פיצוי עונשי מהתגמולים שעוכבו למבוטח סיעודי

20 במרץ 2017, כ"ב באדר תשע"ז, בשעה 21:05
מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק חוזה הביטוח (תיקון מס' 9), התשע"ז-2017, של ח"כ יואב קיש וקבוצת חברי כנסת.  כאןהצעת החוק עוסקת בפיצוי המיוחד שנפסק נגד חברת ביטוח כשהיא פועלת בחוסר תום לב ואינה משלמת למבוטח את התגמולים במועדים הקבועים בחוק. לפיה, חברות הביטוח שלא שילמו תגמולים בחוסר תום לב יחויבו בפיצוי עונשי שלא יפחת מ-10% מהתגמולים שהיה עליהן לשלם למבוטח סיעודי (השיעור המינימלי נקבע להיות – לא פחות מפי 10 מהריבית הקבועה בהגדרת הפרשי הצמדה וריבית בחוק פסיקת ריבית והצמדה, התשכ"א-1961 שתחושב על תגמולי הביטוח ועל תוספת הפרשי ההצמדה עליהם. הריבית היום – 1%, כך שמדובר בשיעור מינימלי של 10% מסכום התגמולים). לבית המשפט יינתן שיקול דעת לקבוע סכום נמוך יותר, מטעמים מיוחדים שיירשמו. התיקון יחול על תביעות שהוגשו לבית המשפט מיום פרסומו ואילך.
בדברי ההסבר נכתב: "סעיף 28א לחוק העיקרי קובע כי בית-המשפט יחייב מבטחת בביטוחים אישיים בתשלום ריבית מיוחדת (פי שלושה מהקבוע בחוק פסיקת ריבית והצמדה) אם היא לא שילמה תגמולי ביטוח שלא היו שנויים במחלוקת בתום לב. אחד הביטוחים האישיים שסעיף 28א חל עליהם הוא ביטוח חיים ובכלל זה – ביטוח סיעודי (לפי ההגדרה של ביטוח חיים בסעיף 41 לחוק העיקרי ביטוח סיעודי הוא סוג של ביטוח חיים). על כן, סעיף 28א לחוק העיקרי חל על ביטוח סיעודי ומכאן שהסנקציה היחידה על מבטחת בביטוח סיעודי הנמנעת שלא כדין מתשלום תגמולים הינו חיוב בריבית מיוחדת.
ניסיון החיים מלמד שהאפשרות של פסיקת ריבית מיוחדת אינה מרתיעה מבטחות מפני אי-תשלום תגמולים בביטוח סיעודי. בביטוח סיעודי אף קיים קושי מיוחד באכיפת זכותו של המבוטח, שכן המבוטח עצמו אינו יכול לעמוד על זכויותיו ואף לא ניתן בדרך-כלל לקבל צו מניעה המורה על תשלום והינו בבחינת שינוי מצב קיים."
ח"כ יואב קיש: "אנחנו נחשפים לשורה של תחקירים בנושא המטופלים הסיעודיים שמראים תמונה מזעזעת של התעללות בחסרי ישע. אבל יש התעללות נוספת מצד חברות הביטוח. אנשים קשישים ששילמו כל חיההם לביטוח ועכשיו חברת הביטוח מתנערת מהם. ואז מגיעים לבתי המשפט כשהקנס שמחכה לחברת הביטוח הוא מאוד נמוך ואז עובדים בשיטת מצליח. הגיע הזמן לשנות את זה והחוק הנוכחי הופך את היוצרות. מי שיבחר להתעלל בחולי הביטוח הסיעודי, ידע שהוא יצטרך לשלם מחיר כבד."
בקריאה שלישית תמכו 39 ללא מתנגדים.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.