחול גם על הסכמי שכר טרחה שנכרתו לפני יום פרסומו של החוק.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "על פי אומדן מספר ניצולי השואה, טרם מומש הפוטנציאל של ניצולי שואה המבקשים לממש זכויותיהם להשבת שכר טרחה עודף. יודגש כי מדובר בניצולי שואה מבוגרים המתקשים בניהול הליכים בירוקרטיים ולכן קיים קושי עבורם בפתיחת הליכים כנגד גורמים מטפלים אשר גבו שכר טרחה ביתר. נוכח הזמן הדחוק שנותר לפתוח בהליכים משפטיים מכוח התיקון לחוק, קיים חשש מהותי כי ניצולי שואה רבים יחמיצו את ההזדמנות למצות זכותם להחזר שכר עודף."

ח"כ מועלם רפאלי: גם החוק הזה מחזיר אותנו למחויבות המלאה של הבית הזה למיצוי הזכויות של ניצולי השואה. אין לנו שום עניין לפגוע בפרנסתם של עורכי הדין, אנחנו רוצים לדבר שוב על המחויבות הטוטאלית לחיים תקינים לניצולי השואה.
בקריאה שלישית תמכו 32 ללא מתנגדים.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.