אושר: לשכת תיווך תוכל לגבות עד 3,688 שקלים מעובד זר; יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף הגביל הגבייה לשנה אחת

3 בינואר 2017, ה' בטבת תשע"ז, בשעה 14:00
ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום תקנות של משרד העבודה והרווחה, לפיהן לשכת תיווך פרטית בענף הסיעוד תהיה רשאית לגבות, בישראל או בחו"ל, 

תשלומים עד סך של 3,688 שקלים מעובד זר שהיא מטפלת בעניינו. מדובר בתקנות שהיו קיימות עד שנת 2010, אולם לא חודשו מאז, ובמהלך כ-6 שנים לא התאפשרה גבייה כאמור. עם זאת, יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) החליט כי התקנות יאושרו כהוראת שעה (הוראה זמנית) לשנה אחת בלבד, במהלכה תבחן המדינה את נחיצות הגבייה וסכומיה. "מבקר המדינה ציין כי נגבים סכומים גבוהים מדי מהעובדים הזרים בתחום הסיעוד. נדמה שהעולם המשיך להתקיים בשנים בהם לא חודשו התקנות המתירות גבייה", אמר אלאלוף בדיון. התקנות ייכנסו לתוקף 45 יום ממועד פרסומן.

עו"ד הילה רענן מהלשכה המשפטית במשרד העבודה והרווחה: "נדרשנו לבגצ שהגישה עמותת אחיעוז (ארגון ארצי של חברות כח אדם בישראל לתיווך עובדים זרים בענף הסיעוד, א"מ) בנושא. לא ניתן להגן על איסור לגבות כל סכום שהוא".
עו"ד יאיר דוד, המייצג את עמותת אחיעוז: "יש עלויות בלתי מבוטלות בהשמה כה מורכבת של עובד סיעודי". דוד טען כי הגבייה השנתית המותרת עד כה על פי חוק, בסך 2000 שקלים, הנגבית ממשפחת המטופל עבור השמת עובד, אינה מספיקה.
רכזת תחום סיעוד בעמותת קו לעובד, עידית ליבוביץ', התנגדה לתקנות בטענה כי גם כך נדרשים העובדים הזרים לא אחת לשלם כספים נוספים, לא חוקיים, עבור תיווך העבודה.
פיסבוק   בטוויטר
כל הזכויות שמורות ל
כנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.