אושר סופית: ייצוג הולם בגופים ציבוריים של לפחות 5% לעובדים עם מוגבלות

3 באוגוסט 2016, כ"ח בתמוז תשע"ו, בשעה 22:15
מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (תיקון מס' 15), התשע"ו-2016, של חברי הכנסת יואב קיש איציק שמולי, קארין אלהרר ומירב בן ארי וקבוצת חברי כנסת.

מוצע לקבוע כי גוף ציבורי שמעסיק 100 עובדים לפחות, יהיה מחויב בייצוג של אנשים עם מוגבלות משמעותית לפי ההגדרה המפורטת בהצעה, בשיעור של 5% לפחות מקרב עובדיו. כן מוצע כי בדיקת מידת העמידה ביעד הייצוג ההולם תבוצע בידי המוסד לביטוח לאומי. גוף ציבורי שלא יעמוד ביעד יחויב להכין באותה שנה תכנית שנתית לקידום שילובם של אנשים עם מוגבלות בתעסוקה שאותה יפרסם ובה הוראות לעניין העדפה מתקנת, ייעוד משרות ואיוש בסיוע גורמים משלבים.

עוד מוצע כי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות תהיה רשאית לתת צו מסירת מידע, וכן לתת צו ייצוג הולם למעסיק שלא פרסם תכנית כאמור או שלא יישם את התכנית. הפרתו של הצו תהווה עבירה פלילית. השר הוסמך לקבוע גופים מסוימים שבהם יובאו בחשבון רק חלק מבעלי התפקידים. הוראות מיוחדות נקבעו בחקיקה לגבי צה"ל, המשטרה, השב"ס ומגן דוד אדום. בנוסף לכל אלה, מוצע בהצעת החוק לחייב כל גוף ציבורי המעסיק יותר מ-25 עובדים למנות ממונה על ייצוג הולם של אנשים עם מוגבלות.

הוראה לעניין חובת ייצוג של 5% לאנשים עם מוגבלות משמעותית נקבעה גם בחוק שירות המדינה (מינויים), ונקבעו בצידה סמכויות שונות לנציב שירות המדינה, וכן חויב כל משרד למנות ממונה ייצוג הולם.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "בדוח מבקר המדינה 64ג לשנת 2013 פורסמו ממצאים לגבי טיפול הרשויות בשילוב אנשים עם מוגבלות בתעסוקה, לרבות הייצוג ההולם של אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה. הדוח קובע בין השאר כי "שיעור העסקתם של אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה נמוך ועמד על 2.05% בלבד מעובדי המדינה בשנת 2010 אף ששיעורם באוכלוסייה היה למעלה מ-5%. עוד העלתה הבדיקה כי אף שהתקבלה החלטת ממשלה בינואר 2012 לייעד משרות לאנשים עם מוגבלות וכך לקדם ייצוג הולם בשירות המדינה, במועד סיום הביקורת עדיין לא פורסם מכרז למשרה ייעודית מעין זו. יוצא אפוא כי נציבות שירות המדינה לא פעלה באופן יזום לקידום ייצוגם ההולם של אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה, והיקף העסקתם בשירות המדינה נותר נמוך כשהיה."

ח"כ שמולי: עבור 800 אלף אנשים עם מוגבלים במדינה מדובר ברגע היסטורי. לפני 20 שנה התכנס הבית הזה והכריז על יום עצמאות נוסף כשעבר חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. רגע שבו אולי בפעם הראשונה ניתנה באמת הזדמנות שווה לכל. אנשים עם מוגבלות עדיין סובלים מאפליה רק בגלל מוגבלותם. לעתים רבות מידי אנחנו אולי נוטים לחשוב שמוגבלים ביכולת הם אולי חסרי יכולת ואנחנו מעריכים אותם לפי מה שאנחנו חושבים שהם יכולים לעשות ולא לפי מה שהם יכולים לעשות בפועל. יותר מידי שנים הבטחנו לעצמנו שהשינוי יבוא מעצמו אבל אנשים עם מוגבלות נותרו מאחור כשזה הגיע לשוק התעסוקה עם שיעורי תעסוקה מחפירים בעיקר בשוק הציבורי.
41 תמכו ללא מתנגדים.
שתף ב- שתף בפייסבוק שתף ב- שתף בטוויטר
כ
ל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.