14 שאלות ותמיהות על אודות "המקצוע" הנסתר מכולם – צביאל רופא

14 שאלות שאני הייתי שואל היום את אנשי המקצוע:
1. ב- 1956 נוסד בית החולים הפסיכיאטרי "שלוותה" שהוכיח לאורך שנים רבות ברציפות שיש אפשרות לנהל בית חולים בדרכי נועם בלי לפגום בשירות המקצועי. מדוע כבר 58 שנה לא קם עוד בית חולים שילך בדרכיו ההומניות? מדוע במשך כה הרבה שנים לא שיכפלו את "פיילוט-שלוותה"?ההמשך כאן

2. חלק מסוים מהצוותים בסגורות – שאינו הרוב – לעתים פוגע באנשים החולים, ואף באומללים חסרי הישע מביניהם. אלו מין אנשי צוות אלה? האם לא ברור לכל המערכת שהם אינם מתאימים לעבוד עם נפגעי נפש?

3. למה הצוות הבכיר בבתי החולים הפסיכיאטרים, פעמים לא מעטות, משתף פעולה בשתיקה, בפועל מתיר חריגות משמעותיות מהחוק – האם חסות מנהלית שכזאת גורמת לכך שהצוותים הזוטרים והבכירים גם יחד פחות חוששים מתלונות?

4. איך אפשר להסביר שאלפי האנשים שהולכים ללמוד מקצועות טיפוליים מתוך רצון להיטיב אחרי שנים מספר של עבודה בשטח, "מתקרנפים" והופכים ל"משתפי פעולה בשתיקה" עם מעשים נוראיים במטופלים הפסיכיאטרים?

5. בהתאם – למה מנהלי בתי חולים אינם מכנסים את כל אנשי הצוות מקטן ועד גדול ופעם אחת ולתמיד מאיימים עליהם, וגם מקיימים, שיעיפו לכל הרוחות כל מי שלא יתנהג בכבוד ובחמלה למאושפזים הסובלים?

6. ביותר מ- 90% מבתי החולים הפסיכיאטרים בארץ ולאורך עשרות שנים ברציפות שוררים יחסים לא קלים בין הצוותים למאושפזים. מדוע? האם ייתכן שלאורך השנים הפסיכיאטריה בחרה במודע במדיניות טיפול אגרסיבי על פני מדיניות של טיפול הומני בתוככי בתי החולים? 

7. איך אפשר להסביר שמקצועות הרפואה ומוסדות החוק והמשפט במדינת ישראל נותנים לפסיכיאטריה ולמוסדותיה גיבוי כבר עשרות שנים? בעיקר כלפי השערוריות בבתי החולים הפסיכיאטריים פורצות חדשות לבקרים בכל פעם במקום אחר בדומה ל"כיסאות מוזיקליים"?

8. כל זאת – חרף הביקורת הקשה המביישת והמזיקה המוטחת בהם בתקשורת פעם אחר פעם לאורך עשרות שנים… למה הם בכל זאת ממשיכים במתווה האנטי מוסרי הזה שעל פניו גם גורם – להם עצמם ולכל המקצועות הטיפוליים שהם מנהיגים – נזק תדמיתי לא מבוטל?

9. איך ייתכן שלמרות אלפי הפניות במשך השנים, האגודה המפוארת לזכויות האזרח לא עשתה ולא עושה דבר וחצי דבר ביחס למצב החמור בתחום זה? תמהני!

10. איך להסביר שארגון כמו 'רופאים לזכויות אדם' נרדם לחלוטין בשמירה? לא יצא חוצץ בקביעות ובנחישות נגד אלפי הפגיעות בזכויות האדם בישראל? וזאת למרות פניות חוזרות ונשנות לאורך שנים מצד מתמודדים כמוני למשל?

מדוע הארגון המכובד לא השמיע את קולו הרם והצלול בסוגיה כה מובהקת ומרכזית בתחום זכויות האדם יותר מפעמים ספורות, שהן בבחינת מס שפתיים ומצוות אנשים מלומדה? האם אכן ויתרו אפריורית על זכויות האדם הרמוסות של "חולי הנפש" בישראל? 

הייתכן שבעיניהם "חולי נפש" אינם נחשבים ל"בני אדם" שיש להילחם למענם באופן מתמשך ובכל הכוח? או שמא הרופאים, המכובדים בכל פינה בעולם, הנהיגו מדיניות מכוונת המונעת משיקולים זרים (קולגיאליים מן הסתם) שבמכוון אינה מונעת, אינה מתערבת, ואפילו אינה מתריעה, על מאות אלפי פגיעות בוטות בזכויותיהם של נפגעי הנפש בישראל מאז קום המדינה. אבל כן, כנראה ככה הרבה הרבה יותר נוח. למה באמת שרופאים יסתכסכו עם רופאים…

11. מדוע לא מזרזים הקמת מרכזי אופן-דיאלוג/ סוטריה – אלא ממש להפך: נראה על פניו שאפילו שמים מקלות בגלגלים לפרויקטים כאלה, למרות שבחו"ל הוכחה יעילותם המקצועית מעבר לכל ספק שלא לדבר על ההומניות המרעננת שנושבת מהם?

12. מדוע מאז קום המדינה (וגם קודם לכן) משרד הבריאות מאפשר ואף תומך לאורך עשרות שנים, בתנאים דה-הומניים המחבלים באופן בסיסי ומשמעותי ביכולת לשמור על חוקי המדינה בסגורת בכלל ובבתי החולים הפסיכיאטריים בכלל?

     א. אלמנט החושך – אי הידיעה ביחס למתרחש רוב שעות היממה בסגורות

    ב. אלמנט אובדן זכויות האזרח

    ג. אלמנט היעדר פיקוח החיצוני

    ד. אלמנט טיוחי תלונות ופרשיות שלמות

   ה. אלמנט האיסברג – מפחד וחולשה רק מתי מעט
מתלוננים

   ו. אלמנט אי קיום מצלמות – בידיים נאמנות

   ז. אלמנט אי קבלת אחריות מנהלית מצד הבכירים

  ח. אלמנט שיתוף הפעולה שבשתיקה – שכידוע
הוא פלילי

13. איך ייתכן שמקצוע רפואי שלם (פסיכיאטריה) + כל אנשי המקצועות הטיפוליים, אשר יחד מונים אלפי אנשי מקצוע – כולם אפילו בלי אחד שייצא מן הכלל משתפים פעולה באמצעות שתיקה (שהיא עבירה פלילית) אודות מה שמתרחש בייחוד במחלקות הסגורות. מחלקות קטנות מטראז', שאין בהן אפשרות להסתיר אירועים פליליים שמתרחשים שם לאורך זמן? 

14. ועתה – מה הן הסיבות לכך שהפסיכיאטריה עדיין נאחזת בקרנות המזבח הבזוי הזה – מסרבת להודות באשמתה ובאחריותה – וחרף כל זאת עדיין אינה יורדת בפועל מהעץ הדה-הומני עליו טיפסה כבר לפני עשרות שנים?

האם במקרה יימצא מאן דהו אשר באמתחתו תשובה טובה אחת לכל אלה?
כל הזכויות והתודות לצביאל רופא על אישור פרסום הכתבות שלו באתר זה

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.