אושר בטרומית: חישוב הזכות לדמי מחלה בשל מחלת ילד, יחל מהיום הראשון שבו נעדר לסירוגין אחד ההורים

אושר בטרומית: חישוב הזכות לדמי מחלה בשל מחלת ילד, יחל מהיום הראשון שבו נעדר לסירוגין אחד ההורים
23 במרץ 2016, י"ג באדר ב תשע"ו, בשעה 12:50

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת ילד) (תיקון – חישוב דמי מחלה בעת היעדרות לסירוגין של העובד ובן זוגו), התשע"ו-2016 של חברי הכנסת מרב מיכאלי ורועי פולקמן, והצעה דומה של ח"כ רועי פולקמן ורחל עזריה.
מוצע לקבוע שחישוב הזכות לדמי מחלה עקב היעדרות בשל מחלת ילד יחל מהיום הראשון שבו נעדרו לסירוגין העובד או בן זוגו בשל מחלת ילדם.
בדברי ההסבר להצעה נכתב: ההסדר הקיים בחוק אינו מספק הסדר ראוי למצב שבו בני זוג מעוניינים לעשות שימוש לסירוגין בזכותם ליטול ימי מחלה לשם הטיפול בילדם. בהתאם להסדר הקיים, הורה אינו זכאי לקבלת תשלום דמי מחלה בעבור היום הראשון שבו נעדר מהעבודה בשל מחלה של ילדו. עבור היום השני והשלישי להיעדרותו, זכאי הורה למחצית מסכום דמי המחלה ואילו מהיום הרביעי להיעדרות מהעבודה בשל מחלת ילד, זכאי הורה לתשלום מלא של דמי מחלה. בנסיבות אלה, לו החליטו הורים לחלק בינם את האחריות לטיפול בילדם החולה, הרי שהיום הראשון להיעדרות מהעבודה של כל אחד מבני הזוג בו אינם זכאים לתשלום דמי מחלה, מחושב פעמיים, פעם עבור האם ופעם עבור האב, וכך גם לגבי הימים העוקבים.
מצב חוקי זה, אינו מעודד הורים לחלוק באחריות הטיפול בילדם החולה שכן לו יחלקו באחריות, יפסידו סכום ניכר מדמי המחלה המגיעים להם. הורות פעילה של שני ההורים היא גם אינטרס ראשון במעלה לחברה, לילדות ולילדים ולהורים עצמם, ובפרט נוכח רצונם של גברים לממש את ההורות שלהם. ההסדר החוקי הקיים תורם לקיבוע וחיזוק סטריאוטיפים מגדריים לגבי חלוקת התפקידים במשפחה, מונעת מאבות לשהות במחיצת ילדיהם החולים ומשמרת את הפערים המגדריים המזיקים בשוק העבודה.
ח"כ מיכאלי: ההצעה הזו היא מסוג הדברים שאתה לא מבין איך זה לא היה קודם, דבר כל כך מובן מאליו. במצב הקיים כמובן שב90% מהמקרים האימהות הן אלה שנשארות עם הילדה בבית וזה בלתי סביר מכל הבחינות. החוק הזה מאפשר להורים להתחלק בימי החופשה של מחלת הילד.

38 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת העבודה והרווחה.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.