האם אלה האנשים שהמדינה צריכה להעמיד לדין? ברור לכולם שהם צורכים קנאביס רק כי הם סובלים

8 במרץ 2017, י' באדר תשע"ז, בשעה 11:40
"פיטר לא מבקש כלום. הוא אומר אני לא צריך. הוא קטוע רגל ממלחמת שלום הגליל וסובל מכאבים. הוא לא חושב שמשרד הביטחון צריך לעזור לו. הוא עבר ועדה עם פרופ' קוטלר, שלחנו את כל המסמכים למשרד הבריאות ומה שענו היה כל כך מבייש", כך דיווחה סימון דויטש, אשת נכה צה"ל, לוועדה במאבק בסמים בראשות ח"כ תמר זנדברג, שדנה היום בהגשת כתבי אישום בגין שימוש עצמי נגד מטופלים בקנאביס רפואי. 

כאן
במכתב התשובה של היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי) נאמר כי מדובר ב"ניסיון להסדיר שימוש לא חוקי, ולאחרונה הסתבכות עם החוק". יו"ר הוועדה, ח"כ תמר זנדברג: "אף אחד מאתנו לא רופא. האיש גידל 4 שתילים לשימוש עצמי, לא לסחר. האם זה האדם שאנחנו רוצים לשלוח ל-20 שנה בכלא? זה בדיוק המקרים אליהם התכוונו. היק"ר סירב לאשר לו קנאביס. הוא לא רואה את המטופלים. כמדינת ישראל, האם זה המקרה שצריך להגיש כתב אישום שיעמוד לו לרועץ? זו דוגמה לאנשים שברור שהם חולים, ברור שהם סובלים. אולי הם לא עמדו בהתוויות".

"המדינה הכירה בצורך הרפואי של אנשים להיעזר בקנאביס והיא מעניקה להם רישיון מטעם משרד הבריאות. הם משתמשים באופן שמסייע לכאבם. הגיעו אלינו דיווחים שמוגשים כתבי אישום נגדם על שימוש עצמי. לא התרשמתי שמדובר בתופעה נרחבת, אבל יש לנו מספיק מקרים, שכל אחד מהם הוא חלם. החולים באמת סובלים בגלל מחלתם. יש להם גם קשיים בירוקרטיים ובסוף גם לקבל כתב אישום על שימוש עצמי, זה עוול. לפעמים מדובר באנשים שאין להם רישיון אבל ככל הנראה בסוף ההליך יקבלו אישור רפואי, ויש כאלה שלא יקבלו אישור כי הם לא עומדים בהתוויות המוכרות. אדם שנמצא בתהליך קבלת אישור, למה שלא תפעילו נוהל אוטומטי שמי שיקבל אישור, ימחקו לו עבירות קודמות?"

יובל לנדשפט: "אחרי שנתפס או לפני?" יו"ר הוועדה, ח"כ זנדברג: "לגבי חולים שברור שהם חולים אבל לא עומדים בתוויות. אול הם יגיעו לוועדת חריגים. האם אלה האנשים שהמדינה צריכה להעמיד לדין?" לנדשפט: "מה זה אולי? אולי הוא יהיה חולה יום אחד ואולי הוא יהיה פושע? אם הרופא המליץ והוא נמצא בהליך לרישיון, זה סיפור אחד, ואם הוא נתפס ועו"ד מייעץ לו – לך להשיג רישיון? זה מה שמגיע אלינו. מנסים להכשיר את השרץ. זה משחיר את כלל ה28,000 מטופלי קנאביס שעליהם אני מגן".

יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג: "יכול להיות שאדם חולה לא יודע שהוא זכאי לרישיון, יכול להיות שזה קשה לו בירוקרטית, נתנו לו תור למרפאת כאב בעוד שנה. בינתיים הוא השתמש. האם זה האדם שצריך לקבל יחס של 'מכשיר את השרץ'? או אולי צריך לעזור לו לקבל רישיון?"

הוועדה קיבלה בברכה את עמדת ועדת ההיגוי שהוצגה בדיון על ידי נציגי משרד המשפטים ומשרד הבריאות, לפיה תהיינה הקלות על שימוש בקנאביס רפואי מחוץ לבית, כגון מקום עבודה, נופש ומשפחה. המלצות ועדת ההיגוי הוגשו למנכ"ל משרד הבריאות.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.