אושר סופית: רפורמה מהפכנית ביצירת חלופות למינוי אפוטרופוס

29 במרץ 2016, י"ט באדר ב תשע"ו, בשעה 19:50

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.הצעת החוק עוסקת בהסדרת מרכיבים שונים במוסד האפוטרופסות. ההצעה מוסיפה כלי חדשני שיאפשר תכנון משפטי באמצעות חתימה על ייפוי כוח מתמשך ומתן הנחיות מקדימות של אדם, מה ייעשה ברכושו וכן הנחיות לטיפול רפואי בגופו במועד מאוחר יותר, מועד בו האדם לא יהיה מסוגל לקבל את ההחלטות בעצמו. בנוסף, ההצעה מרחיבה את מערך הפיקוח ואת סמכויותיהם של מפקחים באפוטרופוס הכללי. הצעת החוק תחזק את זכויותיהם ואת כבודם של אנשים עם מוגבלות, תקבע כללים למינוי אפוטרופוסים וחובותיהם.
ההצעה מעגנת את הגישה החדשה המתפתחת ברחבי העולם בנושא עקרונות מינוי אפוטרופוס. עפ"י הצעת החוק, אפוטרופוס ימונה לפי העקרונות הבאים: עקרון הצורך- ימונה אפוטרופוס רק כאשר יש הכרח לעשות כן. עקרון האמצעי הפחות מגביל. עקרון טובת אנשים עם מוגבלות-חובת הגורם המחליט בעניין אדם עם מוגבלות, לפעול לטובתו ולשמירת זכויותיו, צרכיו והאינטרסים שלו. ואולם במצבים מסוימים, טובת אנשים עם מוגבלות נסוגה מפני רצונו. עקרון ההחלטה העצמאית- לאפשר ככל הניתן לאדם לקבל החלטות הנוגעות לו. עקרון ההשתתפות. ושמירת האוטונומיה של אנשים עם מוגבלות ומעורבותו בחברה.
מנתונים שנמסרו לוועדת חוק חוקה ומשפט שקידמה את החוק, עולה כי בתי המשפט בישראל ממנים מדי שנה כ-10,000 אפוטרופוסים לאנשים עם מוגבלויות רפואית, נפשיות, ושכליות, בעילה שהם אינם יכולים לדאוג לענייניהם באופן עצמאי. בישראל פועלים היום כ-50,000 אפוטרופוסים. אפוטרופוס מחויב להגיש לבית המשפט ולאפוטרופוס הכללי דו"ח שנתי על תפקודו. בדיוני הוועדה נטען כי בפרקטיקה, אין פיקוח אפקטיבי על עבודת ה אפטרופוסים.
יו"ר ועדת חוקה ניסן סלומינסקי: מדובר בחוק היסטורי, מהפך גדול בהתייחסות של החברה לאנשים עם מוגבלויות. אם עד היום התהליך היחידי היה שבית המשפט היה ממנה אפוטרופוס לחוסה שבחלק מהמקרים זו הצלחה אך בחלק גדול מהמקרים זה פוגע קשות בחרות של החסוי. נעשתה מהפכה בתפיסה ומעתה החסוי עצמו יכול להחליט מי יהיה המיופה כוח לימים הקשים שיגיעו ורצונו של האיש יקבע. כמו כן התחלנו בתהליך מתקדם יותר שבו יהיה אפשר יהיה למנות תומך החלטות שיעזור לחסוי לקבל החלטות וכתוצאה מכך לא יהיה צורך באפוטרופוס ומיופה כוח.
בקריאה שלישית תמכו 47 ללא מתנגדים.

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.