"נהגי הסעות מחליפים רכבים בסמוך למעון כדי שלא יבחינו שהרכב אינו מותאם"

9 בינואר 2017, י"א בטבת תשע"ז, בשעה 19:40

במהלך דיון שעסק בהסעות לילדים עם צרכים מיוחדים במזרח העיר עלה מצב קשה של התנהלות נהגים. העירייה: אין מתמודדים למכרזים, נשיק אפליקציית מעקב בקרוב"
יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון: "שמענו שיש השתדלות אבל האחריות על העירייה"הוועדה המיוחדת לזכויות הילד קיימה היום (ב') דיון בנושא 'ליקויים בהתנהלות חברות הסעות לילדים עם מוגבלות במזרח ירושלים'.
במרכז הדיון עמדו תלונות רבות מצד הורים לתלמידים בעלי מוגבלות ממזרח העיר אודות איחורים גדולים של ההסעות שלעיתים לא מופיעות כלל, הסעות שאינן לפי כללי הבטיחות, הסעות שאינן מותאמות לילדים עם מוגבלות ועוד.
יו"ר הוועדה ח"כ יפעת שאשא ביטון פתחה את הדיון: "מדובר בנושא מורכב שלעצמו בכל המגזרים ובכל המקומות, ואני מזהה שבירושלים המזרחית יש בעיה קצת יותר חמורה. מטרת הדיון היא לבדוק היכן הכשל ומי צריך לתקן את תפקודו כדי שהילדים ייסעו בבטחה ויחזרו הביתה בשלום".
ח"כ עיסאוי פריג`: "גם לילדים עם צרכים מיוחדים יש זכויות ויש לדאוג להם. אם לא נדאג דווקא לאוכלוסייה הזו אז מי כן? השכונות במזרח העיר הן חלק מהעיר ובאחריות העירייה. ישנן עשרות תלונות על ילדים שמגיעים ב-9 וחצי ללימודים וחוזרים ב-3 ו-4 במקום ב-1 וחצי ולעיתים לא חוזרים".
ח"כ סאדי אוסמה: "אני יודע שיש בעיות אובייקטיביות ומחסומים, מורה צריכה לצאת שעתיים לפני כדי להגיע לבית הספר שלה במקרים מסוימים. פה צריך פתרון כולל של כל הגורמים. ההסעות עוברות גם הן יום יום במחסומים האלה".
ח"כ שאשא ביטון: "אני לא רוצה להיכנס לעניינים הביטחוניים, אנחנו לא קובעים את העניינים האלה. אני רוצה שהילדים יגיעו למסגרות בצורה כמה שיותר חלקה, גם מצד הרשות המקומית".
במהלך הדיון עלה כי קיימת בעיה מצד קבלני ההסעות שפועלים לא פעם שלא כחוק ובניגוד לנהלים וכן בעיה קשה של תשתיות בשכונות במזרח העיר.
ד"ר הדר ירדני, משרד הבריאות: "יש הרבה מאוד נהגים שמעדיפים להגיע מוקדם בטענה שיתקלו במחסומים, נהגים שמורידים שלא במקום, לא בזמן. נהגים מחליפים רכבים ברחוב סמוך כדי שאנשי המעון לא יראו שהרכב לא מותאם".
אוריאל אלבז, עיריית ירושלים: "עיריית ירושלים מפעילה מערך הסעות גדול מאוד במורכבות מאוד גדולה, במיוחד במזרח העיר. מסיעים בערך 17 אלף תלמידים בהיקף של 145 מיליון ש"ח בשנה. אנחנו כל הזמן במגמת שיפור, גם בסוגיית המחסומים ושיבושים יום יומיים שעל הצירים. בעיר 7,000 תלמידים עם צרכים מיוחדים, 3,000 מהם ממזרח העיר".
אלבז ציין כי כדי לשפר את השירות וההשגחה העיריה מפעילה מלווה בכל הסעה, ועוכבת בזמן אמת אחר אירועים המתרחשים.
ח"כ שאשא ביטון: "אם גם המשגיחים ממזרח העיר, אני לא בטוחה שלמלווה יהיה את האומץ לעמוד מולם. קשר השתיקה".
אלבז: "אנחנו עושים מערך מאוד סינון מוקפד ובקרוב נשיק בעלות מאוד גבוה אפליקציה ייעודית שכל מלווה יהיה אתה ונדע מתי עולים ויורדים וכמה זמן זה לוקח בדיוק. העלנו את התקציב בשנה הקודמת ובשנה הנוכחית ב-20 מיליון שקל כדי לשפר את השירות".
לדברי אלבז קיימת בעיה גדולה שעה שחברות הסעה לא ניגשות למכרזים שהעיירה מוציאה: "אין קבלנים שמתמודדים. אנחנו לא מצליחים לפצל את המערך לכמה מפעילים". בנוגע לטענות למסלולים ארוכים שנאלצים הילדים לעבור השיב אלבז: "אם אני לוקח הסעה שהממוצע בה הוא 8 תלמידים ואני צריך לפצל אותה ל-4 תלמידים זה אומר שאני מעלה גם את העלות של ההשתתפות במידה גבוה. אנחנו לא נמנעים מכך שאנחנו מבינים שהדבר נצרך".
עו"ד סארי ג'בארה, ארגון קשר: "יש לא מעט מכתבים ופניות. יש ילד שלא קיבל הסעה מתחילת השנה עד היום. אנחנו לא מבקשים טאבלט לכל ילד, מדובר בזכות המוקנית בחוק. ב-3 חודשים קיבלנו יותר מ-25 פניות בנוגע למזרח העיר, בעיות טופלו באופן חלקי, יש שלא נפתרו"
שמעון אבני, משרד החינוך: "אנחנו צריכים לבדוק את הזמנים האלה, יש פה ילדה בחינוך המיוחד שמסיימת באחת, לכן היא מחכה שעה וחצי. זה לא יכול להיות שכן בתי הספר הללו אמורים לסיים בשעות אחרות, נבדוק את הנושא הזה".
יו"ר הוועדה סיכמה את הדיון: "שמענו מהרשות שיש השתדלות – מלוות להסעות, יותר שליטה על מידע שמגיע, האפליקציה שבדרך, הנכונות להוציא ברכבים קטנים ממקומות בהם אין נגישות אבל אנחנו רחוקים ממציאות אופטימלית והאחריות על הרשות המקומית. בנוגע לקבלנים נבקש להיות עם היד על הדופק כל הזמן. אני מבקשת לקבל נתונים על מספר התלונות שהוגשו לרשות וכן נתונים על מספר הקנסות. בנוסף אבקש לצמצם למינימום את זמן ההמתנה להסעה, לא יותר מחצי שעה ולבדוק היתכנות להקמת מוסד לחינוך מיוחד במזרח העיר. לצד אלה יש לתרגם את חוזר המנכ"ל בנושא לערבית להעלאת המודעות"
שתף ב- שתף בפייסבוק שתף ב- שתף בטוויטר
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

מודעות פרסומת

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s