משרד הרווחה: גמלת דמי ליווי לאדם עיוור תעלה; ח"כים: זה לא מספיק

1 בנובמבר 2017, י"ב בחשון תשע"ח, בשעה 12:00​

בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת הכריז היום מנהל אגף הערכה ותכניות במשרד העבודה והרווחה, מארק שמיס, כי המשרד החליט להעלות החל מ-1 בינואר 2018 את דמי הליווי לחלק מהעיוורים ולקויי הראייה: מי שהיה זכאי עד כה ל-50% גמלה (494 שקלים בחודש), יקבל מעתה 75% גמלה (741 שקלים בחודש).

עם זאת, מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי (כולנו), טענה בדיון כי על הגמלה להיות מוצמדת לשכר הממוצע במשק, וכתוצאה מכך לעלות עוד. היא הודיעה כי תפנה לשר העבודה והרווחה, חיים כץ, בבקשה להעביר את תשלומי הגמלה ממשרד העבודה והרווחה אל המוסד לביטוח לאומי "שם מתבצע עדכון אוטומטי של גמלאות", לדבריה.

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני): "אל לנו להיות מרוצים ולהסתפק בהוצאת ה'עז' הזאת. על הגמלה לעלות משמעותית".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד): "ללקויי הראייה נגרם עוול, כי הם נראים בסדר והולכים על שתי רגליים. לא אומדים כראוי את חוסר ההתמצאות האלמנטרי שלהם, והם מופלים מול אוכלוסיית הנכים הכללית".

יו"ר ועדת הזכויות במרכז לעיוור בישראל, עו"ד זוהר ג'ינאו: "הניידות שלנו קשה הרבה יותר מנכויות אחרות. לעיוורים יש יכולת להפעיל ידיים ורגליים, אבל הרגליים לא יודעות לאן ללכת. אנחנו כמו רכב ששכחו להתקין בו הגה. דמי הליווי הם בושה". יצחק ברנדויין מעמותת "נכה לא חצי בן אדם": "לכמה מוניות מספיקים 740 שקלים? נכפה עלינו מעצר בית בגלל סכומי כסף מגוחכים".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "יש להשוות את דמי הליווי לעיוורים לגמלת הניידות שמעניק המוסד לביטוח לאומי לנכי גפיים תחתונות, בגובה 2,400 שקלים בחודש. אחרת זו רשעות לשמה". מנהלת תחום שירותים מיוחדים במוסד לביטוח לאומי, אילת כהן קלוזנר, אמרה כי גם המוסד סבור ש"צריך לדון בזה מחדש". ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד): "העיוורים צריכים להשתלב בחברה, ושוויון עולה כסף".

לפי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, גמלת דמי הליווי מיועדת לסייע בניידות לאדם עיוור בגיל העבודה, ומשולמת על ידי משרד העבודה והרווחה לעיוורים שאינם מקבלים קצבה מהביטוח הלאומי, לצורך סיוע בפעילויות הדורשות ניידות. זכאים לה כ-7,500 איש מתוך כ-24 עיוורים ולקויי ראייה בישראל. גובה הגמלה עולה ככל שהאדם עובד או לומד; דמי הליווי המלאים (988 שקלים בחודש) ניתנים לעיוור עובד או לומד. 75% (741 שקלים) ניתנים למי שאינו לומד ואינו עובד ואינו מקבל קצבת שירותים מיוחדים מהמוסד לביטוח לאומי, ודרגה נוספת, אותה כאמור מתכוון משרד העבודה והרווחה לבטל, בסך 50% (494 שקלים), ניתנה עד כה לעיוור שאינו לומד ואינו עובד אך מקבל קצבת שירותים מיוחדים מהביטוח הלאומי. כעת קבוצה זו תקבל 75% גמלה.

כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.