משרד הבריאות: "אין באמת היערכות לאומית רחבה"

בתי האבות הסיעודיים: יו"ר הוועדה אלאלוף: "נביא עובדים זרים, נגמרו ההתלבטויות"; מנכ"ל משרד הבריאות: "אין באמת היערכות לאומית רחבה"8 בפברואר 2017, י"ב בשבט תשע"ז, בשעה 12:30

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום דיון דחוף בעקבות סדרת הפרסומים על התעללות והזנחה בבתי אבות סיעודיים ברחבי הארץ.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) הודיע בדיון כי בכוונתו "לעשות הכל", כלשונו, על מנת להתיר לעובדים זרים לעבוד בבתי האבות הסיעודיים. "ההתלבטויות נגמרו. איעזר ביו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם ובשר האוצר וכך, אני מקווה, נביא לפתרון מהיר למצוקת כוח האדם האדירה בתחום". אלאלוף קרא עוד ליישם את הרפורמה בסיעוד באמצעות העלאת מס הבריאות. "החמלה והמוסר שלנו כחברה נעלמו. הטיפול בקשישים הפך ללא אנושי, התקציבים נשחקים והופכים בלתי ריאליים, והתוצאה היא הזנחה".
מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר: "תחושותיי נעות בין ייאוש ותסכול למעט אופטימיות. הזדקנות האוכלוסייה היא משימה אדירה, ואנחנו לא באמת נערכים אליה עם תפישה לאומית רחבה. מדינה נמדדת ביכולת שלה לייצר סולידריות וערבות הדדית, וזאת תמונת ראי קשה. לא נעשה הנחות לאף מוסד. כוח האדם שלנו לפיקוח הוא זעום, אך אנחנו מפעילים סנקציות, גם כלכליות. התחלנו במספר פעולות בעקבות התחקיר, נמצה את הדין עם כל מי שצריך, ונעשה בדק בית לעצמנו. אני בחיבוטים עצמיים לגבי סוגיית העובדים הזרים. לאחרונה אני נוטה לחשוב שבחלק מהמקרים יש לאפשר זאת".
בתגובה לדברי עיתונאית ידיעות אחרונות, אריאלה שטרנבך, אשר חשפה בסדרת תחקירים את התנאים הירודים בחלק מבתי האבות, וסיפרה על שטף של פניות ועדויות קשות שהגיעו בעקבות הכתבה, אמר מנהל אגף גריאטריה במשרד הבריאות, ד"ר אהרון כהן: "אטפל לעומק במקרים שנחשפו בתחקיר ידיעות אחרונות. היו מקרים בעבר בהם גם שללנו רישיונות". כהן ביקש משטרנבך להעביר אליו לטיפול את הפניות המגיעות אליה.ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה בתגובה: "אתה צריך לדפוק על השולחן מול הרשויות והמדינה. יש פה קטסטרופה". ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "אלה לא בתי אבות, אלא מכלאות. המקומות האלה צריכים להיסגר. היה אמור להיות פה פיקוח שקרס ולא ביצע את תפקידו כמו שצריך". ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "הממשלה פועלת בצורה פושעת בתחום הקשישים בישראל. זאת תכנית ההתנתקות האמיתית, ההתנתקות מהקשישים".
ח"כ דודי אמסלם (הליכוד): "יש מחסור בכ-5,000 עובדים בבתי האבות. העובדים הקיימים נאלצים לעבוד גם במשמרות של 17 שעות". הגרונטולוג פרופ' יצחק בריק: "אם לא תהיה פעולה אינטנסיבית של הממשלה אנחנו הולכים לקראת קטסטרופה. בשנת 2025 תוכפל אוכלוסיית הקשישים, ובינתיים הנושא מפוזר בין מספר משרדי ממשלה ולא זוכה לטיפול נאות". ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני): "מדינת ישראל דחפה את הקשישים למשרד לשוויון חברתי יחד עם עוד 4 נושאים. הם לא זקוקים לשוויון, אלא לטיפול מסור".
ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) קראה להטיל על מנהלי בתי האבות אחריות אישית. ח"כ אילן גילאון (מרצ): "אין לראות עוד את בתי האבות כמקום עסקי שצריך להרוויח". זהר יפה, מנהל בית אבות: "כמעט ואי אפשר להחזיק מעמד כלכלית. או שהמוסד יהיה הגון ומכבד ולא מרוויח, או שירוויח כסף". אביטוב זלכין, מנהל בית אבות בירושלים: "לפי התקציב שמקצה לנו משרד הבריאות, אנחנו אמורים לשלם שכר מינימום לעובדים. אז אם בשכר מינימום הם יכולים ללכת לעבוד בחנות בגדים, למה שיבואו לנקות ישבנים? לא ייתכן שמאשרים עובדים זרים לתחומי חקלאות וטיפול ביתי, ולסיעוד בבתי אבות לא". מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, טען כי השכר החודשי לעובדי בתי אבות סיעודיים הוא 7,000 ש"ח ברוטו. יו"ר ועדת המשנה למעמד הקשיש, טלי פלוסקוב, אמרה: "העלייה הגדולה הסתיימה, אין יותר "פראיירים" שיבואו לעבוד בשביל כל סכום. כעת צריך לפתוח את השמיים ולתת אישור לעובדים זרים באופן מיידי. עם זאת, יש גם מטפלים בבתי אבות עם המון לב וחמלה וצריך להגיד להם תודה".
עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.