מחקר ראשון מסוגו על נשים בדואיות עם מוגבלויות הוצג בוועדה לקידום מעמד האישה 11.07.2016

ח"כ תומא-סלימאן: "נשים אלו מהוות את השוליים הרחוקים והמוחלשים ביותר של החברה"
11 ביולי 2016, ה' בתמוז תשע"ו, בשעה 17:30
הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, בראשות ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש-הרשימה המשותפת) דנה היום (ב') במצבן של נשים עם מוגבלויות, ואימהות לילדים עם צרכים מיוחדים, באוכלוסייה הבדואית בנגב, 

לאור פרסומו של מחקר מקיף בנושא שערכה עמותת "מע"ן – הפורום למען נשים ערביות בנגב".

יו"ר הוועדה פתחה את הדיון ואמרה "אחת השאיפות הגדולות שלי ביותר כאשר מוניתי לעמוד בראש ועדה, הייתה להביא את הקולות המוחלשים ביותר בחברה ולתת להם מקום של כבוד בכנסת. נשים, שהן גם בדואיות וגם עם מוגבלויות, מהוות את השוליים הרחוקים והמוחלשים ביותר בחברה, ואני מאוד שמחה לראות רבות מהן כאן היום".

ליהד אדם, מחברת המחקר, סקרה אותו בפני הוועדה: "כמו הנשים הבדואיות, גם אלו בעלות המוגבלות והאימהות לילדים עם צרכים מיוחדים סובלות מקשיים מוסדיים ופנים-חברתיים, הגוברים בשל מוגבלותן.שכיחות המוגבלות בקרב הבדואים היא הגבוהה ביותר בהשוואה לכלל האוכלוסייה הערבית ולאוכלוסייה היהודית, 22.4% , 20.6% ו- 16%בהתאמה. בתוך האוכלוסייה הבדואית עם המוגבלות, ייצוג הנשים גבוה בהרבה מייצוג הגברים – 68%".

"הנושא השני, לאחר השוואת המדדים, הוא סקירת השירותים הניתנים לאנשים עם מוגבלות באוכלוסייה הבדואית בנגב, ובפרט לנשים. עלה כי קיימות בעיות של נגישות לשירותים, היעדר מודעות לזכויות, אכזבה משירותי הרווחה, ליקויים בהנגשה, תת-אבחון ודעות קדומות בחברה".

"הנושא השלישי שעלה במחקר עוסק בקשיים המרכזיים שעומדים בפני נשים עם מוגבלות בחברה הבדואית. אנשים עם מוגבלות ונשים בפרט, זוכים ליחס משפיל ומדכא מצד החברה והמשפחה, אשר רואה אותם כאנשים שאינם יכולים להתבטא ולהשתלב בקהילה".

לאחר מכן שמעה הוועדה עדויות של מספר נשים ובהן גם זאת של עאידה אבוטאה, אם ל-4 ילדים עם מוגבלויות. מבין ארבעת ילדיה, השלושה מעל גיל 20 מעולם לא יצאו מהבית ללמוד, ואילו הבת הקטנה, בת ה-15, הוכנסה למסגרת לימודית רק לאחר שהיא נאלצה לפנות לרשויות הרווחה. "מעולם לא קיבלתי עזרה אלא טיפלתי בהם לבדי. אני מרגישה שאני הכל עבורם, ולכן אני לא יכולה לעשות כלום, אלא רק להיות לידם כל הזמן ולטפל בהם".

ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת): "מחקר של משרד הכלכלה מצא כי תת השירותים למשפחות של בעלי מוגבלויות מביא להפסד שנתי של 7 מיליארד ₪ למשק, אם בני המשפחה היו מסוגלים לעבוד באופן מלא. ודאי הרבה נשים היו יכולות לצאת למעגל העבודה. הדבר הצודק הוא להכריח את משרד הרווחה לשנות מדיניות ולהשקיע הכי הרבה במקומות הקשים ביותר".

משרדי הממשלה השונים סקרו את השירותים הניתנים לאוכלוסיית בעלי המוגבלויות בנגב ואת הפערים הקיימים. אחד הדוברים היה ד"ר מיכאל גדלביץ', רופא מחוז דרום של משרד הבריאות: "תמותת תינוקות עד גיל שנה באוכלוסייה הבדואית בנגב היא פי 3 מהממוצע בארץ ואנו נאבקים במכה הזאת באופן יום יומי. זו גם הסיבה לפריסה של תחנת טיפת חלב במגזר הבדואי, שאין לה אח ורע בשום מגזר אחר בישראל. נושא בריאות הנפש הוא בעיה קשה מאוד ולא סתם הייתה שם רפורמה. בריאות הנפש בקהילה זה אתגר אדיר שהתשובה לו כרגע בהתהוות יחד עם קופות החולים".

יו"ר הוועדה וח"כ נורית קורן (הליכוד), העומדת בראש ועדת המשנה לעניין הרפורמה בבריאות הנפש, סיכמו ביניהן כי יפעלו לקיים סיור משותף על מנת לבחון את המצב מקרוב.

יו"ר הוועדה, ח"כ תומא-סלימאן, אמרה בסיום הדיון: ""כל הכבוד למע"ן על מחקר חשוב שמאיר זרקור על חלק בחברה שאינו מקבל מספיק תשומת לב. חייבים להמשיך את היריעה ולבצע מחקר יותר מקיף, אולי דרך הלמ"ס, אבל שהם נמנעים מלסקור את האזור הזה, כנראה מתוך הבנה שהנתונים יציירו תמונה רעה של המדינה".

"שמענו כאן גם הרבה פעילות לכאורה ממשרדי הממשלה, אבל גם שמענו פעילים למען זכויות בעלי מוגבלויות שלא הכירו חלק מהזכויות שהוזכרו כאן, ומכאן שברור שיש בעיה בהנגשת המידע מצד כל המשרדים".

"סבלן של נשים, שיש להם מוגבלות מסוימת, בחברה פטריארכלית מאוד, אשר יש בה מחסור חמור בתשתיות, הוא עצום. גם אימהות שמטפלות בילדים עם מוגבלויות נמצאות בחזית, ועוברות לבד את כל הסבל הרגשי, הנפשי וגם המעמסה הפיזית. הגיע הזמן שהמדינה תיקח על עצמה אחריות בנושא הזה והגיע הזמן שהנשים הללו יתנערו מכל הסטריאוטיפים, יתארגנו, וידרשו את המגיע להן".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.