ועדת העבודה והרווחה אישרה: קצבת הנכות הכללית תגדל; הטבות נוספות למקבלי הקצבה

29 בנובמבר 2016, כ"ח בחשון תשע"ז, בשעה 11:45
חוק ההסדרים: ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום פה אחד שורת הטבות למקבלי קצבאות נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי. בין השינויים שאושרו:
מבחן הכנסות חדש ומיטיב:
כיום, עלייה בשכר של מעל ל-45% או 60% מהשכר הממוצע במשק (תלוי לפי זכאות הנכה), שוללת באופן אוטומטי את קצבת הנכות ממי שצבר ותק של פחות מ-12 חודשים בקבלת הקצבה. מעתה, אם במשך שלושה חודשים הכנסתו של נכה היתה נמוכה ב-60% מהשכר הממוצע במשק, הוא ימשיך לקבל קצבת נכות. זאת עד רמת הכנסות של כ-9,000 שקלים לאדם יחיד.

· שינוי בדיסריגארד: ניכויי ההכנסות משכר של מקבלי קצבה עובדים יקטנו, ויחלו מרמת הכנסה של 2,745 שקלים במקום 1,987 כיום. בנוסף, ניכוי של 30% מהקצבה יחל רק מרמת הכנסה של 2,745 שקלים, לעומת 2,366 שקלים כיום. המשמעות: גידול של 252 עד 334 שקלים בקצבאות החודשיות (תלוי בהכנסה ובהרכב המשפחתי) ל-190 אלף ממקבלי קצבאות הנכות.

· הגדלת האוכלוסיה הזכאית לקצבה חודשית נוספת (קח"ן): החלת הקצבה על נכים עם דרגת אי כושר מלאה של 40%, במקום 50% ומעלה כיום. הקצבה תגדל ב-151 עד 451 שקלים בחודש, בהתאם לרמת נכותו.
· מועד תשלום קצבת הנכות לכלל הנכים בדרגת אי כושר של 100%, יהיה בגין היום ה-31 לאחר הפגיעה והלאה, ולא בגין היום ה-90 והלאה כפי שקיים כיום.
· ביטול מגבלת רשת הביטחון: כיום, מקבל קצבת נכות אשר הכנסותיו גדלו והוא הפסיק להיות זכאי לקצבת נכות, יכול לחזור לקבל קצבת נכות ללא בדיקה מחודשת רק אם לא עברו 3 שנים מאז הפסיק לקבל את הקצבה. כעת הוחלט לבטל את המגבלה, והוא יוכל לשוב ולקבל קצבה ללא צורך בהגשת תביעה וללא מגבלת זמן.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף אמר בדיון: "זוהי תוספת של 300 מיליון שקלים בשנה, בבסיס התקציב. זה לא מספיק, וזה אינו סוף פסוק, אבל זוהי בשורה גדולה לציבור הנכים. בשמו של שר האוצר ובשמי, אני מודיע שנמשיך להיאבק כדי לשפר את מצב האנשים עם מוגבלויות בישראל".

עו"ד שלומי מור מהלשכה המשפטית במוסד לביטוח לאומי: "ביצענו בדיקה מעמיקה של צורכי הנכים, מצאנו לא מעט דברים שניתן לשפר, לייעל ולפשט במסגרת יישום חוק לרון, והסעיפים האלה מיטיבים עם כל קבוצות מקבלי קצבת הנכות". בדיון קודם שנערך בנושא אמרה מנהלת אגף נכות במוסד לביטוח לאומי, לימור לוריא, כי כ-250 אלף איש מקבלים כיום קצבת נכות בסך של כ-2,600 שקלים בחודש בממוצע, ול-110 אלף מהם זוהי פרנסה יחידה.

נציגי ארגוני הנכים שנכחו בדיונים, בהם נעמי מורביה, אבנר עורקבי ואלכסנדר פרימן בירכו על מרבית הסעיפים שאושרו, אך ציינו כי הסכומים שהתווספו אינם משפרים משמעותית את מצבם של מקבלי הקצבה.
שתף ב- שתף בפייסבוק שתף ב- שתף בטוויטר
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

מודעות פרסומת

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s