סירוב חברות הביטוח לתת למבוטחים סיעודיים את כספי הביטוח המגיעים להם

חברי ועדת הכספים בביקורת על המפקחת על הביטוח באוצר עקב מקרים רבים של סירוב חברות הביטוח לתת למבוטחים סיעודיים את כספי הביטוח המגיעים להם
13 ביוני 2016, ז' בסיון תשע"ו, בשעה 17:45
חברי ועדת הכספים דורשים מאגף מהפיקוח על שוק ההון והביטוח באוצר למנוע את הקשחת המבחנים למימוש הביטוח הסיעודי

חברי הכנסת טוענים שחברות הביטוח מערימות קשיים על המבוטחים
בהשגת הניקוד הדרוש במבחנים לקבלת כספי הביטוח הסיעודי
כשבועיים בלבד לקראת יישום הרפורמה בביטוח הסיעודי עליה הודיעו חברות הביטוח, קיימה היום (ב') ועדת הכספים, דיון דחוף בנוגע לכוונת החברות להקשיח את התנאים למימוש הביטוח הסיעודי. במסגרת הרפורמה, חברות הביטוח משנות את שיטת הניקוד במחני הסיעוד באופן כזה שייקשה על המבוטחים לממש את זכאותם. חברי ועדת הכספים הלינו על-כך שחברות הביטוח החליטו להוריד את הניקוד הניתן במבחנים אלו למי שלא שולט בסוגריו, דבר שפוגע בעיקר באוכלוסיית הקשישים שזקוקים לטיפול סיעודי.
על-מנת לקבל את כספי הביטוח הסיעודי, שנועד בין היתר, לאפשר לקשישים סיעודיים לקבל סיוע של מטפל או עובד זר, עליהם להיבחן ביכולתם ללכת, להתלבש ולהתפשט, להתרחץ, לעבור ממצב של שכיבה לעמידה וכן לשלוט בסוגרים, וכל זאת בעצמם ללא סיוע. מי שלא מצליח לבצע לפחות 3 מתוך הפעולות הנ"ל זכאי לקבל את כספי הביטוח הסיעודי ועד היום אי שליטה בסוגרים העניקה 2 נקודות מתוך 3 הדרושות לשם כך. עתה מבקשות חברות הביטוח לקבוע שאי שליטה בסוגרים תחשב לנקודה אחת בלבד ותצריך עמידה בעוד שני תנאים לקבלת הכספים. משמעות הדבר, כפי שעלה בדיון בוועדה, שעוד אלפי אנשים לא יזכו לממש את כספי הביטוח ואי-לכך לא יוכלו לקבל את הסיוע הסיעודי הנדרש להם.
ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "אנחנו רגילים לראות בשנים האחרונות התעללות של חברות ביטוח בעיקר מבוטחי הבריאות הסיעודיים. הרפורמה שתיכנס לתוקף ב- 1.7.16, היא שפל חדש, שיא חדש בהתעללות במבוטחים, באלו החלשים ביותר. קשישים, מבוטחים שלא שולטים על הסוגרים שלהם, מפחיתים להם את הניקוד במבחן למימוש הזכות להיות מוגדרים סיעודיים וזה על-מנת לחסוך כסף לחברות הביטוח. השאלה כאן היא על אילו אינטרסים שומר הרגולטור? (המפקחת על הביטוח באוצר (א"ק)), האם על האינטרסים של חברות הביטוח או גם של המבוטחים?".
שמולי הוסיף: "על מזבח האינטרסים הכלכליים של חברות הביטוח מקריבים את הנכים, הקשישים הסיעודיים והחיילים ומי לא. לי אין תלונות לחברות הביטוח אלא לאלה שמאפשרים להם לעשוק את המבוטחים. התלונות שלי הן לרגולטור, מי שאמור היה להיות שומר הסף של הציבור. אם אומרים לנכים שהם לא נכים כי הם מצליחים להזיז את כיסא הגלגלים באמצעות הידיים אזי הבעיה היא אצל הרגולטור ושר האוצר 'החברתי' שלנו. כל ההחלטות לגבי הרפורמה התקבלו בלי הכנסת ובלי מליאת הממשלה. בכל פעם שהפוליטיקאים התערבו נמנעו עוד הרבה יותר נזקים וכפי הנראה גם כאן עלינו להתערב ולמנוע את הרעת המצב".
ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד): "חברות הביטוח לא סופרות מישהו רק משהו – את הכסף בסוף החודש ואת זה הן עושות נהדר. הבעיה שהרגולטור לא שם להן מעצורים. המטרה של חברת הביטוח היא להשיג רווחים, זו נקודת המוצא, ולכן יש את הממונה על שוק ההון שאמורה לשים חסם על רווחים מוגזמים והרעת תנאי המבוטחים. למה צריך ביטוח אם לא בשביל להיות ערוכים ליום סגרירי כזה שבו מפסיקים לתפקד??! מה צריך לקרות, איפה הנקודה שבה שמים את הגבול. לטעמי חצינו את הגבול. אם בן-אדם מתנייד על כיסא גלגלים זה לא מספיק על-מנת שייקרא נכה, כי הוא יכול להתנייד בעצמו, אז לאן הגענו? אותי לימדו שללכת זה ניידות ומי שיושב על כיסא גלגלים מגיע לו להיות מוכר כנכה. אני ממליצה לכל עובדי אגף הפיקוח על הביטוח לעשות סיורים במרכזים לקשישים סיעודיים, להכיר את התופעה. מה הם מקבלים בסה"כ אחרי המבחנים והתלאות? מעט כסף לסייע במימון עובד. אף אחד לא היה רוצה להיות במצבם, אף אחד לא נהנה מלהיות סיעודי".
ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת): "פוגעים בחומרה כזו באנשים החלשים ביותר. למה צריך שלושה מבחנים על-מנת לקבל את כספי הביטוח כשמדובר באדם שלא שולט בסוגרים??! למה להוסיף עוד שני מבחנים?! אולי אכן צריך להביא את אנשי האוצר, את הרגולטור למקומות הסיעודיים. לא פלא שלא באים כי לא רוצים לבוא. אם היו רואים מקרה אחד כל הקונספט היה משתנה".
ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני): "המכלול הזה של הביטוחים הסיעודיים נהיה מרכזי, כי המדינה לא נערכה לעליית תוחלת החיים והמדינה עדיין לא נערכת. חברות הביטוח צלצלו בפעמונים ראשונות כי הן עושות חשבון רווח והפסד, והן רוצות לראות איך הן יכולות לצמצם את ההוצאות. יש יותר מדי קליינטים של ביטוח סיעודי. אך חברות הביטוח לא יכולות להתנער מהאחריות הציבורית כי הן חיות בזכותנו". שי קרא "להקים ועדת משנה של ועדת הכספים לעניין ביטוח סיעודי. נושא שנוגע למיליוני אנשים. זה עניין לאומי וממלכתי ממדרגה ראשונה. אין אזרחי במדינת ישראל שזה לא נוגע אליו והתנהגות חברות הביטוח בעניין הזה משפילה ומבזה".
ח"כ נורית קורן (הליכוד): "המבחנים של חברות הביטוח וגם ביטוח לאומי משפילים. בנוסף, לוקחים לאנשים קצבאות או מונעים מהם את כספי הביטוח אם לא מזהים בביקורים בבתיהם שיש ריח של שתן על בגדי המבוטחים או בחדר שבו הם שוהים, אז לוקחים להם את כספי הביטוח. במקרים שבהן הקשישים הסיעודיים קמים או מנסים להיות מארחים טובים כשבאים לבחון אותם בביתם, הדבר מונע מהם מלממש את זכאותם לכספי הביטוח, אך מה לעשות שזה גם עניין תרבותי והרבה קשישים אפילו במצב בריאותי קשה עושים מאמצים לארח כראוי. זה לא הופך אותם לפחות סיעודיים".
יו"ר עמותת צרכני בריאות בישראל, מידד גיסין: "זו שערוריית המאה נושא הביטוח הסיעודי בישראל. אנחנו מבקשים שתוקם ועדה ציבורית בהשתתפות נציגי חברות הביטוח ונציגי ציבור שייבדקו כל מקרה ומקרה של סירוב לתת את כספי הביטוח. לא יתכן ש- 50% מהתביעות נדחות בגלל כל מיני סיפורים, שאדם יכול ללבוש רק חולצה אך מכנסיים לא. איך יכול להיות שנכה שבקושי מזיז אצבע להפעלת כיסא חשמלי, כותבים שהוא נייד ולא זכאי לקצבת ניידות".
סגן המפקחת על הביטוח ושוק ההון באוצר, אסף מיכאלי: "הנושא מאוד אמוציונלי זה התחום שבו מקבלים הכי הרבה פניות ציבור. ידוע שיש הרבה שלא מתלוננים. עד שאדם יודע בכלל למי לפנות, ברור שמאחורי כל אדם כזה יש עוד עשרה. הוחלט לעשות סדר בהגדרות הניידות וכיצד קובעים מיהו אדם סיעודי. מדובר בביטוח הדדי וכל המבוטחים בעצם מממנים את מי שמממש את כספי הביטוח. אדם סיעודי בהגדרת הניידות נחשב ככזה אם לא יכול לנוע ממקום למקום בכוחות עצמו. אנחנו לא שונים בנושא הזה מיתר מדינות העולם. אם אדם יכול לבצע פעולת ניידות באמצעות כלי עזר בכוחות עצמו, הוא לא עומד בסעיף הניידות. המטרה שהכיסוי הסיעודי ישולם כשהאדם באמת לא יכול לנוע בעצמו".
חברי הכנסת הביעו תרעומת קשה ודרשו שוועדת הכספים תיכנס לעובי הקורה בנושא. ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) ומי שניהל את הישיבה במקומו של יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר כי ייפנה אל גפני בבקשה לקיים דיון המשך בהשתתפות נציגי חברות הביטוח. זוהר: "נראה שמדובר ב'גרידיות' של חברות הביטוח, הרי כל העניין זה סכומים פעוטים יחסית בשבילן ואם צריך, אזי שמחירי פוליסות הביטוח הסיעודי יתייקרו בכמה עשרות שקלים. העיקר שניתן יהיה לתת את הכסף למי שהופכים סיעודיים". כאן
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.