יו"ר הועדה לפניות הציבור ח"כ הרב ישראל אייכלר: "לא ייתכן שנכה יחכה שישה חדשים לאחר שרכבו נפגע בתאונה בגלל ביורוקרטיה"

7 במרץ 2016, כ"ז באדר תשע"ו, בשעה 21:00
הוועדה לפניות הציבור בראשות ח"כ הרב ישראל אייכלר דנה בפניות של נכים שרכבם נפגע בתאונת דרכים. 62 רכבים נהרסו בשנתיים האחרונות ובמשך חדשים רבים, נותרו הנכים בלי רכב ובלי קצבת ניידות. זאת בגלל הביורוקרטיה בהתחשבנות בין חברות הביטוח לביטוח הלאומי.הועדה שמעה בזעזוע את דבריו של ילד נכה 100% בן שש שאינו יכול ללכת ללמוד ולא לטיפולים, במשך ששה חדשים, בגלל שהרכב של אביו נפגע בתאונת דרכים. מדובר ברכבים שנרכשים מכספי ביטוח לאומי, כסיוע לרכישת רכב. בוועדה התברר שזמן ההמתנה בהתדיינות בין המוסד לביטוח לאומי לחברות הביטוח לוקח חודשים רבים, שבהם אין לנכה כל אפשרות לצאת מביתו.
יו"ר הוועדה ח"כ אייכלר: לא יאומן אך יסופר שנכה שעבר תאונה לא יקבל דמי ביטוח לפני שהביטוח הלאומי ישחרר את השעבוד על הרכב. הביטוח הלאומי לא ישחרר את השעבוד לפני שהביטוח ישלם. חד גדיא על חשבון הנכים.
הפונים הוסיפו כי רכב הנכה משמש כצינור חיים עבור הנכים הקשים שמרותקים לכיסאות הגלגלים. לפעמים אף למיטות המיוחדות ברכב. ללא הרכב הצמוד הנכים נשארים כלואים בבתיהם. נכים קשים לא יכולים לקבל רכבים חלופיים, בהשכרה, כפי שקיים במקרים של "טוטאלוס" עד להתחשבנות הסופית, בגלל האבזור שזקוקים לו ברכב.
מנהלת אגף נכות בביטוח לאומי אמרה כי חלק מהפתרון הוא במגרש של חברות הביטוח. חלק אחר צריך לשנות את הסכם הניידות. לפי ההסכם היום אי אפשר להנפיק אישור לרכישת רכב חדש לפני שהם החזירו את הכסף… (הביטוח לא מוציא כסף לפני שאין שחרור שעבוד) אם היה סעיף מתאים בהסכם זה יקצר את ההליך. לא מדובר בעלות תקציבית כי המשפחה זכאית להטבה הזו. זה מצריך אישור מנהלי של משרד האוצר. אפשר לבטל את שיעבוד הרכבים הקיים היום כי הוא ארכאי וגורם רק לסיבוך הליכים.
לצערנו, הקצבה נועדה לממן את אחזקת הרכב, כשאין רכב הקצבה יורדת. אנחנו נותנים כסף, אנחנו לא יכולים לספק רכבים חלופיים.

סמנכ"ל אורגל סוכנות ביטוח טענה כי לחברות ההשכרה אין רכב חלופי שיכול להסיע את הנכה. אנחנו בקשר עם חברה יחידה שיש לה 6 רכבים מתאימים כאלה. אפשר לתת אותם מקסימום ל30 יום. חברת הביטוח יכולה להוציא צ'ק למוסד לביטוח לאומי, אבל המוסד לביטוח לאומי לא מוכן לקבל צ'קים. הרבה פעמים אין לנו תקשורת ישירה עם המוסד לביטוח לאומי כדי לעזור ללקוח. לבקשת יו"ר הועדה הודיעה נציגת אורגל במקרה הספציפי הנדון, כמחווה של רצון טוב לממן, על חשבונם, עוד 30 יום בדמי ההשכרה. גם יו"ר תאגיד חברות הביטוח הודיעה כי יפנה לחברת הביטוח מנורה לממן לפנים משורת הדין עוד חודש, עד שהילד הנכה יקבל את הרכב החדש.
יו"ר הוועדה ח"כ הרב ישראל אייכלר אמר בסיכום הדיון: "אנחנו נפנה למנכ"ל המוסד לביטוח לאומי בבקשה להסיר את שיעבוד הרכבים ברכבי נכים. כמו כן יש להמשיך בקצבת ניידות מלאה עד שיגיע רכב חדש לנכה. אנחנו מבקשים מחברות הביטוח לספק רכב חלופי עד שהנכה יקבל רכב חדש. רשמנו את הודעת חברת אורגל לתת במקרה הספציפי הזה ל30 יום נוספים. נפנה גם למשרד התחבורה לזרז את עבודת השמאים המעכבים את רכבי הנכים. כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.