אושר סופית: משפחת צרכן מוגבל תוכל לבטל עסקה שרכש תוך ארבעה חודשים 26 ביולי 2016

יום האזרחים הוותיקים בכנסת:
מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הגנת הצרכן (תיקון מס' 47) (ביטול עסקה ברוכלות ועסקת מכר מרחוק על ידי צרכן שהוא אדם עם מוגבלות, אזרח ותיק או עולה חדש), התשע"ו-2016 – של חברי הכנסת איציק שמולי, דוד ביטן, אורי מקלב וקבוצת חברי כנסת.

מוצע לקבוע שלצרכן שהוא אדם עם מוגבלות, אזרח ותיק או עולה חדש, כפי שהם מוגדרים בהצעת החוק, תינתן האפשרות לבטל עסקה בתוך ארבעה חודשים, להבדיל מ-14 הימים הקבועים כיום בחוק הגנת הצרכן. ביטול כאמור יתאפשר בעסקה ברוכלות או בעסקת מכר מרחוק שכללה שיחה בין העוסק לצרכן. עוסק רשאי להתנות ביטול כאמור בכך שהצרכן יציג תעודה המעידה על היותו אדם עם מוגבלות, אזרח ותיק או עולה חדש. על פי המוצע, באם העוסק התנה את ביטול העסקה בהצגת תעודה, הצרכן יוכל להציג בפניו מסמך מהמסמכים המפורטים בהצעת החוק, או לשלוח לו העתק של אותו מסמך.
בדברי ההסבר להצעה נכתב: "המציאות מלמדת כי במקרים רבים עסקאות מכר מרחוק נעשות מול צרכנים שלא מבינים את תנאי העסקה בשל הצגתה באמצעים שיווקיים בהליך המכירה, וזאת בין אם הם קטינים, קשישים או מי שהם בעלי מוגבלות נפשית, שכלית או גופנית. במקרים אלו, חולפים לעיתים שבועות רבים עד שנציג מטעם הצרכן, כמו קרוב משפחה או אפוטרופוס יכול לבחון את מסמך הגילוי הנאות שנשלח בסיום העסקה ולוודא כי הוא תואם את הסיכום הטלפוני ואת רצון הצרכן. כך, מתגלים מקרים רבים של קשישים או בעלי מוגבלויות שניצבים בפני חובות כספיים גבוהים מאד, עבור מוצרים או שירותים שהם כלל לא רוצים וכלל אינם מודעים לכך שרכשו אותם."
ח"כ שמולי: כולנו מכירים את המקרים האלה איך פעם אחרי פעם קורה מצב שאזרח ותיק או עולה חדש או קטין מגיעים לעמדת מכירה, באים עם כוונה אחת כמו לתקן את הטלפון, אומרים להם על הדרך בואו קחו מתנה, ולא מספרים להם שלא מדובר במתנה אלא בחיובים של אלפי שקלים. עד שהם מגלים שעבדו עליהם, זה כבר מאוחר מידי כי חשבון הוויזה מגיעה אחרי 14 יום. אותן חברות עברו את הגבול בין שיווק להונאה. מדובר בצעד חשוב מאוד במאבק נגד אותן חברות שאיבדו כל רסן במרדף אחר תאוות הבצע הבלתי נגמרת שלהם. כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל
16 תמכו ללא מתנגדים.
שתף בפיסבוק   שתף בטוויטר

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.