בעקבות דרישת יו"ר ועדת הפנים החליט שר הפנים על שינויים והקלות בהליך אישור העסקת מטפל זר

18 ביולי 2016, י"ב בתמוז תשע"ו, בשעה 17:00
בעקבות דרישת יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם, החליט שר הפנים על שני שינויים בהעסקת מטפלים על ידי נכים וקשישים. משה נקש, מרשות האוכלוסין דיווח לוועדה היום בדיון על בחינת ההשלכות של תקנות הכניסה לישראל ונהלי העבודה של הועדות ההומניטריות

לענף הסיעוד: "בדיון הקודם ביקש יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם שנציג הכל לשר הפנים ולמנכ"ל הרשות. בעקבות כך הוחלט על שני שינויים שהשר ביקש ועכשיו עובדים על זה: 1. לתת כמה ימים לניסיון לבדוק עובד – 7 ימי הכרות. עובד שיועסק 7 ימים או פחות, לא נדחה את הבקשה על הסף אלא נדון. (עד עתה, מי שהעסיק עובד זר ואז ביקש היתר להעסקתו, בקשתו נפסלה על הסף) 2. הוועדה תהא רשאית לאשר מעבר מטפל רק כשהמעסיק הקודם נפטר או עבר לבית אבות, על מנת שלא יעזבו מטופלים בפריפריה".

ח"כ אורי מקלב: "התקנות הגאוגרפיות, שתוקנו כדי לסייע לנכים ולקשישים בפריפריה, נוקשות מדי ופוגעות בנכים רבים. התקנה הקובעת שאם מטפל עבד אצלך ורק אז הגשת בקשה, אז הוא נפסל, דרקונית. והבעיה הכי גדולה שדורשים מקשיש מוגבל בן 90 להיחשב מעסיק עם כל ההשלכות. מטילים עליו עול מאד גדול. זו אכזריות".

טלי יצחקי: "איבדתי את אמא לפני שבועיים. רשות האוכלוסין ניצחה. אמא נפטרה. עשיתי מה שכל אדם יעשה להוריו. במשך שנה וחצי ניהלתי קרב מול רשות האוכלוסין ומצבה הידרדר לאחר שבר באגן ולאחר שאיבדה את הראייה. נאלצתי להפוך לעבריינית ולקחתי משהי מאזור אחר, מפתח תקווה, 5 ק"מ מבית אמי. נדחיתי בוועדה ההומניטרית כי העסקתי אותה לפני שהם דנו בבקשה".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "אנו מבינים את היגיון התקנה הגאוגרפית. האם מספר המטפלים אמור להיות כמספר הסיעודיים?" משה נקש, רשות האוכלוסין: "לא. יש כ-60,000 בעלי היתרים לסיעוד וכ-45,000 עובדים זרים. הרבה אנשים מוציאים היתר לשעת הצורך. אם עובד זר עוזב, המטופל יכול להביא אחר מחו"ל. מתוך ישראל הוא יכול לקבל מיידית. יש 100 חברות כוח אדם. אם הם לא מוצאים יכולים להביא מחו"ל".

שמחה בניטה, נכים לטובת נכים: "יש כאן משפחה עם בן ובת סיעודיים שמצאו מטפל מאילת ולא מוכנים לתת לו העברה לירושלים. אם כבר הבאת מטפל לאזור 2 הוא לא יכול להיות באזור 3. אם המטופל עבר דירה, המטפל יכול לעבור איתו, אבל אם המטופל מת, אז לא. מה היא נולדה באילת?"

נציג הארגון הארצי לחברות כ"א, ירון בן גרא: "התאגידים בין הפטיש לסדן. אנו המוציאים לפועל של הנהלים ורוב התלונות מגיעות אלינו. הנוהל יצא כדי לאפשר חיים טובים לנכים צעירים. המצב השתפר. אזור הפריפריה היה הכי קשה. רשות האוכלוסין ניסתה לחלק ל-3 אזורים. היום יש מצב הפוך שיש שם המון עובדים ובלימת שכר. כבר לא צריך לשכנע עובד לנסוע לדימונה".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "באו הנכים מהפריפריה וטענו לא רוצים לטפל בנו, תל אביב מעניינת יותר מדימונה. רשות האוכלוסין אמרו צודקים ועשו אזורים גאוגרפיים, ולא מאפשרים מעברים. הכל לטובת הנכים. נוצרה בעיה אחרת – דווקא רוצים מעברים של מטפלים ולא יכולים".

ירון בן גרא: "הצענו לרשות האוכלוסין ועדה שתעשה קריטריונים לנכים צעירים. קשישים סיעודיים מצליחים להתמודד עם מעברים גאוגרפיים. יש מקרים קשים. אם יש ועדה שדנה במקרים, שיפרסמו קריטריונים ויתנו תשובות למי שמחכה חודשים".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "נקיים פגישת עבודה אצלי עם נציגי הנכים. נבשל את הכל, נביןםאת כל הדקויות ונביא לדיון בוועדה חבילה מסודרת".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.