אושר בקריאה ראשונה: מענק במקרה של פטירת ילד נכה

21 במרץ 2016, י"א באדר ב תשע"ו, בשעה 21:30
מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 176), התשע"ו-2016. מדובר בהצעה ממשלתית אליה הוצמדה הצעה טרומית של חברות הכנסת איילת נחמיאס ורבין ושולי מועלם רפאלי.מוצע לקבוע כי במקרה של פטירת ילד נכה, ישולם למבוטח ששולמה לו גמלה בעד הילד מענק חד פעמי בגובה הסכום הבסיסי, בדומה למענק פטירה המשולם לבן זוג או לילד של מי שהיה זכאי לקצבאות מסוימות. החוק יחול על תשלום מענק בעד ילד שנפטר ביום תחילת החוק ואילך.
בדברי ההסבר להצעה נכתב: "סעיף 1 בהתאם להוראות סעיף 310 לחוק כנוסחו כיום, מענק פטירה משולם לגבי אדם שטרם פטירתו שולמה לו אחת הקצבאות הנזכרות בסעיף 310. המענק משולם לבן הזוג של הנפטר ובאין בן זוג, לילדו, כהגדרתו בסעיף 238 לחוק. תשלום מענק הפטירה, בשיעור של כ-8,600 שקלים חדשים, נועד לסייע למשפחה בתקופת ההסתגלות לשינוי בשל הפטירה, ולהשתתפות בכיסוי הוצאות הקבורה, השבעה והקמת מצבה לנפטר שבשלו שולמה הקצבה. כיום לא משולם מענק בשל פטירתו של "ילד נכה" כהגדרתו בסעיף 221 לחוק. מוצע לשנות מצב זה ולקבוע כי גם במקרה פטירה של ילד נכה, ישולם מענק הפטירה לפי סעיף 310 למבוטח ששולמה לו גמלה בעד הילד כאמור."
ח"כ נחמיאס ורבין: ההצעה באה לתקן לאקונה בחוק, אשר מפלה בין משפחות הזכאים לקצבאות שונות, עד עכשיו הביטוח הלאומי הקצה מענק פטירה לילדו או בן זוגו של מי שהיה זכאי לקצבאות מסוימות אך לא הקנה מענק זהה להוריו של ילד שנפטר אשר קיבל קצבת נכות במהלך חייו. מענק הפטירה נועד לסייע למשפחה בתקופת ההסתגלות, להשתתפות בכיסוי הוצאות הקבורה, השבעה ולהקמת המצבה. הצעת החוק באה לתקן את העוול ולסייע למשפחות שאיבדו את ילדיהם לאסוף את השברים ולהתחיל לבנות את עצמם מחדש. אומנם המענק לא יפתור את מצוקת המשפחה ולא יקהה את כאבה, אבל הוא יסייע למשפחות, ולו במעט . איפה שנדרשת חמלה שם צריכים להיות חברי הכנסת.
30 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת העבודה והרווחה.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.