הסוף להטרדות: ועדת הכלכלה אישרה-ארגונים ועמותות יצטרכו לקבל הסכמה מראש

הסוף להטרדות: ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית – גם ארגונים ועמותות יצטרכו לקבל הסכמה מראש לפני הפצת בקשות תרומה ותעמולה 13 ביוני 2016, ז' בסיון תשע"ו, בשעה 13:20

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של ח"כ מיקי רוזנטל לתקן את חוק התקשורת שנועדה להילחם בדואר הזבל ובתעמולה מכל גוף שהוא, לרבות עמותות ומוסדות שלא לכוונת רווח. ההצעה נועדה להילחם בתופעה של שיחות או מסרונים לגיוס תרומות או למטרות אחרות ובכללן תעמולה, מאותם גופים שכיום החוק לא חל עליהם.
לפי ההצעה שאושרה, מוסדות ללא כוונת רווח לא יוכלו להמשיך להפיץ הודעות פרסומת, בקשות תרומה ותעמולה ללא קבלת הסכמה מפורשת מראש בהודעה הראשונה. עם זאת, הפצת מסרים פוליטיים ותעמולת בחירות לא יאסרו. עוד אושר כי המפרסם יצטרך לאפשר לציבור לבצע הסרה מרשימת התפוצה, ובמקרים בהם ההודעה תישלח באמצעות מסר קולי השולח יחויב לאפשר הסרה באמצעות לחיצה על מקש במשך 30 השניות הראשונות של השיחה.
ח"כ מיקי רוזנטל הזכיר כי החוק חל היום עבר על חברות מסחריות ששולחות דואר זבל, והוא מבקש להחיל זאת גם על עמותות ומוסדות ללא כוונת רווח וגם על גופים נוספים ואפילו אנשים פרטיים, כדי לסגור פרצות עתידיות. הוא הזכיר כי הסכים לבקשת הממשלה להחריג מההצעה את הפוליטיקאים ושלחית מסרים פוליטיים ותעמולת בחירות. ח"כ יעקב פרי אמר כי לא ברורה ההחרגה של תעמולה פוליטית. ח"כ רוזנטל השיב ואמר כי באופן עקרוני הוא מסכים שאין צורך בהחרגה, אך זאת ההסכמה אליה הגיע עם הממשלה והוא מכבד את ההסכמות. היו"ר כבל הסכים גם הוא כי הפוליטיקאים לא היו צריכים להיות מוחרגים, אך אמר בתגובה לדברי ח"כ פרי כי יש מפלגות שמשתמשות בכלי הזה כדי להגיע למתפקדים והוא הכרכי עד כדי שכמעט אי אפשר בלעדיו.
עו"ד יוסי וולפסון מעמותת תנו לחיות לחיות אמר כי אנשים בדרך כלל לא נוטים לבצע פעולות אקטיביות, ואם הם יצטרכו לתת הסכמה מפורשת לקבל ניוזלטרים או פרסום הם לא יעשו זאת. לדבריו, התוצאה תהייה שעמותות יצטרכו להסתמך על תורמים עשירים ויכולתן לגייס כסף מהציבור ולפעול בצורה דמוקרטית תיפגע. היו"ר כבל העיד על עצמו כי הוא למשל פותח הודעות שעוסקות בצער בעלי חיים, ואם הוא יידרש לבצע פעולה אקטיבית כדי להמשיך לקבל הודעות כאלה הוא יעשה זאת. הוא הוסיף כי במקרים אחרים, כשמישהו לא עונה או מגיב על הודעה סימן שהוא לא מעוניין לקבל אותה. כאן
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

 

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.