ועדת החוקה אישרה: תעודות הזהות והדרכונים הביומטריים יגיעו לאזרחים ישירות עם שליח

24 בינואר 2017, כ"ו בטבת תשע"ז, בשעה 17:30
ועדת החוקה חוק ומשפט אישרה היום (ג') את תקנות מרשם האוכלוסין (תעודה אלקטרונית לאימות) (תיקון), התשע"ו-2016 לבקשת שר הפנים ושרת המשפטים. תעודות הזהות הביומטריות מכילות שבב ובו בצד אמצעי זיהוי ביומטריים, תעודה אלקטרונית לאימות, אשר נועדה לאימות "מרחוק" למטרות ביצוע פעולות שונות

במסגרת ממשל זמין ועוד. נקודת הקושי העיקרית בתהליך ההנפקה בלשכות רשות האוכלוסין היא מסירת תעודת הזהות הביומטרית לתושבים, משום שלאחר הביקור הראשון בלשכה בו הוגשה בקשה להנפקת התעודה, לאחר מתן הסכמה, תשאול ונטילת אמצעים ביומטריים, נדרש התושב לחזור שוב כדי לקבל את התעודה בלשכות. בפועל, תושבים רבים לא הגיעו לאסוף את תעודות הזהות הביומטריות שביקשו, ובלשכות האוכלוסין הצטברו למעלה מ- 70,000 תעודות ביומטריות שלא נדרשו. לאור מצב דברים זה, ולאחר עבודת מטה במשרד הפנים, הוחלט על שינוי תהליך מסירת התעודות כך שלא תידרש הגעה נוספת ללשכות.

השינוי שגובש מצריך שינוי בתקנות מרשם האוכלוסין שיאפשר את כתיבת השבב באופן ממוכן ואוטומטי במרכז ההנפקה טרם משלוח התעודה לתושב. כמו כן נדרשים שינויים בסוגיית הגישה לתעודה האלקטרונית, המובאים בתקנות.

עו"ד עירית ויסבלום היועצת המשפטית לרשות האוכלוסין: "בימים אלו אנחנו בפיילוט לשינוי שיטת המסירה שישפר משמעותית את השירות לתושבים. עשרות אלפי תעודות נשארו בלשכות כי אנשים נמנעו מהגעה שנייה ללשכות לאיסוף".

יוגב שמני, מנהל מערכות מידע ברשות הביומטרית: "מעבר לתהליך האימות בו נבדק שמדובר אכן באותו אדם שהזמין את התעודה, בהשוואה של טביעת אצבע מול הכרטיס, יש קשר בינינו לבין הגורם המאשר בממשל זמין ומתקבלת תעודה דיגיטלית לאימות בדומה לכרטיס אשראי עם הקוד. מה שישתנה הוא שהתעודה נשלחת ישירות לבית האזרח. הוספנו שלב של פרסונליזציה במפעל הייצור בשבב שמוקפא עד להגעה לאזרח עם שליח. האזרח שמגיע ללשכה בפעם הראשונה מקבל סיסמאות וקוד מסירה. כשהשליח מגיע אליו הוא צריך להקיש את הקוד וזה מחווה אצלנו שהתעודה נמסרה. אנחנו שולחים עוד הודעה שיתבקש להקיש אישור מסירה ואז השבב מופעל. עם הקוד האישי הוא יוכל לעשות שימושים נוספים מרחוק כמו שינוי מען ושירותים שונים".

ממלא מקום יו"ר הוועדה חה"כ אורי מקלב (יהדות התורה) "אם ניתן קוד מסירה למה נדרש עוד שלב טלפוני? השליח מתאם זמן? מה קורה לאדם שאין לו כל טלפון. ילד בן 16 שמוציא תעודה בלי טלפון מה יעשה? איך ייתכן שאתם מתנים תעודה בטלפון. בכרטיס אשראי אתה מקבל אותו לבית ומקבל בנפרד את הקוד ומתבקש להתקשר לפתוח אותו. אתה מבקש סוג זיהוי שלא בהכרח נמצא באוכלוסיות שונות. למה זה נדרש כשהשליח מגיע אליו לביתו?"

חה"כ תמר זנדברג (מרצ): "בעולם של מאגר, אותן תעודות זהות שלא יגיעו ליעדן ולא יידרשו, מה ייקרה עם תעודה שאזרח לא דרש. והלך והוציא תעודה חדשה, אם היא נופלת לידיים אחרות. מה הסכנות הצפויות בתהליך החדש?"

דורון שקמוני, מומחה סייבר ואינטרנט: "מה קורה כשאזרח איבד את קוד האימות או ששותפו לדירה מציג את המכתב עם הקוד במקומו לשליח? והאם כשאין טלפון נייד התהליך לא מתקיים? בנוסף, בהרכשה יש גם טביעות אצבע ופנים. למה לא נעשה זיהוי פנים בתהליך המסירה?"

שמני השיב כי "אין כול קשר בין התעודה למאגר. אם השליח לא מצליח למסור תעודה תוך 21 יום היא תוחזר ללשכה והאזרח יצטרך להגיע ללשכה לקבלה. בתהליך הבקשה מוסרים טלפון נייד או קווי. אם אין כזה אין אפשרות לעשות את התהליך. אך לא נתקלנו במקרה כזה שאין טלפון כלל. אם השליח לא מצליח לתאם- ישאיר את התעודה בסניף הדואר הקרוב ופקיד הדואר יעשה את האימות".

עוד הוסיף כי "אחת הסיבות שאזרחים נמנעים לקחת את התעודות, מעבר להגעה השנייה היא שיש להם תעודות בתוקף ובתהליך החדש התוקף של התעודה הזמנית יהיה עד 90 יום וזה יתמרץ אותם כי לא תהיה יותר מתעודה אחת פעילה".

ממלא מקום היו"ר חה"כ מקלב סיכם את הדיון: "אין ספק שהכי בטוח היה למסור את התעודות בלשכות האוכלוסין, באופן ישיר לתושבים ולאמת על המקום את זהותם באופן ביומטרי" וכי המהלך של מסירת תעודות הזהות על ידי שליח הוא פחות בטוח, יחד עם זאת ולאור המציאות, "התהליך הוא חלק מהיציאה מקיבעונות והוא מבורך".

תמכו בתקנות הח"כים אורי מקלב (יהדות התורה) ומיכאל מלכיאלי (ש"ס). כאן

התקנות ייכנסו לתוקף מידית עם פרסומן.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.