אושר: מעסיקי עובדים זרים יפקידו כספים לטובת ביטחון סוציאלי של עובדיהם

24 במאי 2016, ט"ז באייר תשע"ו, בשעה 16:30

ברוב של 4 תומכים מול 2 מתנגדים, אישרה היום ועדת העבודה והרווחה של הכנסת את מרבית סעיפי התקנות, לפיהן מעסיק של עובדים זרים בענף הבניין או בעבודה בטכנולוגיה ייחודית (שאינה בנמצא בישראל), ישלם עבור כל עובד זר המועסק אצלו פיקדון חודשי בסך 710 שקלים, עבור תנאים סוציאליים.
אם לא יעזוב העובד את הארץ תוך חודש מיום סיום עבודתו ינוכו מהכספים המגיעים לו 15 עד 65 אחוזים, תלוי במשך הזמן בו התעכב לצאת. שיעורי הניכוי הופחתו באופן משמעותי לדרישת יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, ונקבע כי אם נבצר מהעובד לעזוב את ישראל מסיבות שאינן תלויות בו, יוכל להגיש בקשה להימנע מניכויים. כספים שלא נוצלו וסכומים שנוכו ישמשו לרווחתם של עובדים זרים, ובעיקר לצורך תגבור של שירותי טיפול ותמיכה בתינוקות ופעוטות של עובדים זרים.

ח"כ אלאלוף אמר בדיון: "עלינו להקפיד לשמור על זכויותיהם וכבודם של העובדים הזרים בעת עזיבתם את הארץ".

הכספים יועברו ישירות לידיו של העובד הזר כאשר יעבור את ביקורת הגבולות בנמל התעופה בן גוריון, או בהעברה בנקאית לזכות חשבון בנק המתנהל על שמו.

תחילת התקנות: 3 חודשים לאחר פרסומן.

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הצביע נגד אישור הסעיפים: "יש כאן שורה ארוכה של מגנונים שמשתמשים בכספים המגיעים לעובד כמו בשוט. לוקחים לאדם את שכר העבודה שלו ועושים בו שימוש למטרות אחרות".

הוועדה החליטה שלא לדון היום בסעיפים הנוגעים לניכוי כספים ממעסיקים יחידים (בעיקר מטופלים סיעודיים) ומעסיקים מענף החקלאות. דיון בסעיפים אלה יתקיים בשבועות הקרובים. "נגן על המעסיק הבודד", הבטיח ח"כ אלאלוף לקראת הדיונים הבאים.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.