יו"ר ועדת הכספים גפני: "לחייב את הבנקים להעמיד משכנתאות לנכים, גם אם אינם מקבלים ביטוח חיים עקב נכותם"

10 בינואר 2017, י"ב בטבת תשע"ז, בשעה 15:45
חברי ועדת הכספים קוראים לממשלה להקים קרן ממשלתית לשיפוי הבנקים וחברות הביטוח בנושא וקוראים לחברות הביטוח לקחת חלק בפתרון הבעיה

גפני: "המצב שבו נכים אינם יכולים לקבל משכנתא אף שיש להם יכולת החזר עקב היעדר ביטוח חיים הוא כתם על החברה הישראלית"הסכמה מקיר לקיר בוועדת הכספים באשר לצורך בפתרון מצוקתם של נכים ובכללם, נכי צה"ל, שנובעת מאי יכולתם לקבל משכנתאות לצורך רכישת דירה עקב סירוב חברות הביטוח לבטח אותם בביטוח חיים, כך עלה מדיון שקיימה הוועדה בנושא היום (ג'). יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) פתח באמירה, כי "העובדה שנכים בכלל ונכי צה"ל בפרט, אינם יכולים לקבל משכנתא עקב סירוב חברות הביטוח לעשות להם ביטוח חיים, מה שמונע מהם לרכוש לעצמם דירה, הוא כתם על החברה הישראלית. במקום ערבות הדדית, כל אחד דואג לעצו. חברות הביטוח דואגות לעצמן, הבנקים לעצמן, הרשויות המקומיות דואגות לעצמן וגם המדינה מתנערת מחובתה לדאוג למילוי זכויות בסיסיות של אזרחיה. אגף הפיקוח על שוק ההון באוצר דואג אף הוא לעצמו ואינו מתערב להשגת פתרון לנושא והנכים נפגעים. ועדת הכספים לא תרפה מהעניין עד שכל נכו שיש לו יכולת החזר, יוכל לרכוש לעצמו דירה. אנחנו נחושים בדעתנו לפתור את הבעיה ויהי מה".

בתחילת הדיון, הוצגה הצעת חוק שיזמה חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד) ושאליה הצטרפו ליוזמה חברי כנסת נוספים, כמעט מכל סיעות הבית, לרבות יו"ר ועדת הכספים גפני. עפ"י הצעת החוק, בנק לא יוכל לסרב לתת הלוואה לדיור לאדם עם מוגבלות רק בשל העובדה כי אינו יכול לרכוש ביטוח חיים בשל מוגבלותו.

ח"כ אלהרר אמרה בהמשך לדבריו של גפני, כי "אכן זהו כתם על החברה. מדובר באנשים עם מוגבלות, שיש להם יכולת החזר, כי יש להם קצבאות אלא שיש להם מוגבלות. לא מבקשים דירות מתנה, אף יש לי מה לומר גם על הדבר הזה". אלהרר הסבירה ש"הצעת החוק אומרת את החמור מכל, שגם כשלא יהיה ביטוח חיים תינתן אפשרות לקבלת הלוואה לדיור. התחייבתי בפני ועדת שרים לענייני חקיקה לקדם פתרון מתואם ומקובל. יו"ר ועדת הכספים הגיש פתרון יצירתי וכך גם סגן שר האוצר; דיברו על הקמת קרן ממשלתית שתהיה ערבה לדבר הזה, אך עד לעכשיו הדבר לא מסתייע. חברות הביטוח הן עסק כלכלי וכאן מבחינתן טמון סיכון נוסף ולכן הן לא מעוניינות לבטח. ככה הן מתנהלות כשאין דין ואין דיין. הבנקים לא מוכנים לתת משכנתאות ללא ביטוחי חיים, תוך אמירה שהם לא מעוניינים שיהיו תמונות של נכים מפונים מבתיהם. אופציה שנייה היא לחייב את חברות הביטוח להעמיד ביטוחי חיים, אך אגף שוק ההון באוצר התנגד כי לא ניתן לחייב. יחד עם זאת, קיימים מכשירים ביטוחיים שניתן לתת ללא חיתום, של עד 500 אלף ₪ לכל היותר. אני מבקשת לפתור את הבעיה. הצעת החוק הוגשה בתחילת הקדנציה ואני מרגישה שהקדנציה מתקדמת ואולי לקראת סיומה ולכן אני מודאגת ושוקלת בכל-זאת לקדם את ההצעה".

מנהלת מחלקת ביטוחי חיים באגף הפיקוח על שוק ההון במשרד האוצר, מיכל היימן: "חברות הביטוח צריכות לעשות חיתום רפואי לכל מבוטח שמבקש להצטרף, טרם הכניסה לביטוח וכך נעשה גם לגבי ביטוחי חיים. אנחנו יודעים שקיימות נכון להיום חברות שמציעות פוליסות ולא דורשות חיתום. כפי שנאמר בשלוש השנים הראשונות הן נותנות מענה למוות מתאונה. כלומר מוות מתאונה ולא מוות ממחלה. זה יכול לתת מענה, לפחות חלקי. סכום הביטוח במסלול הזה הוא קצת מוגבל בין 300 אלף ₪ ל- 500 אלף ₪, תלוי באיזו חברה".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד): "צר לי שצריך לחוקק חוק כדי להזכיר למדינה מזה מדינה יהודית, מזה עם ישראל ומה זו ערבות הדדית".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "בקדנציה הקודמת כסגן שר האוצר, הבאתי את המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, לדיון בנושא והתשובה שלה היתה, שהיא לא יכולה להכריח את חברות הביטוח. הפתרון אם אין ערבות הדדית זה חקיקה ולהכריח אותן ואם לא יירצו, אז כשהן יבואו לכאן בבקשות אפשר לדחות אותן. הם לא יעשו את זה אם לא יחוייבו".

ח"כ יצחק וקנין (ש"ס): "גם הבנקים צריכים להירתם לטובת העניין, הם לא יכולים לצאת מהנושא".

נציגת אגף התקציבים באוצר, מעיין נשר, ציינה כי עמדת האוצר מתנגדת להקמת קרן ממשלתית לשיפוי חברות הביטוח והבנקים. נציג משרד המשפטים, לירון מאוטנר: "אנחנו רואים קושי בהפעלת אותה מערכת ערכים ועקרונות חשובים לנו. היינו בעד תקצוב ממשלתי ולא של הפעלת חובות על גופים פרטיים".

נציגת הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, עודדה פרץ: "אנחנו מזדהים עם הנושא ועם הקושי של אוכלוסיית הנכים, אך הפתרון צריך לבוא מצד המדינה, מתוך ערכים של ערבות הדדית ואם המדינה חושבת שיש זכות לדירה עליה למצוא פתרונות, אולי תקציביים, לנושא".

יו"ר ועדת הכספים גפני, העיר לה: "ערבות הדדית זה לא רק לקחת כסף מהמדינה. שהבנק יבוא ויגיד 'הרווחים שלי הם כך וכך', הרי מנהל הבנק מרוויח הון תועפות גם אחרי שהגבלנו אותו, ושהבנק יודיע ששם קצת כסף בצד לצורך סיוע לנכים". לאנשי האוצר, הן מאגף התקציבים והן מהפיקוח על שוק ההון אמר: "יש אפשרות למחוקק לעשות דברים דרסטיים, למשל קנס גדול על חברות ביטוח שלא יעשו ביטוח חיים. אנחנו יכולים להחמיר עם החברות, למשל לאלץ אותן לקצר זמנים למתן תשובות לבקשת ביטוחים".

גפני נזף בפיקוח על הבנקים ובאוצר: "עמדתכם המקצועית היא שאין פתרון ושצריך לקחת כסף מהאזרחים כדי למצוא פתרונות לבעיות כמו הבעיה הנוכחית אך גם לבעיות אחרות. כך למשל החלטתם על מס על דירה שלישית לפתרון מצוקת הדיור. אל תספרו סיפורים, יש עכשיו 10 מיליארד ₪ תוספת בהכנסות אבל בוודאי יעדיפו להוריד את המע"מ אך לא להקצות שקל אחד לנכים".

נוכח היעדר התקדמות של ממש בדיון עצמו, סיכם יו"ר הוועדה גפני את הדיון ואמר: "אני דורש שהאוצר, הפיקוח על הביטוח ושוק ההון, יעביר נתונים כמה נכים נדחים מדי שנה בבקשם משכנתאות וביטוח חיים, וכן לבחון שוב את האפשרות להקים קרן ממשלתית שתממן או תשפה את הבנקים וחברות הביטוח בצורה מסוימת. יחד עם זאת, אנחנו נדרוש שגם הבנקים וגם חברות הביטוח יקצו כסף וייתנו יד לפתרון. אני מבקש מבנק ישראל להיות שותף לעניין הזה. שהמפקחת על הבנקים תחייב את הבנקים שלא יהיה מצב שנכה שיש לו אפשרות לקחת משכנתא שהדבר לא יתאפשר לו בגלל היעדר ביטוח חיים. אין מצב של ערבות הדדית שהיא רק על הצד השני, במקרה הזה המדינה. ועדת הכספים לא תאפשר להמשיך עם הכתם הזה על מדינת ישראל. לא נרפה מהעניין עד שיהיה פתרון. אני דורש תשובות בעניין מכל משרדי הממשלה הרלוונטיים בתוך שבועיים".
שתף ב- שתף בפייסבוק שתף ב- שתף בטוויטר
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s